RENOVARE ENERGETICA PENTRU CLADIRI REZIDENTIALE MULTIFAMILIALE DIN ORASUL SANNICOLAU MARE – LOT 10

SCNSimplified contract noticescn1177408OMOrasul Sannicolau Mare
58 days left
Estimated valueRON 4,004,938
Deadline58 days left2 Nov 2026, 22:00
Competition00 participants
Lots11 lot

Keep momentum on this opportunity

Save it on this device now. Create an account when you are ready to track deadlines, notes, and teamwork.

  • Save and reuse search filters
  • Track opportunities as pursuits
  • Get notified when new notices match
Quick actions

Keep this notice in a shortlist so you can return to it without starting a bid.

Keep notes, monitor deadlines and collaborate with your team. This does not submit a bid or contact the buyer.

Receive alerts

Key information

Identifier
Contract type
Deadline
2 Nov 2026, 22:00
CPV codes
45211340 - Multi-dwelling buildings construction work45321000 - Thermal insulation work
Status
Ongoing
Notice type
SCNSimplified contract notice
Estimated value
RON 4,004,938
Publication date
13 Jul 2026, 08:34

Overview

RENOVARE ENERGETICA PENTRU CLADIRI REZIDENTIALE MULTIFAMILIALE DIN ORASUL SANNICOLAU MARE – LOT 10 PRIORITATEA 3: O REGIUNE CU ORAȘE PRIETENOASE CU MEDIUL OBIECTIV SPECIFIC: RSO2.1_PROMOVAREA MĂSURILOR DE EFICIENȚĂ ENERGETICĂ ȘI REDUCEREA EMISIILOR DE GAZE CU EFECT DE SERĂ INTERVENȚIE REGIONALĂ: 3.1A EFICIENȚĂ ENERGETICĂ ÎN CLĂDIRI REZIDENȚIALE APEL DE PROIECTE NR. PRV/3.1.A/1.5 BENEFICIAR: Unitatea Administrativ-Teritorială Orașul Sânnicolau Mare TITLUL PROIECTULUI: Renovare energetică pentru clădiri rezidențiale multifamiliale din orașul Sânnicolau Mare - Lot 10 COD SMIS 2021: 348346 Obiectivul investiției constă in execuția lucrărilor de reabilitare termica, conform proiectului tehnic si caietului de sarcini atașate prezentei documentații de atribuire. Toate detaliile tehnice se regasesc in Fişele Tehnice, Planşele şi Documentaţia Tehnică atasata prezentei proceduri.

Motive excludere privind situația operatorului economic: Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu Operatorul economic trebuie sa nu incalce obligatiile in domeniul legislatiei de mediu. Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii Operatorul economic trebuie sa nu incalce obligatiile in domeniul legislatiei muncii. Informatii privind asocierea Orice operator economic are dreptul de a participa la procedura de atribuire in calitate de ofertant, individual sau in comun cu alti operatori economici, inclusiv in forme de asociere temporara constituite in scopul participarii la procedura de atribuire. In cazul in care mai multi operatori economici participa in comun la procedura de atribuire, indeplinirea criteriilor privind capacitatea tehnica si profesionala se demonstreaza prin luarea in consideratie a resurselor tuturor membrilor grupului, iar autoritatea contractanta va solicta acestora sa raspunda in mod solidar pentru executarea contractului de achizitie publica. Modalitatea de indeplinire: Ofertantul va completa informatiile corespunzatoare din documentul DUAE si din documentatia de atribuire. Asociatul/asociatii nominalizati va/vor prezenta distinct DUAE in care se vor cuprinde informatiile solicitate si vor prezenta atasat Acordul de asociere in vederea participarii la procedura de atribuire a contractului de achizitie publica (model orientativ Formularul nr. 2). Informatii privind tertul/tertii sustinatori In cazul in care ofertantul isi demonstreaza capacitatea tehnica si profesionala invocand sustinerea unui/unor terti atunci acesta are obligatia de a dovedi sustinerea de care beneficiaza prin prezentarea unui angajament ferm al persoanei respective, prin care se confirma ca acesta va pune la dispozitia ofertantului resursele invocate – experinta similara (art. 48 din HG nr. 395/2016). In scopul verificarii indeplinirii criteriilor de calificare de catre tertul/tertii care acorda sustinere, ataseaza angajamentul ferm tertul/terii sustinatori documente prin care fac dovada indeplinirii cerinelor de calificare (art. 49 din HG nr. 395/2016). In cazul in care operatorul economic demonstreaza indeplinirea criteriilor referitoare la capacitatea tehnica si profesionala invocand sustinerea unui tert, DUAE include informatiile mentionate la art 193 alin (1) din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice cu privire la tertul/tertii sustinator/sustinatori. Modalitatea de indeplinire DUAE completat de ofertant în care va include și informațiile cu privire la existența unei susțineri de terță parte, precum și celelalte aspecte solicitate prin formatul standard al DUAE. Terțul/terții susținători vor completa DUAE cu informații privind nivelul lor de experiență, prin raportare la contractele executate în trecut, corespunzător susținerii acordate. Odată cu depunerea DUAE se prezintă angajamentul terțului susținător (model orientativ Formularul nr.4) împreună cu documentele anexe la angajament, transmise acestora de către terț/terții susținători, din care rezultă modul efectiv în care se va materializa susținerea acestuia/acestora. Prin angajamentul ferm, terțul/terții confirmă, faptul că va/vor sprijini ofertantul în vederea îndeplinirii obligațiilor contractuale, fie prin precizarea modului în care va interveni concret, pentru a duce la îndeplinire respectivele activități pentru care a acordat susținerea, fie prin identificarea resurselor tehnice și profesionale pe care le va pune la dispoziție ofertantului (descriind modul concret în care va realiza acest lucru). Totodată, prin angajamentul ferm, terțul/terții se va/vor angaja că va/vor răspunde în mod solidar cu ofertantul pentru executarea contractului de achiziţie publică. Răspunderea solidară a terțului/terților susținător/susținători se va angaja sub condiția neîndeplinirii de către acesta/aceștia a obligațiilor de susținere asumate prin angajament. După caz, odată cu depunerea DUAE, se prezintă pe lângă angajamentul terțului susținator (impreună cu documente anexe la angajament, transmise acestora de către terț/terții susținatori, din care rezultă modul efectiv în care se va materializa susținerea acestuia/acestora) și acordul de asociere. Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale Operatorul economic trebuie sa nu incalce obligatiile in domeniul legislatiei sociale. Ofertantul/tertul sustinator/subcontractantul nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art. 164, 165 si 167 din Legea 98/2016 . Operatorul economic (ofertant individual, membru al unei asocieri, subcontractant, susținător de terță parte) sau orice persoană care este membru al consiliului/organului de administrare, de conducere sau de supervizare al acestuia sau care are putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia nu se află în niciuna dintre situațiile menționate la art. 164, alin. (1) din Legea nr. 98/2016, privind motivele de excludere referitoare la condamnările penale. Autoritatea Contractantă are dreptul, conform prevederilor art. 166, alin. (1) din Legea nr. 98/2016, în situații excepționale, și pentru motive imperative de interes general, precum sănătatea publică . Operatorul economic (ofertant individual, membru al unei asocieri, subcontractant, susținător de terță parte) nu se află în niciuna dintre situațiile menționate la art. 165, alin. (1) și alin. (2) din Legea nr. 98/2016, privind motivele de excludere referitoare la plata impozitelor sau a contribuțiilor la asigurările sociale. Operatorul economic (ofertant individual, membru al unei asocieri, subcontractant, susținător de terță parte) nu se află în niciuna dintre situațiile menționate la art. 167, alin. (1) din Legea nr. 98/2016, privind motivele de excludere referitoare la procedura de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale Operatorii economici (lider de asociere/asociat/ofertant/subcontractant/tert sustinator) vor completa si prezenta DUAE cu informatiile aferente situatiilor lor in baza art. 193 alin. 1 din Legea nr. 98/2016. Odata cu depunerea DUAE trebuie sa prezinte si acordul de asociere/acord de subcontractare. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE vor fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, de catre operatorul economic clasat pe locul I dupa aplicarea criteriului de atribuire. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE sunt:  certificat constatator privind lipsa datoriilor restante cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat) la momentul prezentarii:  Cazier judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ca au putere de reprezentare, de decizie sau de control in cadrul acestuia asa cum rezulta din certificatul constatator/act constitutiv;  Dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 166 alin 2, art. 167 alin. 2, art. 171 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice;  Alte documente edificatoare, dupa caz. Autoritatea contractanta accepta ca fiind suficient si relevant pentru demonstrarea faptului ca ofertantul/tertul sustinator/subcontractantul nu se încadreaza în una dintre situatiile prevazute la art. 164, 165 si 167, orice document considerat edificator din acest punct de vedere, în tara de origine sau în tara în care ofertantul/tertul sustinator/subcontractantul este stabilit, cum ar fi certificate,caziere judiciare sau alte documente echivalente emise de autoritati componente din tara respectiva. În cazul în care în tara de origine sau tara în care este stabilit ofertantul/tertul sustinator/subcontractantul nu se emit documente de natura celor prevazute mai sus sau respectivele documente nu vizeaza toate situatiile prevazute la art. 164, 165 si 167, autoritatea contractanta are obligatia de a accepta o declaratie pe proprie raspundere sau, daca în tara respectiva nu exista prevederi legale referitoare la declaratia pe propria raspundere ,o declaratie autentica data în fata unui notar,a unei autoritati administrative sau judiciare sau a unei asociatii profesionale care are competente în acest sens. Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței Operatorul economic trebuie sa nu aiba acorduri cu alti operatori economici care vizeaza denaturarea concurentei. Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice Operatorul economic trebuie sa nu se afle in conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achizitii publice. Un Operator Economic care participă la procedură nu trebuie să se afle în situații pentru care există probabilitatea să fie generatoare de conflict de interese. Pe parcursul derulării procedurii de atribuire, Autoritatea Contractantă ia toate măsurile necesare pentru a preveni, identifica şi remedia situaţiile de conflict de interese, în scopul evitării denaturării concurenţei şi al asigurării tratamentului egal pentru toţi Operatorii Economici. Operatorul economic (ofertantul/ liderul/ asociatul/ tertul sustinator/ subcontractantul) vor prezenta formularul DUAE care confirma ca operatorul economic nu se afla in nici una dintre situatiile prevazute la art. 59 si art. 60 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE vor fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, de catre operatorul economic clasat pe locul I dupa aplicarea criteriului de atribuire. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE sunt: ”Declaratie privind neîncadrarea in prevederile art. 58 - 63 al Legii nr. 98/2016 privind achizitiile publice (evitarea conflictului de interese - Formularul nr. 8)”. Persoanele cu functie de decizie din cadrul autoritatii contractante sunt: GROZA DĂNUŢ Primar ASAFTEI RADU GHEORGHE Viceprimar PETCU FLORENTINA CORINA Secretar general MARCU LOREDANA Șef Serviciu Buget contabilitate, taxe și impozite locale OSTROVĂȚI LUCIAN ADRIAN Consilier achiziții publice BRIȘAN TEODOR FLAVIU Șef Serviciu Urbanism HITICAȘ MARIUS PAUL Inspector de specialitate CIUI BOGDAN CRISTIAN Inspector de specialitate SCHIOPESCU RALUCA Inspector de specialitate TEGA DAN Inspector de specialitate In cazul in care oferta este depusa de o asociere, fiecare asociat va prezenta documentele susmentinate. De asemenea aceste documente trebuie prezentate si de catre fiecare subcontractant//tert sustinator declarat in oferta. In situatia in care operatorul economic (ofertantul/ liderul/ asociatul/ tertul sustinator/ subcontractantul) se afla intr-un dntre situatiile prevazute la art. 60 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice, acesta va fi exclus de la procedura de atribuire, oferta sa fiind respinsa. Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice Operatorul economic trebuie sa nu se afle in implicare directa sau indirecta in pregatirea acestei proceduri de achizitii publice. Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile Operatorul economic trebuie sa nu se fi aflat intr-o situatie in care un contract de achizitii publice anterior, un contract anterior Incheiat cu o entitate contractanta sau un contract de concesiune anterior a fost reziliat anticipat sau au fost impuse daune-interese sau alte sanctiuni comparabile In legatura cu respectivul contract anterior. Activitățile economice sunt suspendate Operatorul economic trebuie sa nu aiba activitatile economice suspendate Faliment Operatorul economic trebuie sa nu se afle in stare de faliment Insolvență Operatorul economic trebuie sa nu se afle in stare de insolventa. Active administrate de lichidator Operatorul economic trebuie sa nu aiba active administrate de un lichidator sau de o instanta. Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul Operatorul economic trebuie sa nu se afle in situatii similare, in temeiul legislatiei nationale, cum ar fi falimentul. Concordat Operatorul economic trebuie sa nu se afle in stare de concordat preventiv Abaterea profesională gravă Operatorul economic trebuie sa nu se faca vinovat de comiterea unei abateri profesionale grave. Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri Operatorul economic trebuie sa nu se fi aflat într-una dintre situațiile următoare: a) Nu s-a făcut grav vinovat de declarații false la furnizarea informațiilor necesare pentru verificarea absenței motivelor de excludere sau a îndeplinirii criteriilor de selecție, b) a ascuns astfel de informații, c) nu a fost în măsură să furnizeze, fără întârziere, documentele justificative solicitate de autoritatea contractantă sau de entitatea contractantă, și d) a încercat să influențeze în mod nepermis procesul decizional al autorității contractante sau entității contractante, să obțină informații confidențiale care i-ar putea conferi avantaje necuvenite în cadrul procedurii de achiziții publice sau că a furnizat din neglijență informații false care pot avea o influență semnificativă asupra deciziilor privind excluderea, selecția și atribuirea. Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor: Înregistrare într-un registru comercial Operatorii economici (lider de asociere/asociat/ofertant/subcontractant/tert sustinator) ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de inregistrare in conditiile legii din tara de rezidenta, din care sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla in nici una dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitate profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Totodata operatorii economici trebuie sa faca dovada ca detin toate autorizatiile/atestatele necesare pentru indeplinirea contractului/activitatilor din contract. (prin autorizatii atestate necesare indeplinirii contractului se intelege cod CAEN autorizat pentru execuție lucrări ce fac obiectul contractului, precum si autorizari speciale pentru anumite activitati in cadrul contractului – daca este cazul). Ofertantul unic/ Ofertantul asociat/Tertul sustinator/ Subcontractantul va completa DUAE - Sectiunea "Criteriile de selectie" - punctul A "Indicatie globala pentru toate criteriile de selectie". In ceea ce priveste "Criteriile de selectie" - punctul A "Indicatie globala pentru toate criteriile de selectie", autoritatea contractanta solicita Ofertantului unic/Ofertantului asociat/Tertului sustinator/ Subcontractantului sa declare daca indeplineste sau nu toate criteriile de selectie stabilite in documentele achizitiei si mentionate in anuntul de participare Documentul justificativ care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificatul constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților persoane juridice/fizice străine, documentele echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba română,urmează să fie prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. In situația în care vor fi executate părți din contract de către subcontractanți, dovada înregistrării și corespondența activităților principale/secundare din cadrul acestuia cu obiectul achiziției se va prezenta obligatoriu și de către subcontractanți, pentru partea din contract pe care o vor realiza. Pentru colectarea datelor privind beneficiarii reali ai destinatarilor fondurilor alocate și Legii nr. 129/2019 pentru prevenirea şi combaterea spălării banilor şi finanţării terorismului, precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative, cu modificările și completările ulterioare, datele privind beneficiarii reali vor fi colectate astfel: a) Pentru ofertanții a căror actionari sunt persoane fizice sau persoane juridice înregistrate pe teritoriul României se va depune un extras ONRC privind beneficiarii reali. b) Pentru ofertanții declarați câștigători care au în structura acționariatului entități juridice străine, ofertantul clasat pe primul loc va depune o declarație pe propria răspundere dată de către reprezentantul legal, conform prevederilor Art. 326 din Codul Penal privind falsul în declarații, ce va conține datele privind beneficiarii reali ai entităților juridice străine în conformitate cu Legea 129/2019, cu completările și modificările ulterioare, c) Pentru ofertanții străini, înregistrați în afara României, aceștia vor depune documente justificative, certificate sau alte înscrisuri, eliberate de autoritatea responsabilă de datele beneficiarului real din țara ofertantului, însoțit de traducerea în limba română, certificate de traducători autorizați, în condițiile legii. Atentie! În cazul în care oferta este depusa de o asociere, fiecare asociat va prezenta documentele mentionate pentru partea din contract pe care o indeplineste. Atentie! Toate documentele/ofertele depuse pe SEAP trebuie sa fie semnate cu semnatura electronica (vezi art. 123, alin 3 din HG nr. 395/ 2016).

Pentru contractele de achiziție de lucrări: executarea de lucrări de tipul specificat Tehnicieni sau organisme tehnice pentru controlul de calitate Pentru contractele de achiziție de lucrări: tehnicieni sau organisme tehnice pentru executarea lucrărilor Proporția de subcontractare

Ofertantul trebuie să demonstreze că a dus la bun sfârșit în ultimii 5 ani, lucrări de construcții civile cel puțin din categoria de importantă C (sau superioare), în conformitate cu prevederile Hotărârii Guvernului nr. 766/1997 pentru aprobarea unor regulamente privind calitatea în construcții, cu modificările și completările ulterioare (construcții noi si/sau consolidări si/sau reabilitări si/sau modernizări si/sau extinderi si/sau reparații capitale si/sau consolidare), în valoare cumulată de minim 3.500.000 lei fără TVA în cadrul a maxim 5 contracte. Cel puțin la nivelul unuia dintre contractele prezentate sa fi executat lucrări in domeniul eficienței energetice. Modalitatea de îndeplinire: Ofertantul unic/ Ofertantul asociat/Terțul susținător/ Subcontractantul va completa DUAE - Sectiunea "Criteriile de selectie" - punctul A "Indicatie globala pentru toate criteriile de selectie". In ceea ce priveste "Criteriile de selectie" - punctul A "Indicatie globala pentru toate criteriile de selectie", autoritatea contractanta solicita Ofertantului unic/Ofertantului asociat/Tertului sustinator/ Subcontractantului sa declare daca indeplineste sau nu toate criteriile de selectie stabilite in documentele achizitiei si mentionate in anuntul de participare. Documentele prin care operatorii economici clasați pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire, pot îndeplini cerinţa privind experienţa similară sunt următoarele, fără a se limita la, enumerarea nefiind cumulativă: - copii ale unor părţi relevante ale contractelor pe care le-au îndeplinit; - certificate de predare-primire; - recomandări; - procese-verbale de recepţie; - certificări de bună execuţie; - certificate constatatoare. Documentele prezentate trebuie sa furnizeze toate informațiile solicitate pentru demonstarea indeplinirii cerinței de calificare privind experiența similară. Totodata din documentele prezentate trebuie sa reiasă urmatoarele informații: beneficiarul, denumirea proiectului, categoria de importanta, perioada (inclusiv data încheierii contractului) si valoarea contractului. Pentru evaluarea îndeplinirii criteriilor referitoare la experienţa similară se va utiliza cursul de referinţă dintre leu şi monedă ţării de origine a ofertantului stabilit de Banca Naţională a României. Conversia leu-valută se va face prin raportare la cursul mediu anual comunicat de BNR aferent fiecărui an în parte. Ofertantul va face dovada faptului că dispune de cel puțin următorii specialiști: 1 (un) manager de proiect, cu minim 3 proiecte finalizate in domeniul construcțiilor civile, 1 (un) responsabil tehnic cu executia (RTE), 1 (un) șef șantier licențiat în construcții civile, industriale și agricole, 1 (un) responsabil SSM, 1 (un) responsabil de controlul calitatii (CQ). Ofertantul va prezenta informaţii referitoare la personalul tehnic de specialitate de care dispune sau al cărui angajament de participare a fost obţinut de către ofertant, pregătirea profesională si calificarea persoanelor responsabile pentru derularea contractului si o listă nominală cu persoanele responsabile de proiect pentru fiecare specialitate în parte. Ofertantul, coordonator de proiect, are obligaţia să asigure personalul de specialitate care este considerat strict necesar pentru îndeplinirea contractului. Modalitatea de îndeplinire: Pentru întreg personalul menţionat mai sus se vor prezenta următoarele documente: CV- urile care vor purta numele in clar si semnatura in original a persoanei respective, cu mentiunea ca datele cuprinse in CV sunt corecte si corespund realitatii, scurt istoric al activitatii in domeniu si se vor atasa in copie acte doveditoare ale competenţelor în domeniu: diplome, autorizaţii, certificate de atestare/autorizare. Personalul care nu este angajat permanent al ofertantului, va da o declaratie pe proprie raspundere, potrivit careia va indeplini obligatiile asumate prin contractul de colaborare pana la finalizarea serviciilor de proiectare ce fac obiectul acestui contract. Ofertantul va demonstra ca este autorizat ANRE, grad C2A, pentru execuția lucrărilor de instalații electrice, conform cerințelor din cadrul Proiectului Tehnic. Ofertantul va demonstra ca este autorizat ANRE, tip EDIB, pentru execuția lucrărilor ce privesc rețelele de Gaze Naturale, conform cerințelor din cadrul Proiectului Tehnic. In cazul subcontractarii unor parti din contract, ofertantul are obligatia de a cuprinde in oferta sa denumirea subcontractantilor, in masura in care acestia sunt cunoscuti, si date de contact ale acestora, partea/partii din contract care urmeaza a fi indeplinite de catre acestia, valoarea la care se ridica partea/partii respectiva, precum si acordul subcontractantilor cu privire la aceste aspecte. In situatia in care vor fi executate parti din contract de catre subcontractanti, ofertantul va transmite informatii si documente relevante referitoare la capacitatea tehnica a subcontractantilor proprii, cu privire la partea/partile din contract pe care acestia urmeaza sa o/le indeplineasca efectiv, conform art. 174 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice. Se considera subcontractare orice tip de raport juridic intre ofertantul care prezinta o oferta individuala sau comuna, pe de o parte, si un alt operator economic ori un profesionist, in intelesul Codului Civil, pe de alta parte, prin care acesta din urma realizeaza pentru primul orice activitate (servicii sau lucrari) legate de indeplinirea contractului de executie care va fl incheiat prin finalizarea procedurii de atribuire. NU se vor accepta subcontractanți care nu pot face dovada experienței similare in lucrări care fac obiectul acestei proceduri de atribuire, adică, lucrări de construcții civile, pentru partea lor de implicare efectivă. Regimul Subcontractării și Prevenirea Substituirii: Orice operator economic, indiferent de forma de organizare (orice persoana fizica sau juridica, de drept public ori de drept privat, sau grup ori asociere de astfel de persoane, inclusiv orice asociere temporara formata intre doua ori mai multe dintre aceste entități) care execută părți din lucrările cuprinse în prezenta documentație (ex: drumuri, peisagistică, irigații, iluminat stradal) va fi considerat subcontractant, indiferent de denumirea juridică a contractului încheiat între acesta și Contractantul General (ex: prestări servicii, închiriere utilaje cu deservent). Este strict interzisă utilizarea acestor forme contractuale cu scopul de a eluda verificarea experienței similare și a capacității tehnice. Toți colaboratorii externi trebuie raportați și aprobați obligatoriu de către Autoritatea Contractantă anterior începerii activității lor, în baza acelorași criterii de calificare aplicate subcontractanților. Orice persoană prezentă în șantier care nu face dovada angajării directe la Contractant sau la un Subcontractant aprobat va fi exclusă imediat din obiectiv, iar lucrările aferente nu vor fi acceptate la plată. Utilizarea de forță de muncă neautorizată sau nedeclarată prin mascarea subcontractării constituie o încălcare gravă a obligațiilor contractuale și poate conduce la rezilierea unilaterală a contractului din culpa exclusivă a Executantului, cu reținerea garanției de bună execuție și emiterea unui document constatator negativ. Modalitatea de îndeplinire: Ofertantul are obligația de a preciza partea/părțile din contract pe care urmează sa le subcontracteze si datele de recunoaștere ale subcontractanților propuși, daca aceștia sunt cunoscuți la momentul depunerii ofertei. DUAE completat de ofertant in care va include si informații privind partea din contract care urmează a fi subcontractata si va avea anexat acordul de subcontractare (model orientativ Formularul nr. 3). Subcontractantii pe a caror capacitati se bazeaza ofertantul vor completa la randul lor un DUAE separat, incluzand informatiile referitoare la situatiile de excludere astfel cum acestea sunt mentionate la art.164, 165 si 167 din Legea nr.98/2016 precum si cele care prezinta relevanta din perspectiva capacitatilor pe care se bazeaza ofertantul. Daca prin subcontractant nu se indeplineste o cerinta de calificare, atunci acesta va prezenta DUAE doar in scopul demonstrarii neincadrarii in motivele de excludere.

Contracting authorities1

OM

CUI 4548554

roSannicolau Mare, Romania
[email protected]

Lots1

Documentation29

29 documents

Award criteria1

Criterion information

Name
Pretul cel mai scazut
Weight
100% (100 of 100)
Order number
#0
Price criterion
Yes
Directly proportional
No

Participants0

No participants recorded for this notice.