Servicii de asigurare facultativa a autovehiculelor CASCO

18 days left
Estimated valueRON 848,000 – RON 1,118,400
Deadline18 days left21 Sept 2026, 12:00
Competition66 participants
Lots11 lot

Keep momentum on this opportunity

Save it on this device now. Create an account when you are ready to track deadlines, notes, and teamwork.

  • Save and reuse search filters
  • Track opportunities as pursuits
  • Get notified when new notices match
Quick actions

Keep this notice in a shortlist so you can return to it without starting a bid.

Keep notes, monitor deadlines and collaborate with your team. This does not submit a bid or contact the buyer.

Receive alerts

Key information

Identifier
Contract type
Deadline
21 Sept 2026, 12:00
CPV codes
66514110 - Motor vehicle insurance services66515200 - Property insurance services
Status
Ongoing
Notice type
CNContract notice
Estimated value
RON 848,000 – RON 1,118,400
Publication date
17 Aug 2026, 06:45

Overview

Se vor incheia polite de asigurare de raspundere civila pentru autoturisme /autospeciale/autospecializate, aflate in dotarea unitatii, conform tabel caiet de sarcini, Durata acordului cadru va fi pana la 31.01. 2028, primul contract subsecvent va fi valabil incepand cu 01.02.2027.Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor - 18. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 11- a zi inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor.

Motive excludere privind situația operatorului economic: Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu In vederea aplicarii prevederilor cuprinse la art. 51, alin. 2 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice, autoritatea contractanta solicita operatorilor economici participanti sa indice in cadrul ofertei faptul ca la elaborarea acesteia au tinut cont de obligatiile relevante din domeniile mediului, social si al relatiilor de munca. In acest sens se va prezenta Formularul nr. 2 privind conditiile de munca si protectia muncii cat si din domeniul mediului si social. Cu privire la reglementarile privind protectia muncii se pot obtine informatii de la Inspectoratul Teritorial de Munca. Se va depune si de catre subcontractanti, acolo unde este cazul. Operatorii economici participanți vor trebui să declare/confirme prin DUAE neîncadrarea lor în motivele de excludere de la procedură si sa depuna Declarația pe proprie răspundere privind condițiile de muncă și protecția muncii, cât și din domeniul mediului și social.Ofertantii nu trebuie sa se afle in situatia de excludere prevazuta la art.167 din Legea nr.98 /2016. In acest sens, in conformitate cu art.193 din aceeasi lege, ofertantii vor completa DUAE, urmand ca, la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe primul loc in urma aplicarii criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative , precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC si/sau alte documente echivalente emise de autoritatiile competente din tara in care este stabilit operatorului economic , valabile la momentul prezentarii Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii In vederea aplicarii prevederilor cuprinse la art. 51, alin. 2 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice, autoritatea contractanta solicita operatorilor economici participanti sa indice in cadrul ofertei faptul ca la elaborarea acesteia au tinut cont de obligatiile relevante din domeniile mediului, social si al relatiilor de munca. In acest sens se va prezenta Formularul nr. 2 privind conditiile de munca si protectia muncii cat si din domeniul mediului si social. Cu privire la reglementarile privind protectia muncii se pot obtine informatii de la Inspectoratul Teritorial de Munca. Se va depune si de catre subcontractanti, acolo unde este cazul. Operatorii economici participanți vor trebui să declare/confirme prin DUAE neîncadrarea lor în motivele de excludere de la procedură si sa depuna Declarația pe proprie răspundere privind condițiile de muncă și protecția muncii, cât și din domeniul mediului și social.Ofertantii nu trebuie sa se afle in situatia de excludere prevazuta la art.167 din Legea nr.98 /2016. In acest sens, in conformitate cu art.193 din aceeasi lege, ofertantii vor completa DUAE, urmand ca, la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe primul loc in urma aplicarii criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative , precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC si/sau alte documente echivalente emise de autoritatiile competente din tara in care este stabilit operatorului economic , valabile la momentul prezentarii . Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale In vederea aplicarii prevederilor cuprinse la art. 51, alin. 2 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice, autoritatea contractanta solicita operatorilor economici participanti sa indice in cadrul ofertei faptul ca la elaborarea acesteia au tinut cont de obligatiile relevante din domeniile mediului, social si al relatiilor de munca. In acest sens se va prezenta Formularul nr. 2 privind conditiile de munca si protectia muncii cat si din domeniul mediului si social. Cu privire la reglementarile privind protectia muncii se pot obtine informatii de la Inspectoratul Teritorial de Munca. Se va depune si de catre subcontractanti, acolo unde este cazul. Operatorii economici participanți vor trebui să declare/confirme prin DUAE neîncadrarea lor în motivele de excludere de la procedură si sa depuna Declarația pe proprie răspundere privind condițiile de muncă și protecția muncii, cât și din domeniul mediului și social. Ofertantii nu trebuie sa se afle in situatia de excludere prevazuta la art.167 din Legea nr.98 /2016. In acest sens, in conformitate cu art.193 din aceeasi lege, ofertantii vor completa DUAE, urmand ca, la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe primul loc in urma aplicarii criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative , precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC si/sau alte documente echivalente emise de autoritatiile competente din tara in care este stabilit operatorului economic , valabile la momentul prezentarii Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței Ofertantii nu trebuie sa se afle in situatia de excludere prevazuta la art.167 din Legea nr.98 /2016. In acest sens, in conformitate cu art.193 din aceeasi lege, ofertantii vor completa DUAE, urmand ca, la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe primul loc in urma aplicarii criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative , precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC si/sau alte documente echivalente emise de autoritatiile competente din tara in care este stabilit operatorului economic , valabile la momentul prezentarii . Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice La solicitarea autoritatii contractante , ofertantul clasat pe primul loc in urma aplicarii criteriului de atribuire, sa prezinte documente justificative, precum certificate constatatoare emise de ONRC si/sau alte documente echivalente emise de autoritatiile competente din tara in care este stabilit operatorul economic . Persoanele cu functie de decizie din cadrul autoritatii contractante in cea ce priveste organizarea, derularea si finalizare procedurii sunt : Manager General - Dr. Florin Gabriel Crisan, Director Economic- Diana Costache Rosioru, Hulea Claudia Filofteia - Presedinte al comisiei de evaluare, Sorin Florea - Membru al comisiei de evaluare a ofertelor, Iosif Danut Badescu - Membru al comisiei de evaluare a ofertelor, Laura Monica Nagy - Membru al comisiei de evaluare a ofertelor, Gherghina Andrei Samuel - Membru al comisiei de evaluare a ofertelor, Gabriel Catalin Celau - Membru rezerva al comisiei evaluare a ofertelor, Stela Mariana Maghet - Membu rezerva al comisiei evaluare a ofertelor. Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice Ofertanții participanți la procedură vor face dovada neîncadrarii în situațiile prevăzute la art. 60 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, respectiv vor trebui să declare/confirme prin DUAE neîncadrarea lor în motivele de excludere prevăzute la art. 60 din Legea nr. 98/2016.La solicitarea autoritatii contractante , ofertantul clasat pe primul loc in urma aplicarii criteriului de atribuire, sa prezinte documente justificative, precum certificate constatatoare emise de ONRC si/sau alte documente echivalente emise de autoritatiile competente din tara in care este stabilit operatorul economic Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile Ofertantii nu trebuie sa se afle in situatia de excludere prevazute la art.167 din Legea nr.98/2016. In acest sens , in conformitate cu art.193 din aceeasi lege, ofertantii vor completa DUAE, urmand ca, la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe primul loc in urma aplicarii criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative. Activitățile economice sunt suspendate Ofertantii nu trebuie sa se afle in situatia de excludere prevazuta la art.167 din Legea nr.98 /2016. In acest sens, in conformitate cu art.193 din aceeasi lege, ofertantii vor completa DUAE, urmand ca, la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe primul loc in urma aplicarii criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative , precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC si/sau alte documente echivalente emise de autoritatiile competente din tara in care este stabilit operatorului economic , valabile la momentul prezentarii. Faliment Ofertantii nu trebuie sa se afle in situatia de excludere prevazuta la art.167 din Legea nr.98 /2016. In acest sens, in conformitate cu art.193 din aceeasi lege, ofertantii vor completa DUAE, urmand ca, la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe primul loc in urma aplicarii criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative , precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC si/sau alte documente echivalente emise de autoritatiile competente din tara in care este stabilit operatorului economic , valabile la momentul prezentarii Insolvență Ofertantii nu trebuie sa se afle in situatia de excludere prevazuta la art.167 din Legea nr.98 /2016. In acest sens, in conformitate cu art.193 din aceeasi lege, ofertantii vor completa DUAE, urmand ca, la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe primul loc in urma aplicarii criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative , precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC si/sau alte documente echivalente emise de autoritatiile competente din tara in care este stabilit operatorului economic , valabile la momentul prezentarii Active administrate de lichidator Ofertantii nu trebuie sa se afle in situatia de excludere prevazuta la art.167 din Legea nr.98 /2016. In acest sens, in conformitate cu art.193 din aceeasi lege, ofertantii vor completa DUAE, urmand ca, la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe primul loc in urma aplicarii criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative , precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC si/sau alte documente echivalente emise de autoritatiile competente din tara in care este stabilit operatorului economic , valabile la momentul prezentarii . Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul Ofertantii nu trebuie sa se afle in situatia de excludere prevazuta la art.167 din Legea nr.98 /2016. In acest sens, in conformitate cu art.193 din aceeasi lege, ofertantii vor completa DUAE, urmand ca, la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe primul loc in urma aplicarii criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative , precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC si/sau alte documente echivalente emise de autoritatiile competente din tara in care este stabilit operatorului economic , valabile la momentul prezentarii Concordat Ofertantii nu trebuie sa se afle in situatia de excludere prevazuta la art.167 din Legea nr.98 /2016. In acest sens, in conformitate cu art.193 din aceeasi lege, ofertantii vor completa DUAE, urmand ca, la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe primul loc in urma aplicarii criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative , precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC si/sau alte documente echivalente emise de autoritatiile competente din tara in care este stabilit operatorului economic , valabile la momentul prezentarii . Abaterea profesională gravă Ofertantii nu trebuie sa se afle in situatia de excludere prevazuta la art.167 din Legea nr.98 /2016. In acest sens, in conformitate cu art.193 din aceeasi lege, ofertantii vor completa DUAE, urmand ca, la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe primul loc in urma aplicarii criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative , precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC si/sau alte documente echivalente emise de autoritatiile competente din tara in care este stabilit operatorului economic , valabile la momentul prezentarii . Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri Ofertanții participanți la procedură vor declara că nu se încadrează în situațiile prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, respectiv vor trebui să declare/confirme prin DUAE neîncadrarea lor în motivele de excludere precizate mai sus. Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor: Înregistrare într-un registru comercial Conform art.173 alin. (1) din Legea nr.98/2016 operatorii economici care depun oferta trebuia sa dovedeasca o forma de inregistrare in conditiile legii din tara de rezidenta, din care sa reiesa ca operatorul economic este legal constituit ca, nu se afla in nici una din situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul acordului cadru.Documentul justificativ care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificatul constatator emis de ONRC, sau in cazul ofertantilor persoane juridice/fizice straine, documentele echivalente emise in tara de rezidenta, traduse in limba romana, urmeaza sa fie prezentate , la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.

Pentru contractele de achiziție de servicii: executarea de servicii de tipul specificat

Decizia emisa de Autoritatea de Supraveghere Financiara prin care operatorul economic este autorizat sa efectueze tipul de asigurare solicitat in conformitate cu Legea nr.297/2015 privind autorizarea si supravegherea activitatii de asigurare si reasigurare.Documentul justificativ care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE sau in cazul ofertantilor persoane juridice/ fizice straine, documente echivalente emise in tara de rezidenta, traduse in limba romana urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.

Contracting authorities1

Lots1

Documentation5

5 documents
  • Instructiuni_ofertanti_FisaDate_DF1278221.pdf

    PDF document

    142.8 KB
  • caiest sarcini 08.06.pdf (10)

    PDF document

    694.9 KB
  • model AC si CS 08.26.pdf (1)

    PDF document

    510.0 KB
  • formulare 08.26.pdf (2)

    PDF document

    263.4 KB

Award criteria1

Criterion information

Name
Pretul cel mai scazut
Weight
100% (100 of 100)
Order number
#0
Price criterion
Yes
Directly proportional
No

Participants6