SERVICII DE CONSULTANȚĂ ȘI SUPERVIZARE EXECUȚIE LUCRĂRI PENTRU OBIECTIVUL „DRAGAJ DE INVESTIȚII ÎN PORTURILE MARITIME”

Estimated valueRON 5,806,600
DeadlineExpired7 Aug 2026, 12:00
Competition00 participants
Lots11 lot

Keep momentum on this opportunity

Save it on this device now. Create an account when you are ready to track deadlines, notes, and teamwork.

  • Save and reuse search filters
  • Track opportunities as pursuits
  • Get notified when new notices match
Quick actions

Keep this notice in a shortlist so you can return to it without starting a bid.

Keep notes, monitor deadlines and collaborate with your team. This does not submit a bid or contact the buyer.

Receive alerts

Key information

Identifier
Contract type
Deadline
7 Aug 2026, 12:00
CPV codes
71310000 - Consultative engineering and construction services71520000 - Construction supervision services
Status
Active
Notice type
cn-socialContract notice – light regime
Source
Estimated value
RON 5,806,600
Publication date
13 Jul 2026, 22:00

Overview

Obiectul achizitiei îl constituie prestarea serviciilor de consultanță și supervizare pentru proiectul de investiții: Dragaj de investiții în porturile maritime. Obiectivele specifice ale contractului sunt prestarea de servicii de supervizare de înaltă calitate în timpul Perioadei de proiectare și execuție și a perioadei garanției lucrărilor ***, în vederea urmăririi corectei utilizări a fondurilor disponibile și pentru a se asigura că Antreprenorul proiectează si execută lucrările în conformitate cu obligațiile contractuale, în special în ceea ce privește durata, cantitatea, calitatea și costul proiectării și al execuției lucrărilor. Consultantul va avea rolul de Supervizor conform prevederilor Condițiilor Contractului de proiectare și execuție lucrări DRAGAJ DE INVESTIȚII ÎN PORTURILE MARITIME, anume a Condițiilor generale și specifice pentru contractele de proiectare și execuție lucrări aprobat prin HG nr.1 din ianuarie 2018, Anexa 2, cu modificările și completările ulterioare. Prestatorul serviciilor de consultanță și supervizare a lucrărilor va oferi beneficiarului garanția că executantul căruia i-a fost atribuit contractul sectorial de lucrări își va îndeplini toate responsabilitățile asumate prin semnarea acestuia, va respecta prevederile legale, reglementările tehnice și caietele de sarcini. Rezultatele așteptate a fi atinse de către Supervizor sunt următoarele: - Servicii de consultanță pentru Beneficiar în conformitate cu prevederile Contractului de servicii de consultanță și supervizare pentru obiectivul „DRAGAJ DE INVESTIȚII ÎN PORTURILE MARITIME – Proiectare și execuție”, - Servicii de supervizare a proiectării și execuției lucrărilor la standarde de înaltă calitate, îndeplinind rolul de „Supervizor” conform prevederilor Acordului contractual pe durata perioadei de proiectare și a perioadei de execuție a lucrărilor și pe perioada garanției lucrărilor ***, astfel încât Antreprenorul să execute lucrări de bună calitate și să finalizeze proiectarea și execuția lucrărilor cu încadrare în durata de execuție asumată și în valoarea ofertată pentru obiectivul „DRAGAJ DE INVESTIȚII ÎN PORTURILE MARITIME – Proiectare și executie”. Prestarea serviciilor de consultanță Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18 Termenul în care entitatea contractantă va răspunde la solicitările de clarificări sau informatii suplimentare în legătură cu documentatia de atribuire este a 10 - a zi înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (https://e-licitatie.ro/pub ). La solicitările adresate dupa acest termen entitatea contractantă nu va răspunde.

Cerințele tehnice definite la nivelul anunțului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producător, la mărci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metodă specifică de fabricație/prestare/execuție, vor fi întelese ca fiind insoțite de mențiunea ”sau echivalent”. 1. Operatorii economici care descarcă prezenta documentație de atribuire direct din atașamentul anunțului de participare publicat in SEAP au obligatia de a urmări, în SEAP, la rubrica "Documente si clarificări", atașarea diverselor comunicări făcute de către Entitatea Contractantă urmare a unor solicitări de clarificare cerute de unii potențiali ofertanți. 2. Fișierele care vor fi încărcate în SEAP de către operatorii economici, vor fi semnate cu semnatură electronică extinsă a reprezentantului legal/imputernicit (se va prezenta împuternicirea conform Formular nr. 9, dacă este cazul) al operatorului economic, în funcție de calitatea acestuia (asociat/terț/subontractant). 3. Toate certificatele și documentele emise în altă limbă decât romană vor fi însoțite de traducerea autorizată a acestora în limba romană. 4. In cazul în care se depune contestație, după caz, se vor aplica prevederile Legii nr. 101/2016. 5. Reguli de comunicare și transmitere a datelor: a. Solicitările de clarificări ale potențialilor ofertanți se vor adresa în mod exclusiv în SEAP prin acționarea butonului „Adaugă solicitare” din Sectiunea „Solicitări de clarificare/Intrebari” disponibilă din detaliul respectivei proceduri (daca este fără împărțire pe loturi) sau din detaliul lotului din cadrul procedurii de atribuire derulate prin mijloace electronice, iar răspunsurile la acestea vor fi publicate în SEAP la Secțiunea ”Lista clarificări, notificări și decizii” din cadrul anuntului de participare, Entitatea contractantă urmând să nu dea curs solicitărilor adresate prin altă modalitate de comunicare decât cea stabilită în conformitate cu prevederile art. 78 alin 1 din Legea 99/2016. b. Pentru comunicările ulterioare depunerii ofertelor, comisia de evaluare va transmite solicitările de clarificare privind ofertele depuse, numai in SEAP la Secțiunea „Solicitări de clarificări/Intrebari”. Operatorii economici vor transmite răspunsurile la clarificari și eventualele documente solicitate pe parcursul evaluării ofertelor numai prin intermediul SEAP (Sectiunea „Solicitări de clarificări/Intrebari”), integral în secțiunea corespunzătoare respectivei solicitări, sub forma unuia sau a mai multor documente/fisiere distincte semnate cu semnatură electronică extinsă. 6. Departajarea ofertelor: Entitatea contractantă are obligația de a stabili oferta câstigătoare pe baza criteriului de atribuire precizat în documentația de atribuire. În urma aplicării criteriului cel mai bun raport calitate - preț, clasamentul ofertelor se stabilește prin ordonarea descrescătoare a punctajelor respective, oferta câștigătoare fiind cea de pe primul loc, în conformitate cu art. 145 alin. (2) din HG 394/2016. În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obținut la factorii de evaluare, în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situația în care egalitatea se menține, Entitatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare și oferta câștigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică, în conformitate cu art. 145 alin. (3) din HG 394/2016. Nota 1: Inainte de atribuirea contractului, Entitatea contractantă solicită operatorului economic clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative actualizate prin care sa demonstreze indeplinirea tuturor criteriilor de calificare si selecţie, in conformitate cu informaţiile cuprinse in DUAE. Nota 2: In situația în care operatorul economic clasat pe primul loc nu demonstrează în mod corespunzător îndeplinirea integrală a tuturor criteriilor de calificare, Entitatea contractantă solicită operatorului economic clasat pe locul următor să depună toate documentele justificative ca dovadă a informatiilor cuprinse in DUAE, în scopul verificarii indeplinirii criteriilor de calificare. Informatii privind Oferta comună (asocierea, dacă există) In cazul depunerii unei oferte comune, fiecare operator economic membru al asocierii va prezenta DUAE în care vor include informatiile cu privire la modul de îndeplinire a cerințelor de capacitate economică și financiară și/sau capacitatea tehnică și profesională, precum și Acordul de asociere, conform Formular nr. 2, semnat de către toți membrii asocierii, însoțit de informații despre asociere conform Anexa la Formularul nr. 2 semnată de cătrte liderul împuternicit al asocierii, din Secțiunea „Formulare" din Documentația de atribuire. Documentele justificative actualizate prin care să demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare şi selecţie, în conformitate cu informaţiile cuprinse în DUAE, vor fi prezentate doar de catre operatorul economic clasat pe locul I, după aplicarea criteriului de atribuire.Asociații vor fi solidar și individual responsabili pentru execuția acordului-cadru/contractului subsecvent în conformitate cu termenii acestuia. Liderul asocierii este răspunzător în nume propriu și în numele asocierii pentru îndeplinirea contractului. Contractele încheiate între liderul asocierii și asociați vor deveni anexe la contractul încheiat între Entitatea contractantă și acesta. Informații privind terțul/terții susținător/susținători (dacă există). Operatorul economic va completa DUAE cu informațiile cu privire la existența unei susțineri de terță parte, inclusiv măsurile avute în vedere de acesta pentru a accesa în orice moment resursele necesare, la care se atasează DUAE și Angajamentul ferm ale terțului susținător, însoțit de Anexa la Angajamentul ferm, din care trebuie să rezulte modul efectiv în care terțul sustinător/ terții sustinători vor asigura îndeplinirea angajamentului, conform Formular nr. 4, din Sectiunea „Formulare" din Documentația de atribuire, semnat de către reprezentantul legal/imputernicit al ofertantului/ de reprezentanții legali ai tuturor membrilor asocierii și terțul susținător, însotit de documentele solicitate prin Angajament, anexe la Formular. Operatorul economic va prezenta odată cu DUAE Angajamentul de susținere însoțit de documente, care se vor constitui ca anexe la respectivul angajament, din care să rezulte modul efectiv prin care terțul susținător va asigura îndeplinirea propriului angajament. Notă: In scopul verificării îndeplinirii cerințelor de calificare, Entitatea contractantă poate solicita terțului susținător, oricând pe parcursul procesului de evaluare, documente și informații suplimentare în legătură cu angajamentul dat sau cu documentele prezentate (art.56 din HG 394/2016). Daca terțul/terții nu îndeplinește/îndeplinesc criteriile relevante privind capacitatea sau se încadrează în unul dintre motivele de excludere prevăzute la art. 177,178, 180 Entitatea contractantă va solicita, o singură dată, ca operatorul economic să înlocuiască terțul/terții susținător/susținători fără ca acest aspect să aducă atingere principiului tratamentului egal prevăzut la art. 2 alin. (2) lit.b din Legea nr. 99/2016. Continuare de la Cap III.1.6. a) Dovada constituirii garantiei trebuie sa fie prezentata in SEAP (semnata cu semnatura electronica extinsa a reprezentantului legal/imputernicit) cel mai tarziu la data si ora-limita de depunere a ofertelor (garantia emisa in alta limba va fi insotita de traducere autorizata in limba romana). Echivalenta pentru o garantie depusa in alta moneda decat in LEI, se va face la cursul mediu anual în lei/valută comunicat de BNR. In cazul depunerii de oferte in asociere, garantia de participare trebuie constituita in numele asocierii si se mentioneaza ca acopera in mod solidar toti membrii grupului de operatori economici. Neprezentarea garantiei de participare odată cu oferta atrage după sine respingerea ofertei ca inacceptabilă în temeiul art. 143 alin. (2) lit. k) din HG 394/2016, cu completările și modificările ulterioare. Garanţia de participare se restituie în condiţiile art. 164 ind.1din legea nr. 99//2016, cu completările și modificările ulterioare. Garanția de participare emisă în altă limbă se va încărca în SEAP, însoțită de traducerea autorizată în limba română, urmând ca ulterior,la solicitarea autorității contractante să fie prezentată în forma originală emisă în statul de reședință.

Contracting authorities1

Lots1

Documentation0

The source system does not support document syncing.

Award criteria0

No procedure-level award criteria recorded.

Participants0

No participants recorded for this notice.