Valmisbetoni -puitejärjestely

349 days left
Estimated value€600,000
Deadline349 days left18 Aug 2027, 00:00
Competition00 participants
Lots11 lot

Keep momentum on this opportunity

Save it on this device now. Create an account when you are ready to track deadlines, notes, and teamwork.

  • Save and reuse search filters
  • Track opportunities as pursuits
  • Get notified when new notices match
Quick actions

Keep this notice in a shortlist so you can return to it without starting a bid.

Keep notes, monitor deadlines and collaborate with your team. This does not submit a bid or contact the buyer.

Receive alerts

Key information

Identifier
Contract type
Deadline
18 Aug 2027, 00:00
CPV codes
44114100 - Ready-mixed concrete
Status
Active
Notice type
cn-socialContract notice – light regime
Source
Estimated value
€600,000
Publication date
11 Jun 2026, 22:00

Overview

Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy kilpailuttaa valmisbetoni-puitejärjestelyn tämän tarjouspyynnön ja tarjouspyynnön liitteiden mukaisesti. Tilaajina ovat Helsingin Joukkoliikenneinfra Oy ja Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy. Tilaajat tekevät itsenäisen hankintapäätöksen ja allekirjoittavat omat hankintasopimukset tarjouskilpailun perusteella valittavien toimittajien kanssa. Selvennyksen vuoksi todettakoon, että Kaupunkiliikenne edustaa kaikkia Tilaajia sopimuksen mukaisiin toimituksiin liittyvissä asioissa. Valmisbetonin toimituskohteet sijaitsevat pääkaupunkiseudulla Helsingin raitioteiden kantaverkon alueella. Toimitusalue on esitetty tarkemmin liitteen 5 kartassa. Hankinnan arvonlisäveroton ennakoitu arvo koko sopimuskauden aikana, mukaan lukien mahdolliset optiot, on noin 600 000,00 EUR. Hankinnan arvot jakautuvat osapuolten kesken seuraavasti: - Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy:n tilausten ennakoitu arvo 30 000 euroa (alv 0%). - Helsingin Joukkoliikenneinfra Oy:n tilausten ennakoitu arvo 570 000 euroa (alv 0%). Tarjouskilpailun perusteella puitejärjestelyyn valitaan enintään kolme (3) toimittajaa. Puitejärjestelyn toimintamalli on kuvattuna tarkemmin Liitteessä 1 Sopimusluonnos. Puitejärjestely ei sisällä määrä- tai vähimmäisostovelvoitetta eikä se tuota toimittajalle yksinoikeutta hankinnan kohteena olevien betonin tuottamiseen tilaajalle. Varsinainen sopimuskausi on yksi vuosi. Tilaajat varaavat mahdollisuuden jatkaa sopimusta kahdella (2) yhden (1) vuoden optiokaudella. Tilaajat päättävät kunkin optiokauden käyttöönotosta erillisellä päätöksellä kolme (3) kuukautta ennen voimassa olevan sopimuskauden tai mahdollisen optiokauden päättymistä. Tilaajat päättävät optioiden käytöstä erikseen. Kyseessä on Tilaajien oikeus, ei velvollisuus.

Hankinnan kohteena olevat valmisbetonilaadut ovat: Ensisijaisesti pyydetään ja tilataan GWP.85 -luokan betonimassoja (vähähiilisiä): -Pohjalaatan massa. Normaalisti kovettuva betoni C35/45#32S3 XF3, sisältää teräskuitua 30 kg/m³ ("ratabetoni"). Vähähiilisyysluokka oltava GWP.85. Työmaasta ja ajankohdasta riippuen erikseen pyydettäessä massassa käytettävä kiihdytintä. Muovikuitua käytetään erikseen pyydettäessä 4 kg/m³. Arvioitu määrä 900 m³. -Pintalaatan massa. Normaalisti kovettuva betoni, säänkestävä C35/45#32S3 XF3 / +huokostin ("ratabetoni"). Vähähiilisyysluokka oltava GWP.85. Työmaasta ja ajankohdasta riippuen erikseen pyydettäessä massassa käytettävä kiihdytintä. Arvioitu määrä 300 m³. Toissijaisesti pyydetään ja tilataan GWP.70 -luokan betonimassoja (vähähiilisiä): -Pohjalaatan massa. Normaalisti kovettuva betoni C35/45#32S3 XF3, sisältää teräskuitua 30 kg/m³ ("ratabetoni"). Vähähiilisyysluokka oltava GWP.70. Työmaasta ja ajankohdasta riippuen erikseen pyydettäessä massassa käytettävä kiihdytintä. Muovikuitua käytetään erikseen pyydettäessä 4 kg/m³. Arvioitu määrä 300 m³. -Pintalaatan massa. Normaalisti kovettuva betoni, säänkestävä C35/45#32S3 XF3 / +huokostin ("ratabetoni"). Vähähiilisyysluokka oltava GWP.70. Työmaasta ja ajankohdasta riippuen erikseen pyydettäessä massassa käytettävä kiihdytintä. Arvioitu määrä 100 m³. Valmisbetonin on täytettävä Suomessa voimassa olevat rakennustuotteita koskevat säädökset ja viranomaismääräykset sekä EU:n rakennustuoteasetusta 305/2011 koskevat määräykset (mm. tuotteiden CE-merkintä). Tarjottavien tuotteiden on täytettävä valmisbetonin valmistukselle asetetut laatuvaatimukset (voimassa olevat BY65 Betoninormit 2025). Tilaaja voi tilata valmisbetonia toimituserissä arkipäiville (arkiviikko koostuu maanantaista perjantaihin) ja tarvittaessa viikonlopuille (lauantai ja sunnuntai) tai pyhäpäiville. Toimitukset voivat olla myös yöaikaan klo 21-06. Yöaika voi olla myös viikonloppuna tai pyhäpäivänä. Arkipäivien valmisbetonitoimitukset tulee toimittaa työmaalle viimeistään seuraavana työpäivänä tilauksesta. Viikonloppujen ja pyhien valmisbetonitilaukset tulee toimittaa enintään viiden (5) työpäivän kuluessa työmaalle.

Contracting authorities2

HO

UNKNOWN 3549679-8

fiHelsinki, Finland
[email protected]
1 / 2

Lots1

Documentation0

The source system does not support document syncing.

Award criteria0

No procedure-level award criteria recorded.

Participants0

No participants recorded for this notice.