Servicii de tip cloud Microsoft Azure

SCNSimplified contract noticescn1169509AMADMINISTRATIA FONDULUI PENTRU MEDIU
Estimated value€83,875
DeadlineExpired10 Nov 2025, 15:00
Competition00 participants
Lots11 lot

Keep momentum on this opportunity

Save it on this device now. Create an account when you are ready to track deadlines, notes, and teamwork.

  • Save and reuse search filters
  • Track opportunities as pursuits
  • Get notified when new notices match
Quick actions

Keep this notice in a shortlist so you can return to it without starting a bid.

Keep notes, monitor deadlines and collaborate with your team. This does not submit a bid or contact the buyer.

Receive alerts

Key information

Identifier
scn1169509
Contract type
Deadline
10 Nov 2025, 15:00
CPV codes
72317000 - Data storage services
Status
Ongoing
Notice type
SCNSimplified contract notice
Source
SEAP/SICAP
Estimated value
€83,875
Publication date
29 Oct 2025, 11:49

Overview

Servicii de furnizare de unități cloud pentru platforma Microsoft Azure, conform caracteristicilor din caietul de sarcini. Contractul urmărește creșterea capacității și performanței instituționale a Administrației Fondului pentru Mediu prin dezvoltarea și utilizarea de aplicații IT moderne, performante, eficiente și sigure. Serviciile trebuie să includă: • Unități de tip cloud Microsoft Azure • Servicii dedicate. Obiectivul contractului îl constituie achiziționarea, prin intermediul unui contract încheiat până la data de 31 decembrie 2025, de servicii de tip cloud Microsoft Azure. Termenul limită pentru publicarea răspunsului/ răspunsurilor consolidat/consolidate la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici înainte de data limită de depunere a ofertelor: in a 3 zi inainte de termenul limita pentru primirea ofertelor. Termenul limită până la care se pot solicita clarificări de către operatorii economici interesați de accesul la procedura de atribuire: 6 zile inainte de termenul limita pentru primirea ofertelor. Servicii de furnizare de unități cloud pentru platforma Microsoft Azure, conform caracteristicilor din caietul de sarcini. Contractul urmărește creșterea capacității și performanței instituționale a Administrației Fondului pentru Mediu prin dezvoltarea și utilizarea de aplicații IT moderne, performante, eficiente și sigure. Serviciile trebuie să includă: • Unități de tip cloud Microsoft Azure • Servicii dedicate. Obiectivul contractului îl constituie achiziționarea, prin intermediul unui contract încheiat până la data de 31 decembrie 2025, de servicii de tip cloud Microsoft Azure. Cerinţa 1: Neîncadrarea in situaţiile prev. la art. 164, 165 si 167 din Lg. nr. 98/2016 Ofertantii in nume propriu sau in asociere, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prev. la art. 164, 165 și 167 din Lg nr. 98/2016 cu modif si complet ulterioare.Modalitatea de indeplinire: Se va completa DUAE - "Motive de excludere" - Sectiunea C "Motive legate de insolventa, conflicte de interese sau abateri profesionale". Inainte de atribuirea contractului, Ofertantul clasat pe primul loc dupa aplicarea crit. de atrib. va prezenta, la solicitarea AC, urmat doc. edificatoare care probeaza/confirma neincadrarea in sit. prev. la art. 164, 165 și 167 din Lg nr. 98/2016, atat pentru ofertantul unic/ofertantul asociat, cat si pentru subcontractant/tert sustinator declarati in oferta: - Cazierul judiciar al op. ec.; - Cazierul judiciar al pers. fizice/ juridice imputernicite mentionate in certificatul constatator emis de ONRC si pt asociati/actionari pt cei care figureaza printre pers fizice/jurid imputernicite. Notă: se vor prezența caziere judiciare pt acționar sau asociat semnificativ, respectiv orice persoană care exercită drepturi aferente unor acțiuni care, cumulate, reprez cel puțin 10% din capitalul social sau îi conferă deținătorului cel puțin 10% din totalul drepturilor de vot în adunarea gen. - Pers jurid române vor prezenta certificate constat privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (bugetul local, buget de stat etc) valab la mom prezentarii. Pt sediul principal iar pt sediile secund/pctele de lucru op. ec va prezenta o declaratie pe proprie raspundere privind indepl obligatiilor de plata a impozitelor, taxelor sau contrib la bugetul consolid datorate, conf. prev. art.165, alin.3 din Lg 98/2016. - Pers juridice străine vor prezenta orice documente edificatoare, valabile la data prezentării (certificate de atestare fiscală, caziere fiscale, alte documente echivalente) eliberate de autorităţile competente ale tarii de origine, prin care sa dovedeasca faptul ca si-au indeplinit obligatiile de plata a impozitelor, taxelor si a contributiilor la bugetul de stat si local, in conf cu legislatia tarii de rezidenta a op ec sau a tarii in care ac este stabilit. - certificate, caziere, docum prin care se demonstreaza faptul ca op ec poate beneficia de derogarile prev la art. 167 alin. (2) si art. 171 din Lg 98/2016 - alte docum edificatoare, dupa caz. Cerinţa 2: Neîncadrarea in sit prev la art. 59 si 60 din Lg 98/2016 Ofertantii in nume propriu sau in asociere, tertii sustinatori si subcontractantii nu tb sa se regaseasca in sit de conflict de interese prev la art. 59 si 60 alin. (1) din Lg 98/2016. Mod de indep: Se va completa DUAE - "Motive de excludere" - Sectiunea C "Motive legate de insolventa, conflicte de interese sau abateri profesionale". Persoanele care deţin funcţii de decizie în cadrul AC, în ceea ce priveşte organizarea, derularea şi finalizarea proced de atrib sunt: Florin Bănică – Președinte, Adrian Corbu – Vicepreședinte, Laura Iftimie – Director Dir. Achiziții, Juridică și RU, Maria Rîpeanu – Director Dir Economică și Administrativ, Anca Cristea - Director General Direcția Generală Proiecte, Mălin Paicu – Director Gen Adj Direcția Gen Proiecte, Monalisa Mărgărint – Șef Serv Achiziții, Daniela Dănilă - Coordonator Comp Avizare și Legislație, Camelia Oprea - Cons juridic, Ramona Andreescu - Cons jurid, Diana Feleagă - Cons jurid, Daniela Dănilă - Cons jurid, Florina Mincu - Responsabil CFPP, Mihaela Ene - Resp CFPP, Cristian Neculcea - Resp CFPP, Marius Voicu Vascocenko - Resp CFPP, Comisia de evaluare:Presedinte: Adrian Stroe, Membri: Valerică Toader, Daniela Rusu, Rezerve: Iulian Șerban, Sebastian Ciocan, Cristian Moraru. NOTE: 1. Neprezentarea DUAE odata cu oferta (completat inclusiv pentru asociat/subcontractant/tert sustinator) atrage respingerea acesteia ca inacceptabila. 2. In cazul in care ofertantul/candidatul demonstreaza indeplinirea criteriilor referitoare la capacit tehnic si profes bazandu-se pe capacit altor entitati, invocand, dupa caz, sustinerea unui tert, DUAE, impreuna cu angajamentul de sustinere, tb sa fie completat separat si de catre tertul/tertii sustiator (i) pe a caror capacitate se bazeaza ofertantul/candidatul. 3. În cazul în care în ţara de origine sau în ţara în care este stabilit ofertantul nu se emit docum de natura celor solicitate sau respectivele docum nu vizează toate sit prev la 164, 165 și 167 din Lg 98/2016 se va accepta o declaratie pe propria răspund, conf art.168 alin.(3) din Lg 98/2016. 4. AC, conf art.171 din Lg 98/2016, nu va exclude din procedură ofertantii aflați în oricare din sit prev la 164, 165 și 167 din Lg. 98/2016 care atrag excluderea din proced de atrib, daca acestia prezinta dovezi prin care arată că măsurile luate sunt suficiente pentru a-şi demonstra în mod concret credibilitatea prin raportare la motivele de exclud. 5. Op ec nu este exclus din proced de atrib daca, anterior deciziei de exclud, isi indeplineste obligatiile prin plata impozit, taxelor sau contrib la bugetul gen consolid datorate ori prin alte modalitati de stingere a ac sau beneficiaza, in cond legii, de esalonarea acestora ori de alte facilitati in vederea platii acestora, inclusiv, dupa caz, a eventualelor dobânzi ori penalitati de intârziere acumulate sau a amenzilor. 6. Op ec nu este exclus din proced de atrib atunci când cuantumul impozitelor, taxelor şi contribuţiilor la bugetul gen consolidat datorate şi restante este mai mic de 10.000 lei. 7. În cazul în care exista incertitudini în ceea ce priveste situatia personala a unui ofertant, autoritatea contractanta are dreptul de a solicita în mod direct informatii de la autoritatile competente care emit docum de natura celor cerute. Cerința: Documente care dovedesc forma de înregistrare a operatorului economic Operatorii economici care depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidenta, din care sa reiasa ca operatorul economic (ofertant in nume propriu sau in asociere, subcontractant) este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii, precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Modalitatea de indeplinire: Se va completa DUAE de către toți operatorii economici participanţi la procedura de atribuire cu informaţiile aferente situaţiei lor, secțiunea A "Indicatie globală pentru toate criteriile de selectie”. Inainte de atribuirea contractului, Ofertantul clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire va prezenta, la solicitarea Autoritatii Contractante, urmatoarele documente de confirmare în vederea probarii celor asumate prin DUAE: (a) Pentru persoanele juridice române - Certificat Constatator emis de Oficiul Registrului Comertului de pe lânga Tribunalul Teritorial, din care sa rezulte cel putin informatiile legate de reprezentantii legali, domeniul/domeniile de activitate si codurile CAEN aferente acestora. In cazul unei oferte in asociere, autorizarea activitatilor se va demonstra pentru fiecare asociat in raport cu implicarea in contractul pentru care se depune oferta. (b) Pentru persoanele juridice straine - Documente care dovedesc o forma de înregistrare / atestare ori apartenenta din punct de vedere profesional, conforme legii tarii de rezidenta a operatorului economic, din care sa rezulte cel putin: denumirea completa, durata de functionare, sediul social, asociati/actionari, persoane imputernicite/administratori, domenii de activitate, activitati autorizate - Certificat de Rezidenta Fiscala (evitarea dublei impuneri) sau o declaratie, valabile pentru anul calendaristic în curs. NOTE: 1. Informatiile din certificatele constatatoare trebuie sa fie reale/actuale la data prezentarii acestora, in urma solicitarii Autoritatii contractante; 2. Obiectul contractului trebuie să aibă corespondent în codul CAEN din certificatul constatator emis de ONRC (respectiv documentul echivalent prezentat de operatorul economic nerezident) pentru partea din contract pe care o realizează operatorul economic (ofertant individual / asociat / subcontractant).

Contracting authorities1

Lots1

Documentation0

Documents have not been synced yet. Last checked 4 Sept 2026, 17:02.

Award criteria1

Criterion information

Name
Pretul cel mai scazut
Weight
100% (100 of 100)
Order number
#1
Price criterion
Yes
Directly proportional
No

Participants0

No participants recorded for this notice.