Servicii de reparare și întreținere

CNContract noticecn1094228MEMinisterul Afacerilor Externe
56 days left
Estimated valueRON 35,328,500
Deadline56 days left30 Oct 2026, 16:00
Competition1212 participants
Lots11 lot

Keep momentum on this opportunity

Save it on this device now. Create an account when you are ready to track deadlines, notes, and teamwork.

  • Save and reuse search filters
  • Track opportunities as pursuits
  • Get notified when new notices match
Quick actions

Keep this notice in a shortlist so you can return to it without starting a bid.

Keep notes, monitor deadlines and collaborate with your team. This does not submit a bid or contact the buyer.

Receive alerts

Key information

Identifier
cn1094228
Contract type
Deadline
30 Oct 2026, 16:00
CPV codes
50000000 - Repair and maintenance services
Status
Ongoing
Notice type
CNContract notice
Source
SEAP/SICAP
Estimated value
RON 35,328,500
Publication date
9 Jul 2026, 10:00

Overview

Prestarea serviciilor de reparare și întreținere la clădirile și instalațiile aferente acestora aflate în administrarea MAE, conform contractelor subsecvente acordului-cadru, care vor fi încheiate pe durata valabilității acestuia. a) Estimarea cantității minime, pe durata întregului acord-cadru: 19 posturi. b) Estimarea cantității maxime, pe durata întregului acord-cadru: 88 posturi; c) Estimarea cantității minime, pe durata unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata întregului acord-cadru: 19 posturi; d) Estimarea cantității maxime, pe durata unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata întregului acord-cadru: 88 posturi. Autoritatea contractanta va răspunde în mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 11 zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Număr de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 18 zile.

Motive excludere privind situația operatorului economic: Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu În măsura cunoștințelor sale, operatorul economic și-a încălcat obligațiile în domeniul legislației mediului? Astfel cum sunt menționate în scopul acestei achiziții publice în legislația națională, în anunțul relevant sau în documentele achiziției ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE. Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii În măsura cunoștințelor sale, operatorul economic și-a încălcat obligațiile în domeniul legislației muncii? Astfel cum sunt menționate în scopul acestei achiziții publice în legislația națională, în anunțul relevant sau în documentele achiziției ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE. Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale În măsura cunoștințelor sale, operatorul economic și-a încălcat obligațiile în domeniul legislației sociale? Astfel cum sunt menționate în scopul acestei achiziții publice în legislația națională, în anunțul relevant sau în documentele achiziției ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE. Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței Operatorul economic a încheiat acorduri cu alți operatori economici care au ca obiect denaturarea concurenței? Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice Operatorul economic are cunoștință de vreun conflict de interese, astfel cum se precizează în legislația națională, anunțul relevant sau documentele achiziției, care decurge din participarea sa la procedura de achiziții publice? Persoanele din cadrul autorității contractante ce dețin funcții de decizie referitoare la organizarea și derularea procedurii de achiziție publică sunt: - Cezar-Ionuț Trifan, secretar general adjunct, ordonator principal de credite delegat; - Daniel Moisă, director general Departamentul Fianciar și Administrativ; - Nicoleta Birtu, director Direcția Planificare Bugetară, Contabilitate și Salarizare; - Eugen Burcea, director Direcția Administrarea Patrimoniului și Achiziții; - Andreea Dumitran, șef serviciu Unitatea Achiziții și Derulare Contracte; - Bogdan Florin Trăgaistă, șef serviciu Unitatea Tehnic și Administrativ. Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice Operatorul economic sau o întreprindere care are legături cu acesta a oferit consultanță autorității contractante sau entității contractante sau a participat în orice alt mod la pregătirea procedurii de achiziții publice? Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile Operatorul economic s-a aflat într-o situație în care un contract de achiziții publice anterior, un contract anterior încheiat cu o entitate contractantă sau un contract de concesiune anterior a fost reziliat anticipat sau au fost impuse daune-interese sau alte sancțiuni comparabile în legatură cu respectivul contract anterior? Activitățile economice sunt suspendate Activitățile economice ale operatorului economic sunt suspendate? Faliment Operatorul economic este în stare de faliment? Insolvență Operatorul economic este în situație de insolvență sau de lichidare? Active administrate de lichidator Activele operatorului economic sunt administrate de un lichidator sau de o instanță? Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul Operatorul economic se află într-o situație similară, cum ar fi falimentul, care rezultă dintr-o procedură similară din legislațiile sau reglementările naționale? Concordat Operatorul economic este în concordat preventiv? Abaterea profesională gravă Operatorul economic se face vinovat de o abatere profesională gravă? Dacă este cazul, a se vedea definițiile din legislația națională, din anunțul relevant sau din documentele achiziției. Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri Operatorul economic s-a aflat într-una dintre situațiile următoare?: a) S-a făcut grav vinovat de declarații false la furnizarea informațiilor necesare pentru verificarea absenței motivelor de excludere sau a îndeplinirii criteriilor de selecție, b) A ascuns astfel de informații, c) Nu a fost în măsură să furnizeze, fără întârziere, documentele justificative solicitate de autoritatea contractantă sau de entitatea contractantă, și d) A încercat să influențeze în mod nepermis procesul decizional al autorității contractante sau entității contractante, să obțină informații confidențiale care i-ar putea conferi avantaje necuvenite în cadrul procedurii de achiziții publice sau că a furnizat din neglijență informații false care pot avea o influență semnificativă asupra deciziilor privind excluderea, selecția și atribuirea. Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor: Înregistrare într-un registru comercial Operatorii economici care depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara de rezidență din care să reiasă, cel puțin, următoarele informații: faptul că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii, persoanele autorizate/administratorii, precum și faptul că are capacitatea profesională de a presta serviciile care fac obiectul achiziției. Cerința este formulată în temeiul prevederilor art. 173 alin. (1) din Legea nr. 98/2016. Modalitatea de îndeplinire: Operatorii economici participanți la procedura de atribuire vor completa DUAE cu informațiile aferente situației lor. Documentele justificative actualizate care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. Aceste documente vor fi: - pentru persoanele juridice/fizice române: certificatul constatator eliberat de Oficiul Național al Registrului Comerțului. Obiectul de activitate principal sau secundar, menționat în certificatul constatator, trebuie să cuprindă prestarea serviciilor solicitate. Informațiile cuprinse în certificatul constatator trebuie să fie reale/actuale la momentul prezentării. - pentru persoanele juridice/fizice străine: documente echivalente emise în țara de rezidență, respectiv documente care să dovedească o formă de înregistrare în conformitate cu prevederile legale din țara în care ofertantul își are sediul social/domiciliul sau apartenența din punct de vedere profesional, precizând numele complet, sediul, persoanele autorizate/administratorii, domenii de activitate. Domeniul de activitate menționat în respectivul document/documente trebuie să cuprindă prestarea serviciilor solicitate. Informațiile cuprinse în documentul/documentele respective trebuie să fie reale/actuale la momentul prezentării. În situația documentelor emise în alta limbă decât cea română, acestea vor fi însoțite de traducerea autorizată în limba română

Cifra de afaceri anuală generală

Contracting authorities1

ME

Lots1

Documentation5

5 documents
  • 326.0 KB
  • CAIET DE SARCINI REPARATII final-signed.pdf

    PDF document

    4.9 MB
  • model contract contract - subsecvent rep-signed.pdf

    PDF document

    4.7 MB
  • Instructiuni_ofertanti_FisaDate_DF1275041.pdf

    PDF document

    142.8 KB
  • model acord-cadru - rep -signed.pdf

    PDF document

    4.7 MB

Award criteria2

Criterion information

Name
Pretul ofertei
Weight
90% (90 of 100)
Order number
#0
Price criterion
No
Directly proportional
No
Description
Componenta financiara
Algorithm
Punctajul se acorda astfel: a) Pentru cel mai scazut dintre preturi se acorda punctajul maxim alocat; b) Pentru celelalte preturi ofertate punctajul P(n) se calculeaza proportional, astfel: P(n) = (Pret minim ofertat / Pret n) x punctaj maxim alocat.

Participants12