Scule si dispozitive de mana

CNContract noticecn1095824DSDISTRIGAZ SUD RETELE S.R.L.
27 days left
Estimated value€1,405,344 – €2,108,016
Deadline27 days left28 Sept 2026, 12:00
Competition00 participants
Lots11 lot

Keep momentum on this opportunity

Save it on this device now. Create an account when you are ready to track deadlines, notes, and teamwork.

  • Save and reuse search filters
  • Track opportunities as pursuits
  • Get notified when new notices match
Quick actions

Keep this notice in a shortlist so you can return to it without starting a bid.

Keep notes, monitor deadlines and collaborate with your team. This does not submit a bid or contact the buyer.

Receive alerts

Key information

Identifier
cn1095824
Contract type
Deadline
28 Sept 2026, 12:00
CPV codes
44512000 - Miscellaneous hand tools
Status
Ongoing
Notice type
CNContract notice
Source
SEAP/SICAP
Estimated value
€1,405,344 – €2,108,016
Publication date
27 Aug 2026, 07:39

Overview

Prezenta procedura are ca obiect achizitia de SCULE SI DISPOZITIVE DE MANA Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 468.445 euro. Cantitatile minime si maxime estimate aferente acordului cadru/contractelor subsecvente sunt detaliate la nivelul formularului "Anexa canttati estimate". Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 Termenul limita exprimat in numar de zile in care Entitatea Contractanta va raspunde in mod clar si complet la toate solicitarile de clarificari ale operatorilor economici este in a 11 zi inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.

Motive excludere privind situația operatorului economic: Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu n masura cunostintelor sale, operatorul economic (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) si-a incalcat obligatiile in domeniul legislatiei mediului? Operatorul economic participant la procedură nu trebuie să se afle în situatiile prevazute la art. 180, alin. (1), lit. a) din Legea nr. 99/2016 privind achizitiile sectoriale. Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre ofertanti : Pentru demonstrarea îndeplinirii cerinței minime de calificare, operatorii economici participanti la procedura (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) vor completa DUAE cu informatiile aferente situatiei lor. Doar ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire va prezenta documentele justificative ale indeplinirii cerintei (valabile la momentul prezentării), menționate la capitolul VI.3 Informatii suplimentare, punctul 8. Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii In masura cunostintelor sale, operatorul economic (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) si-a incalcat obligatiile din domeniul legislatiei muncii? Operatorul economic participant la procedura nu trebuie să se afle în situatiile prevazute la art. 180, alin. (1), lit. a) din Legea nr. 99/2016 privind achizitiile sectoriale. Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre ofertanti : Pentru demonstrarea îndeplinirii cerinței minime de calificare, operatorii economici participanti la procedura (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) vor completa DUAE cu informatiile aferente situatiei lor. Doar ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire va prezenta documentele justificative ale indeplinirii cerintei (valabile la momentul prezentării), menționate la capitolul VI.3 Informatii suplimentare, punctul 8. Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale In masura cunostintelor sale, operatorul economic (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) si-a incalcat obligatiile in domeniul legislatiei sociale? Operatorul economic participant la procedura nu trebuie să se afle în situatiile prevazute la art. 180, alin. (1), lit. a) din Legea nr. 99/2016 privind achizitiile sectoriale. Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre ofertanti : Pentru demonstrarea îndeplinirii cerinței minime de calificare, operatorii economici participanti la procedura (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) vor completa DUAE cu informatiile aferente situatiei lor. Doar ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire va prezenta documentele justificative ale indeplinirii cerintei (valabile la momentul prezentării), menționate la capitolul VI.3 Informatii suplimentare, punctul 8. Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței Operatorul economic (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) are acorduri cu alti operatori economici care vizeaza denaturarea concurentei? Operatorul economic participant la procedura nu trebuie să se afle în situatiile prevazute la art. 180, alin. (1), lit. d) din Legea nr. 99/2016 privind achizitiile sectoriale. Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre ofertanti : Pentru demonstrarea îndeplinirii cerinței minime de calificare, operatorii economici participanti la procedura (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) vor completa DUAE cu informatiile aferente situatiei lor. Doar ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire va prezenta documentele justificative ale indeplinirii cerintei (valabile la momentul prezentării), menționate la capitolul VI.3 Informatii suplimentare, punctul 8. Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice Operatorul economic (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) are cunostinta de vreun conflict de interese, astfel cum se precizeaza in legislatia nationala (Legea nr. 99/2016), care decurge din participarea sa la prezenta procedura de achizitii sectoriale? Operatorul economic participant la procedura nu trebuie să se afle în situatiile prevazute la art. 72, 73 si 180, alin. (1), lit. e) din Legea nr. 99/2016 privind achizitiile sectoriale. Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre ofertanti : Pentru demonstrarea îndeplinirii cerinței minime de calificare, operatorii economici participanti la procedura (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) vor completa DUAE cu informatiile aferente situatiei lor. Notă: Prin completarea DUAE in ceea ce priveste conflictul de interese, operatorii economici isi asumă neincadrarea în prevederile art. 72-73 din Legea nr. 99/2016, completarea facandu-se prin raportare la urmatoarele persoane cu funcţie de decizie din cadrul entităţii contractante, implicate în prezenta procedura de achiziţie: 1. Hubert Laurent – Director General 2. Chirteș Călin – Director Operațional 3. Ionescu Delia – Head of Procurement 4. Stoenescu Simona – Procurement Manager 5. Jipa Cornelius Bogdan – Sef Departament Imobiliare si Servicii Generale 6. Popa Lenuta Anuta - Sef Serviciu Administare si Intretinere Cladiri 7. Tache Monica – Senior procurement excellence officer 8. Borș Cerasela – Procurement excellence officer 9. Ilie Marian Catalin - Sef Departament Mentenanta Specializata 10. Alexandru Francisc Mihael – Sef Departament Adjunct Mentenanta Specializata 11. Luntraru Paula – Expert Norme Tehnice 12. Ganea George – Category Lead Buyer Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice Operatorul economic Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) sau o Intreprindere care are legaturi cu acesta a oferit consultanta entitatii contractante sau a participat in orice alt mod la pregatirea prezentei proceduri de achizitii sectoriale? Operatorul economic participant la procedura nu trebuie să se afle în situatiile prevazute la art. 72, 73 si 180, alin. (1), lit. f) din Legea nr. 99/2016 privind achizitiile sectoriale. Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre ofertanti : Pentru demonstrarea îndeplinirii cerinței minime de calificare, operatorii economici participanti la procedura (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) vor completa DUAE cu informatiile aferente situatiei lor. Notă: Prin completarea DUAE in ceea ce priveste conflictul de interese, operatorii economici isi asumă neincadrarea în prevederile art. 72-73 din Legea nr. 99/2016, completarea facandu-se prin raportare la urmatoarele persoane cu funcţie de decizie din cadrul entităţii contractante, implicate în prezenta procedura de achiziţie: 1. Hubert Laurent – Director General 2. Chirteș Călin – Director Operațional 3. Ionescu Delia – Head of Procurement 4. Stoenescu Simona – Procurement Manager 5. Jipa Cornelius Bogdan – Sef Departament Imobiliare si Servicii Generale 6. Popa Lenuta Anuta - Sef Serviciu Administare si Intretinere Cladiri 7. Tache Monica – Senior procurement excellence officer 8. Borș Cerasela – Procurement excellence officer 9. Ilie Marian Catalin - Sef Departament Mentenanta Specializata 10. Alexandru Francisc Mihael – Sef Departament Adjunct Mentenanta Specializata 11. Luntraru Paula – Expert Norme Tehnice 12. Ganea George – Category Lead Buyer Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile Operatorul economic (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) s-a aflat intr-o situatie in care un contract de achizitii publice anterior, un contract anterior incheiat cu o entitate contractanta sau un contract de concesiune anterior a fost reziliat anticipat sau au fost impuse daune-interese sau alte sanctiuni comparabile in legatura cu respectivul contract anterior? Operatorul economic participant la procedura nu trebuie să se afle în situatiile prevazute la art. 180, alin. (1), lit. g) din Legea nr. 99/2016 privind achizitiile sectoriale. Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre ofertanti : Pentru demonstrarea îndeplinirii cerinței minime de calificare, operatorii economici participanti la procedura (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) vor completa DUAE cu informatiile aferente situatiei lor. Doar ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire va prezenta documentele justificative ale indeplinirii cerintei (valabile la momentul prezentării), menționate la capitolul VI.3 Informatii suplimentare, punctul 8. Activitățile economice sunt suspendate Activitatile economice ale operatorului economic (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) sunt suspendate? Operatorul economic participant la procedura nu trebuie să se afle în situatiile prevazute la art. 180, alin. (1), lit. b) din Legea nr. 99/2016 privind achizitiile sectoriale. Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre ofertanti : Pentru demonstrarea îndeplinirii cerinței minime de calificare, operatorii economici participanti la procedura (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) vor completa DUAE cu informatiile aferente situatiei lor. Doar ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire va prezenta documentele justificative ale indeplinirii cerintei (valabile la momentul prezentării), menționate la capitolul VI.3 Informatii suplimentare, punctul 8. Faliment Operatorul economic (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) se află in stare de faliment? Operatorul economic participant la procedura nu trebuie să se afle în situatiile prevazute la art. 180, alin. (1), lit. b) din Legea nr. 99/2016 privind achizitiile sectoriale. Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre ofertanti : Pentru demonstrarea îndeplinirii cerinței minime de calificare, operatorii economici participanti la procedura (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) vor completa DUAE cu informatiile aferente situatiei lor. Doar ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire va prezenta documentele justificative ale indeplinirii cerintei (valabile la momentul prezentării), menționate la capitolul VI.3 Informatii suplimentare, punctul 8. Insolvență Operatorul economic (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) se află in situatie de insolventa sau de lichidare? Operatorul economic participant la procedura nu trebuie să se afle în situatiile prevazute la art. 180, alin. (1), lit. b) din Legea nr. 99/2016 privind achizitiile sectoriale. Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre ofertanti : Pentru demonstrarea îndeplinirii cerinței minime de calificare, operatorii economici participanti la procedura (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) vor completa DUAE cu informatiile aferente situatiei lor. Doar ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire va prezenta documentele justificative ale indeplinirii cerintei (valabile la momentul prezentării), menționate la capitolul VI.3 Informatii suplimentare, punctul 8. Active administrate de lichidator Activele operatorului economic (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) sunt administrate de un lichidator sau de o instanta? Operatorul economic participant la procedura nu trebuie să se afle în situatiile prevazute la art. 180, alin. (1), lit. b) din Legea nr. 99/2016 privind achizitiile sectoriale. Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre ofertanti : Pentru demonstrarea îndeplinirii cerinței minime de calificare, operatorii economici participanti la procedura (ofertanți, ofertanti asociati, terți susținători, subcontractanți) vor completa DUAE cu informatiile aferente situatiei lor. Doar ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire va prezenta documentele justificative ale indeplinirii cerintei (valabile la momentul prezentării), menționate la capitolul VI.3 Informatii suplimentare, punctul 8. Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul Operatorul economic (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) se află intr-o situatie similară, cum ar fi falimentul, care rezultă dintr-oprocedură similară din legislatiile sau reglementarile nationale? Operatorul economic participant la procedura nu trebuie să se afle în situatiile prevazute la art. 180, alin. (1), lit. b) din Legea nr. 99/2016 privind achizitiile sectoriale. Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre ofertanti : Pentru demonstrarea îndeplinirii cerinței minime de calificare, operatorii economici participanti la procedura (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) vor completa DUAE cu informatiile aferente situatiei lor. Doar ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire va prezenta documentele justificative ale indeplinirii cerintei (valabile la momentul prezentării), menționate la capitolul VI.3 Informatii suplimentare, punctul 8. Concordat Operatorul economic (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) se află in situatie de concordat preventiv? Operatorul economic participant la procedura nu trebuie să se afle în situatiile prevazute la art. 180, alin. (1), lit. b) din Legea nr. 99/2016 privind achizitiile sectoriale. Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre ofertanti : Pentru demonstrarea îndeplinirii cerinței minime de calificare, operatorii economici participanti la procedura (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) vor completa DUAE cu informatiile aferente situatiei lor. Doar ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire va prezenta documentele justificative ale indeplinirii cerintei (valabile la momentul prezentării), menționate la capitolul VI.3 Informatii suplimentare, punctul 8. Abaterea profesională gravă Operatorul economic (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) se face vinovat de o abatere profesionala grava? Daca este cazul, a se vedea definitia din legislatia nationala (Legea nr. 99/2016). Operatorul economic participant la procedura nu trebuie să se afle în situatiile prevazute la art. 180, alin. (1), lit. c) din Legea nr. 99/2016 privind achizitiile sectoriale. Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre ofertanti : Pentru demonstrarea îndeplinirii cerinței minime de calificare, operatorii economici participanti la procedura (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) vor completa DUAE cu informatiile aferente situatiei lor. Doar ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire va prezenta documentele justificative ale indeplinirii cerintei (valabile la momentul prezentării), menționate la capitolul VI.3 Informatii suplimentare, punctul 8. Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri Cerinta: Operatorul economic (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) s-a aflat într-una dintre situațiile următoare: a) s-a făcut grav vinovat de declarații false la furnizarea informațiilor necesare pentru verificarea absenței motivelor de excludere sau a îndeplinirii criteriilor de selecție, b) a ascuns astfel de informații, c) nu a fost în măsură să furnizeze, fără întârziere, documentele justificative solicitate de entitatea contractantă și d) a încercat să influențeze în mod nepermis procesul decizional al entității contractante, să obțină informații confidențiale care i-ar putea conferi avantaje necuvenite în cadrul procedurii de achiziții publice sau că a furnizat din neglijență informații false care pot avea o influență semnificativă asupra deciziilor privind excluderea, selecția și atribuirea? Operatorul economic participant la procedura nu trebuie să se afle în situatiile prevazute la art. 180, alin. (1), lit. h) din Legea nr. 99/2016 privind achizitiile sectoriale. Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre ofertanti : Pentru demonstrarea îndeplinirii cerinței minime de calificare, operatorii economici participanti la procedura (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Tert sustinator, Subcontractant) vor completa DUAE cu informatiile aferente situatiei lor. Doar ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire va prezenta documentele justificative ale indeplinirii cerintei (valabile la momentul prezentării), menționate la capitolul VI.3 Informatii suplimentare, punctul 8. Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor: Înregistrare într-un registru comercial CERINȚĂ: Operatorii economici participanti la procedură procedura (Ofertant individual, Membru al unei asocieri, Subcontractant) trebuie să dovedească o formă de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidenta, din care să reiasă ca operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum și faptul că are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul acordului-cadru ce urmeaza a fi atribuit. MODALITATEA PRIN CARE CERINȚA POATE FI ÎNDEPLNITĂ DE CĂTRE OFERTANȚI: Se va completa initial DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv Certificatul constatator emis de Oficiul National al Registrului Comertului sau, în cazul ofertantilor straini, documente echivalente emise în tara de rezidență, urmează să fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, dupa aplicarea criteriului de atribuire, pentru sine si pentru asociati / subcontractanti (daca va fi cazul). Precizari: -in cazul unei oferte depuse in asociere, fiecare membru al asocierii trebuie sa depuna documentele necesare pentru demonstrarea faptului că este autorizat să desfasoare partea sa din contract; - informatiile cuprinse in certificatul constatator trebuie sa fie reale/actuale la momentul prezentării lor. - in cazul persoanelor juridice straine se solicita documente echivalente emise in conformitate cu legislatia tarii de rezidenta a operatorului economic, insotite de traducerea autorizata a acestora in limba română. NOTĂ: Activitatea de furnizare nu poate fi subcontractată având în vedere prevederile art. 3 alin. (1) lit. zz) din Legea nr. 99/2016: „subcontractant/subantreprenor - orice operator economic care nu este parte a unui contract de achiziție sectorială și care execută anumite părți ori elemente ale lucrărilor/serviciilor, răspunzând în fața contractantului de organizarea și derularea tuturor etapelor necesare în acest scop. Punerea la dispoziție a unui utilaj sau furnizarea de materiale/bunuri în cadrul unui contract de achiziție sectorială nu este considerată subcontractare în sensul prezentei legi”. Pot fi subcontractate doar activități auxiliare furnizării de produse: prestarea de servicii, ca de exemplu subcontractarea serviciilor de transport și a operațiunilor de descărcare.

Pentru contractele de achiziție de bunuri: executarea de livrări de tipul specificat Certificate emise de organisme independente cu privire la standardele de asigurare a calității

Informatii si/sau nivel(uri) minim(e) necesare pentru evaluarea respectarii cerintelor mentionate CERINȚĂ: Ofertantul (operator economic sau membrii asocierii impreuna) trebuie sa faca dovada ca in ultimii 3* ani raportati la data limita stabilita initial pentru depunerea ofertelor a furnizat, la nivelul a cel putin unui contract si a maximum 3 (trei) contracte, produse similare cu produsele care fac obiectul prezentei proceduri, in valoare/valoare cumulată de minimum 200.000 Euro, fără TVA. Notă: Prin produse similare a se intelege scule si/sau dispozitive de mana. *) ultimii 3 ani se raporteaza la termenul limita de depunere a ofertelor, iar în cazul decalării termenului de depunere al ofertelor, perioada pentru care se solicită experiența similară se va extinde corespunzător (cu zilele de decalare). MODALITATEA PRIN CARE CERIN'ȚA POATE FI ÎNDEPLINITĂ DE CĂTRE OFETANȚI: Ca dovadă preliminară pentru demonstrarea îndeplinirii cerinței minime, ofertantii vor completa informațiile aferente situației lor de fapt în cadrul formularului DUAE. La nivelul DUAE trebuie precizate urmatoarele informații: denumirea beneficiarului, numărul și data contractului invocat drept experiență similară, obiectul contractului, valoarea contractului, perioada de valabilitate a contractului, perioada de furnizare, valoarea efectiv furnizata in perioada de 3 ani raportati la data limita stabilita initial pentru depunerea ofertelor, numarul, data si tipul documentului prin care se va face dovada experientei similare. Documentele justificative care probeaza indeplinirea informatiilor declarate in DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, dupa aplicarea criteriului de atribuire. Pe langa contractele declarate in DUAE, ofertantii vor prezenta si documentele doveditoare ale furnizarilor/livrarilor efective. Astfel de documente pot fi, dar fara a se limita la: documente constatatoare, recomandari, avize de expeditie, procese-verbale de predare primire / procese verbale de receptie (documentele doveditoare trebuie sa fie obligatoriu validate si de catre beneficiari), facturi, alte documente edificatoare validate si de catre beneficiari. Documentele doveditoare vor cuprinde cel putin urmatoarele informatii : informatii privind corelarea cu contractele declarate in DUAE (să rezulte o trasabilitate între contractul declarat în DUAE și documentul doveditor al livrării efective), denumirea produselor furnizate, valoarea produselor furnizate, data/perioada de furnizare, denumirea beneficiarului. Pentru conversia din altă monedă în moneda în care este exprimată cerința minimă, Entitatea Contractantă va utiliza cursul de schimb valutar publicat de Banca Națională a României valabil în data inclusă în câmpul „dată de început” (contract) în DUAE (răspuns). Pentru contractele pe care ofertantul nu le-a indeplinit în procent de 100% se poate solicita de catre entitatea contractanta prezentarea de documente suport din care sa rezulte procentul(valoarea) îndeplinit din acestea. Operatorii economici străini vor prezenta documentele însoțite de traducerea autorizata în limba română. Daca un grup de operatori economici depune o ofertă comună, cerința se demonstrează prin luarea în considerare a resurselor tuturor membrilor grupului. În conformitate cu prevederile art. 196 alin. (1) din Legea nr. 99/2016 ofertantul are dreptul să recurgă la susţinerea unuia sau a mai mai multor terţi în ceea ce priveşte îndeplinirea criteriului privind capacitatea tehnică, indiferent de natura relaţiilor juridice existente între ofertant şi terţul respectiv. În cazul în care ofertantul îşi demonstrează capacitatea tehnică invocând şi susţinerea acordată de către unul sau mai mulţi terţi, atunci ofertantul are obligaţia de a dovedi entităţii contractante că a luat toate măsurile necesare pentru a avea acces în orice moment la resursele necesare, prezentând un angajament în acest sens din partea terţului/terţilor (model in fisier “Formulare”). Odată cu angajamentul de susţinere, ofertantul are obligaţia să prezinte documente transmise acestuia de către terţul susţinător, din care să rezulte modul efectiv prin care terţul susţinător va asigura îndeplinirea propriului angajament de susţinere, documente care se vor constitui anexe la respectivul angajament. Informatii si/sau nivel(uri) minim(e) necesare pentru evaluarea respectarii cerintelor mentionate CERINȚĂ: Ofertantul trebuie sa faca dovada implementarii unui sistem de management al calitatii în conformitate cu SR EN ISO 9001 sau echivalent, pentru domeniul in care se incadreaza activitatea principala ce face obiectul acordului-cadru ce urmează a fi atribuit. MODALITATEA PRIN CARE CERINȚA POATE FI ÎNDEPLINITĂ DE CĂTRE OFERTANȚI: Ca dovadă preliminară pentru demonstrarea îndeplinirii cerinței minime, ofertantii vor completa informațiile aferente situației lor în cadrul formularului DUAE. Documentele justificative care probează îndeplinirea informatiilor declarate in DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, dupa aplicarea criteriului de atribuire. Astfel de documente pot fi: certificate emise de organisme de certificare independente, precum si orice alte probe sau dovezi prezentate de ofertant, în măsura în care probele/dovezile prezentate confirmă asigurarea unui nivel corespunzător al calităţii. In cazul unei asocieri, această cerinta trebuie indeplinita individual de fiecare membru al asocierii pentru partea din contract pe care o realizeaza. Ofertantii straini vor prezenta documentul in traducere autorizata in limba romana.

Contracting authorities1

DS

CUI RO23308833

roBucuresti, Romania
[email protected]

Lots1

Documentation11

11 documents
  • Anexa nr. 4 la Caietul de sarcini - Macheta raportare accidente.pdf

    PDF document

    74.7 KB
  • Formulare.docx

    Word document

    58.0 KB
  • Model de Contract subsecvent.pdf

    PDF document

    338.8 KB
  • Instructiuni_ofertanti_FisaDate_DF1279004.pdf

    PDF document

    142.8 KB
  • Caiet sarcini.pdf

    PDF document

    806.7 KB
  • Formular de propunere financiara.docx

    Word document

    47.9 KB
  • Anexa nr. 3 la Caietul de sarcini - Lista riscurilor de accidentare si imbolnavire profesionala.pdf

    PDF document

    367.7 KB
  • Anexa n. 2 la Caietul de sarcini - Protocol SSM.pdf

    PDF document

    288.3 KB
  • Formular de propunere tehnica.docx

    Word document

    25.2 KB
  • Model de Acord-cadru.pdf

    PDF document

    354.6 KB
  • Anexa nr. 1 la Caietul de sarcini - Cantitati estimate.pdf

    PDF document

    283.8 KB

Award criteria4

Criterion information

Name
Pretul ofertei
Weight
75% (75 of 100)
Order number
#0
Price criterion
No
Directly proportional
No
Description
Componenta financiara
Algorithm
Punctajul se acorda astfel: a) Pentru cel mai scazut dintre preturi se acorda punctajul maxim alocat; b) Pentru celelalte preturi ofertate punctajul P(n) se calculeaza proportional, astfel: P(n) = (Pret minim ofertat / Pret n) x punctaj maxim alocat.

Participants0

No participants recorded for this notice.