Realizarea iluminatului arhitectural Port Constanța GARA MARITIMĂ – Proiectare și execuție

14 days left
Estimated valueRON 567,256
Deadline14 days left14 Sept 2026, 20:30
Competition00 participants
Lots00 lots

Keep momentum on this opportunity

Save it on this device now. Create an account when you are ready to track deadlines, notes, and teamwork.

  • Save and reuse search filters
  • Track opportunities as pursuits
  • Get notified when new notices match
Quick actions

Keep this notice in a shortlist so you can return to it without starting a bid.

Keep notes, monitor deadlines and collaborate with your team. This does not submit a bid or contact the buyer.

Receive alerts

Key information

Identifier
Contract type
Deadline
14 Sept 2026, 20:30
CPV codes
45316000 - Installation work of illumination and signalling systems
Status
Published
Notice type
ADVAdvertorial
Estimated value
RON 567,256
Publication date
26 Aug 2026, 11:52

Overview

Obiectul contractului îl reprezintă ”Realizarea iluminatului arhitectural Port Constanța GARA MARITIMĂ” – Proiectare și execuție care să respecte condițiile minimale menționate în Caietul de sarcini nr. 16137/22.04.2026 atașat prezentului anunț, beneficiar fiind Sucursala Energetică Port, din cadrul C.N. A.P.M. S.A. Constanța. Achiziția este prevăzută în PAAS 2026 Anexa privind Achizițiile directe la poziția II. C.4. Ofertanții vor lua în considerare doar documentele atașate care se referă la obiectivul GARA MARITIMĂ! cod CPV suplimentar: 71323100-9 – Servicii de proiectare a sistemelor de energie electrică

Ofertanții vor respecta întocmai și integral cerințele minime solicitate prin Caietul de sarcini care se poate accesa prin descărcarea fișierului atașat anunțului din SEAP. Respectarea tuturor prevederilor din Caietul de sarcini este obligatorie pentru toți ofertanții care au depus ofertă. Prețul contractului este ferm pe toată durata contractului și nu poate fi modificat. Contravaloarea serviciilor de proiectare se va efectua conform Cap. 5.2.4. Grafic de plăți servicii de proiectare din Caietul de sarcini. Contravaloarea lucrărilor executate se va efectua în baza facturii emise, numai după: semnarea făra obiecțiuni a Procesului Verbal de Recepție la terminarea lucrărilor si prezentarea dosarului de receptie lucrari. Plata facturilor se va realiza în termen maxim de 30 de zile calendaristice de la primirea acestora de la Antreprenor. Facturile vor fi transmise de către Antreprenor prin sistemul național privind factura electronica RO e-Factura. Durata contractului: 8 luni - 2 luni pentru proiectare. - 6 luni pentru realizarea lucrărilor Prezenta achiziție directă de referă la doar obiectivul GARA MARITIMĂ. Garanția de buna execuție: 10% din valoarea contractului fără TVA si se va constitui în conformitate cu prevederile art. 164 alin. (4) din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale. Entitatea contractantă are dreptul de a emite pretenții asupra garanției de buna execuție, respectând condițiile prevăzute la art. 47 din HG nr.394/2016 si se va restitui conf. art. 164^2 din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale.

Ofertantul va prezenta propunerea tehnică si financiară conform cerințelor menționate în Caietul de sarcini, atașat prezentului anunț. Oferta financiară va fi prezentată in lei, fără TVA. Prețul unitar va fi ofertat cu maxim 2 zecimale. Oferta financiară nu trebuie sa depășească valoarea totală estimată. Oferta financiară va specifica prețul total al lucrării, si nu poate fi modificată pe parcursul derulării contractului. Propunerea tehnică va fi întocmită, astfel încât să poată fi comparată ușor cu prevederile Caietului de sarcini. Ofertantul va prezenta Certificat constatator emis de Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunal cu date actualizate, care va conține informații valabile/ reale la data prezentării documentului și din care să rezulte că obiectul contractului are corespondent în codul CAEN din certificatul constatator. Ofertantul va prezenta documente justificative care să ateste experiența similară, din care să rezulte că a prestat servicii respectiv executat lucrări de natură și complexitate comparabilă cu obiectul achiziției, astfel încât Entitatea contractantă să poată verifica îndeplinirea cerinței.

Ofertanții vor prezenta Formularul T - Matricea de conformitate, în care vor detalia modul de îndeplinire a cerințelor prevăzute în Caietul de sarcini (cerințele Beneficiarului), acestea fiind considerate cerințe minimale. Oferta financiară va fi prezentată în lei, fără TVA, conform Formularului de ofertă și a anexelor la Formularul de ofertă, atașat anunțului. Oferta financiară nu trebuie să depășească valoarea totală estimată, iar prețul ofertat trebuie să conțină toate costurile necesare îndeplinirii în bune condiții a contractului. În vederea ofertării, operatorii economici interesați vor accesa Caietul de sarcini precum și celelalte documente anexate Caietului de sarcini, Formularul T - Matricea de conformitate, atașate prezentului anunț. Se pot solicita clarificări prin formularea unei solicitari, transmisă prin e-mail, la adresa: [email protected], până cel târziu la data de 07.09.2026. Oferta semnată și ștampilată va fi transmisă pe adresa de email: [email protected], până la data de 14.09.2026. Ofertele transmise după data limită de transmitere a ofertelor, precum și ofertele transmise la o altă adresă de email decât [email protected], nu vor fi luate în considerare. Toți ofertanții vor fi informați cu privire la solicitările de clarificări și răspunsul aferent acestora, inclusiv cu privire la rezultatul achiziției directe. Ulterior procesului de evaluare a ofertelor, ofertantul declarat câștigător, va posta oferta pe site-ul www.e-licitatie.ro, urmând ca achiziția directă să se finalizeze prin selectarea ofertei din cadrul catalogului electronic din SEAP. Perioada de valabilitate a ofertelor trebuie să fie de minim 120 zile.

Contracting authorities1

Lots0

No lots recorded for this notice.

Documentation1

1 document
  • CS, Formulare, Doc anexate_semnat.zip

    Word document

    22.7 MB

Award criteria1

Criterion information

Name
Atribuirea contractului se va realiza în baza criteriului „cel mai bun raport calitate - preț”, oferta cea mai avantajoasă din punct de vedere economic fiind determinată în conformitate cu prevederile art. 209 alin. (3) lit. a) din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale conform Algoritmului de calcul atașat prezentului anunț Departajarea ofertelor se va face având în vedere punctajul obținut la factorii de evaluare, în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. Clasamentul ofertelor se stabilește prin ordonarea descrescătoare a punctajelor respective, oferta câștigătoare fiind cea de pe primul loc. Evaluarea va începe cu analiza ofertei clasate pe primul loc în clasamentul ofertelor, în scopul verificării caracterului admisibil și conform al acesteia. În situația în care oferta clasată pe locul I nu îndeplinește cerințele sau ofertantul nu răspunde solicitărilor de clarificări în termenul stabilit, oferta va fi respinsă, urmând a fi analizată oferta clasată pe poziția urmă
Weight
100% (100 of 100)
Order number
#0
Price criterion
No
Directly proportional
No

Participants0

No participants recorded for this notice.