Servicii reparații autoturism Mercedes Benz- dssv

CNContract noticecn1095800DVDIRECTIA SILVICA VASLUI
27 days left
Estimated valueRON 27,000
Deadline27 days left29 Sept 2026, 12:00
Competition00 participants
Lots11 lot

Keep momentum on this opportunity

Save it on this device now. Create an account when you are ready to track deadlines, notes, and teamwork.

  • Save and reuse search filters
  • Track opportunities as pursuits
  • Get notified when new notices match
Quick actions

Keep this notice in a shortlist so you can return to it without starting a bid.

Keep notes, monitor deadlines and collaborate with your team. This does not submit a bid or contact the buyer.

Receive alerts

Key information

Identifier
cn1095800
Contract type
Deadline
29 Sept 2026, 12:00
CPV codes
50110000 - Repair and maintenance services of motor vehicles and associated equipment34300000 - Parts and accessories for vehicles and their engines
Status
Ongoing
Notice type
CNContract notice
Source
SEAP/SICAP
Estimated value
RON 27,000
Publication date
26 Aug 2026, 08:38

Overview

Achiziția publică are ca obiect prestarea serviciilor de întreținere și reparații curente pentru autoturismul marca Mercedes Benz aflat în dotarea Direcției Silvice Suceava. Serviciile sunt necesare pentru remedierea defecțiunilor constatate la autovehicul și pentru readucerea acestuia în parametri normali de funcționare, astfel încât să poată fi exploatat în condiții de siguranță pe drumurile publice. 2. Durata contractului: 4 luni. 3. Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 11 a zi înainte de termenul limită stabilit în anunțul de participare pentru depunerea ofertelor deoarece răspunsul autorităţii contractante la solicitările de clarificări trebuie să fie transmis cu cel puţin 10 zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Temei legal: art. 160 din Legea nr. 98/2016.

Motive excludere privind situația operatorului economic: Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu Ofertantul, ofertantul asociat, subcontractantul, tertul sustinator nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1 din Legea 98/2016, iar membrii organului de administrare/de conducere/de supraveghere/cu putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul ofertantului/ofertantului asociat/tertului sustinator/ subcontractantului nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1,lit.c din Legea 98/2016 . Se va completa si depune DUAE pana la data si ora limita de depunere a ofertelor. Documentele ce se vor solicita ofertantului clasat pe primul loc: -documente care fac dovada declaratiilor din DUAE - dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 167 alin. (2). Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii Ofertantul, ofertantul asociat, subcontractantul, tertul sustinator nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1 din Legea 98/2016, iar membrii organului de administrare/de conducere/de supraveghere/cu putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul ofertantului/ofertantului asociat/tertului sustinator/ subcontractantului nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1,lit.c din Legea 98/2016 . Se va completa si depune DUAE pana la data si ora limita de depunere a ofertelor. Documentele ce se vor solicita ofertantului clasat pe primul loc: -documente care fac dovada declaratiilor din DUAE - dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 167 alin. (2). Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale Ofertantul, ofertantul asociat, subcontractantul, tertul sustinator nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1 din Legea 98/2016, iar membrii organului de administrare/de conducere/de supraveghere/cu putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul ofertantului/ofertantului asociat/tertului sustinator/ subcontractantului nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1,lit.c din Legea 98/2016 . Se va completa si depune DUAE pana la data si ora limita de depunere a ofertelor. Documentele ce se vor solicita ofertantului clasat pe primul loc: -documente care fac dovada declaratiilor din DUAE - dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 167 alin. (2). Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței Ofertantul, ofertantul asociat, subcontractantul, tertul sustinator nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1 din Legea 98/2016, iar membrii organului de administrare/de conducere/de supraveghere/cu putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul ofertantului/ofertantului asociat/tertului sustinator/ subcontractantului nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1,lit.c din Legea 98/2016 . Se va completa si depune DUAE pana la data si ora limita de depunere a ofertelor. Documentele ce se vor solicita ofertantului clasat pe primul loc: -documente care fac dovada declaratiilor din DUAE - dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 167 alin. (2). Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice Ofertantul, ofertantul asociat, subcontractantul, tertul sustinator nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1 din Legea 98/2016, iar membrii organului de administrare/de conducere/de supraveghere/cu putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul ofertantului/ofertantului asociat/tertului sustinator/ subcontractantului nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1,lit.c din Legea 98/2016 . Se va completa si depune DUAE pana la data si ora limita de depunere a ofertelor. Documentele ce se vor solicita ofertantului clasat pe primul loc: -documente care fac dovada declaratiilor din DUAE - dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 167 alin. (2). Persoanele cu funcție de decizie din cadrul autorității/entității contractante cu privire la organizarea, derularea și finalizarea procedurii de atribuire sunt: Ciobanu Sorin Călin - director, Valerian Solovăstru - diirector tehnic, Diaconescu Cătălin - director comercial, Cotos Mihai Ion - director economic, Armand Alin Clim- -responsabil achizitii - IT, Vodă Gabriela - economist , Apetroae Ana – Maria - economist, Eusebiu George Rusu - jurist, Stasiuc Iulian Gheorghe - responsabil mecanizare, Niga Ovidiu Constantin - responsabil mecanizare, Ana - Maria Roibu -responsabil achizitii - IT, Nichiforel Sultănica Raluca - responsabil achizitii, Mihaela Bălinișteanu - responsabil achizitii. Justificare: Cerinţa a fost impusă în temeiul art. 59-60 din Legea nr.98/2016. Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice Ofertantul, ofertantul asociat, subcontractantul, tertul sustinator nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1 din Legea 98/2016, iar membrii organului de administrare/de conducere/de supraveghere/cu putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul ofertantului/ofertantului asociat/tertului sustinator/ subcontractantului nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1,lit.c din Legea 98/2016 . Se va completa si depune DUAE pana la data si ora limita de depunere a ofertelor. Documentele ce se vor solicita ofertantului clasat pe primul loc: -documente care fac dovada declaratiilor din DUAE - dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 167 alin. (2). Persoanele cu funcție de decizie din cadrul autorității/entității contractante cu privire la organizarea, derularea și finalizarea procedurii de atribuire sunt: Ciobanu Sorin Călin - director, Valerian Solovăstru - diirector tehnic, Diaconescu Cătălin - director comercial, Cotos Mihai Ion - director economic, Armand Alin Clim- -responsabil achizitii - IT, Vodă Gabriela - economist , Apetroae Ana – Maria - economist, Eusebiu George Rusu - jurist, Stasiuc Iulian Gheorghe - responsabil mecanizare, Niga Ovidiu Constantin - responsabil mecanizare, Ana - Maria Roibu -responsabil achizitii - IT, Nichiforel Sultănica Raluca - responsabil achizitii, Mihaela Bălinișteanu - responsabil achizitii. Justificare: Cerinţa a fost impusă în temeiul art. 59-60 din Legea nr.98/2016. Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile Ofertantul, ofertantul asociat, subcontractantul, tertul sustinator nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1 din Legea 98/2016, iar membrii organului de administrare/de conducere/de supraveghere/cu putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul ofertantului/ofertantului asociat/tertului sustinator/ subcontractantului nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1,lit.c din Legea 98/2016 . Se va completa si depune DUAE pana la data si ora limita de depunere a ofertelor. Documentele ce se vor solicita ofertantului clasat pe primul loc: -documente care fac dovada declaratiilor din DUAE - dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 167 alin. (2). Activitățile economice sunt suspendate Ofertantul, ofertantul asociat, subcontractantul, tertul sustinator nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1 din Legea 98/2016, iar membrii organului de administrare/de conducere/de supraveghere/cu putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul ofertantului/ofertantului asociat/tertului sustinator/ subcontractantului nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1,lit.c din Legea 98/2016 . Se va completa si depune DUAE pana la data si ora limita de depunere a ofertelor. Documentele ce se vor solicita ofertantului clasat pe primul loc: -documente care fac dovada declaratiilor din DUAE - dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 167 alin. (2). Faliment Ofertantul, ofertantul asociat, subcontractantul, tertul sustinator nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1 din Legea 98/2016, iar membrii organului de administrare/de conducere/de supraveghere/cu putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul ofertantului/ofertantului asociat/tertului sustinator/ subcontractantului nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1,lit.c din Legea 98/2016 . Se va completa si depune DUAE pana la data si ora limita de depunere a ofertelor. Documentele ce se vor solicita ofertantului clasat pe primul loc: -documente care fac dovada declaratiilor din DUAE - dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 167 alin. (2). Insolvență Ofertantul, ofertantul asociat, subcontractantul, tertul sustinator nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1 din Legea 98/2016, iar membrii organului de administrare/de conducere/de supraveghere/cu putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul ofertantului/ofertantului asociat/tertului sustinator/ subcontractantului nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1,lit.c din Legea 98/2016 . Se va completa si depune DUAE pana la data si ora limita de depunere a ofertelor. Documentele ce se vor solicita ofertantului clasat pe primul loc: -documente care fac dovada declaratiilor din DUAE - dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 167 alin. (2). Active administrate de lichidator Ofertantul, ofertantul asociat, subcontractantul, tertul sustinator nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1 din Legea 98/2016, iar membrii organului de administrare/de conducere/de supraveghere/cu putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul ofertantului/ofertantului asociat/tertului sustinator/ subcontractantului nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1,lit.c din Legea 98/2016 . Se va completa si depune DUAE pana la data si ora limita de depunere a ofertelor. Documentele ce se vor solicita ofertantului clasat pe primul loc: -documente care fac dovada declaratiilor din DUAE - dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 167 alin. (2). Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul Ofertantul, ofertantul asociat, subcontractantul, tertul sustinator nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1 din Legea 98/2016, iar membrii organului de administrare/de conducere/de supraveghere/cu putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul ofertantului/ofertantului asociat/tertului sustinator/ subcontractantului nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1,lit.c din Legea 98/2016 . Se va completa si depune DUAE pana la data si ora limita de depunere a ofertelor. Documentele ce se vor solicita ofertantului clasat pe primul loc: -documente care fac dovada declaratiilor din DUAE - dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 167 alin. (2). Concordat Ofertantul, ofertantul asociat, subcontractantul, tertul sustinator nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1 din Legea 98/2016, iar membrii organului de administrare/de conducere/de supraveghere/cu putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul ofertantului/ofertantului asociat/tertului sustinator/ subcontractantului nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1,lit.c din Legea 98/2016 . Se va completa si depune DUAE pana la data si ora limita de depunere a ofertelor. Documentele ce se vor solicita ofertantului clasat pe primul loc: -documente care fac dovada declaratiilor din DUAE - dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 167 alin. (2). Abaterea profesională gravă Ofertantul, ofertantul asociat, subcontractantul, tertul sustinator nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1 din Legea 98/2016, iar membrii organului de administrare/de conducere/de supraveghere/cu putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul ofertantului/ofertantului asociat/tertului sustinator/ subcontractantului nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1,lit.c din Legea 98/2016 . Se va completa si depune DUAE pana la data si ora limita de depunere a ofertelor. Documentele ce se vor solicita ofertantului clasat pe primul loc: -documente care fac dovada declaratiilor din DUAE - dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 167 alin. (2). Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri Ofertantul, ofertantul asociat, subcontractantul, tertul sustinator nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1 din Legea 98/2016, iar membrii organului de administrare/de conducere/de supraveghere/cu putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul ofertantului/ofertantului asociat/tertului sustinator/ subcontractantului nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 167, alin.1,lit.c din Legea 98/2016 . Se va completa si depune DUAE pana la data si ora limita de depunere a ofertelor. Documentele ce se vor solicita ofertantului clasat pe primul loc: -documente care fac dovada declaratiilor din DUAE - dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 167 alin. (2). Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor: Înregistrare într-un registru comercial Operatorii economici ce depun oferta trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara de rezidență, din care sa reiasă că este legal constituit, că nu se află în niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii precum și că are capacitatea profesională de a realiza activitățile care fac obiectul contractului. Cerința trebuie îndeplinită de către toți participanții la procedură (lider, asociat, subcontractant) pentru partea / părțile de contract pe care aceștia urmează să o îndeplinească efectiv. Datele prezentate în certificate trebuie să fie reale/actuale la data de prezentare a documentului. Obiectul contractului trebuie să aibă corespondent în codul CAEN din certificatul constatator emis de către ONRC. Inițial se va completa DUAE (conform art. 193 alin (1) din Legea 98/2016).Numai la solicitarea autorității contractante, adresată ofertantului unic, sau ofertantului împreuna cu asociatul/subcontractantul, după caz, clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire, se va prezenta Certificatul constatator eliberat de către Oficiul National al Registrului Comerțului. Datele prevazute în certificat trebuie sa fie reale/actuale la data de prezentare a documentului. Obiectul contractului trebuie să aibă corespondent în codul CAEN din certificatul constatator emis de către ONRC. NOTĂ: În lipsa înregistrării la ONRC (persoane fizice române, persoane fizice / juridice străine), sunt acceptate documente echivalente care să dovedească o formă de înregistrare / atestare / apartenență profesională adecvate în raport cu obiectul contractului. Autorizație sau apartenență la o organizație particulară necesară pentru contracte de servicii Aautorizaţie tehnică eliberată de RAR conform prevederilor O.U.G. 82/2000 (aprobată prin legea 222/2003 cu modificările şi completările ulterioare şi RNTR-9:2005), valabilă la data depunerii ofertelor, având Clasa I pentru tipul de activitate A1.1-A1-8, şi care deţine abilitarea din partea producătorului de vehicule sau a reprezentantului autorizat pentru marca Mercedes Justificare: Cerința respectă prevederile art. 173 alin. 2 și art. 179 lit. g) din Legea nr. 98/2016

Contracting authorities1

DV

CUI RO1590120

roVaslui, Romania
[email protected]

Lots1

Documentation4

4 documents
  • Instructiuni_ofertanti_FisaDate_DF1278829.pdf

    PDF document

    142.8 KB
  • Caiet de sarcini.pdf

    PDF document

    5.4 MB
  • Model de contract.pdf

    PDF document

    7.8 MB
  • 54.3 KB

Award criteria1

Criterion information

Name
Pretul cel mai scazut
Weight
100% (100 of 100)
Order number
#0
Price criterion
Yes
Directly proportional
No

Participants0

No participants recorded for this notice.