Proiectare si Executie lucrari la obiectivul „ASFALTAREA DC 170 BLEJANI(1,25 KM) SI DC 172A DINCANI(1,00 KM), COM. VEDEA, JUD.ARGES”,

SCNSimplified contract noticescn1177525CVCOMUNA VEDEA
88 days left
Estimated valueRON 3,102,900
Deadline88 days left30 Nov 2026, 22:00
Competition00 participants
Lots11 lot

Keep momentum on this opportunity

Save it on this device now. Create an account when you are ready to track deadlines, notes, and teamwork.

  • Save and reuse search filters
  • Track opportunities as pursuits
  • Get notified when new notices match
Quick actions

Keep this notice in a shortlist so you can return to it without starting a bid.

Keep notes, monitor deadlines and collaborate with your team. This does not submit a bid or contact the buyer.

Receive alerts

Key information

Identifier
scn1177525
Contract type
Deadline
30 Nov 2026, 22:00
CPV codes
45233120 - Road construction works71300000 - Engineering services71322000 - Engineering design services for the construction of civil engineering works71328000 - Verification of load-bearing structure design services71356200 - Technical assistance services
Status
Ongoing
Notice type
SCNSimplified contract notice
Source
SEAP/SICAP
Estimated value
RON 3,102,900
Publication date
15 Jul 2026, 14:57

Overview

Obiectul contractului de achizitie cuprinde serviciile de proiectare (Documentatiile tehnice necesare in vederea obtinerii avizelor/acordurilor/autorizatiilor, Verificarea tehnica de calitate a proiectului tehnic si a detaliilor de executie , Proiect Tehnic si Detalii de Executie, Asistenta tehnica din partea proiectantului ) si executia lucrarilor de construire drumuri comunale in comuna Vedea conform documentatiei de atribuire. Drumurile comunale analizate sunt situate pe teritoriul administrativ al comunei Vedea, județul Argeș, comună alcătuită din 19 sate, între care Blejani, Dincani, Fata și Vedea (reședința). Obiectivul de investiție cuprinde două tronsoane de drum comunal:  DC 170 Blejani – Fata, sectorul analizat km 0+000 – km 1+280, cu origine în zona satului Blejani și dezvoltare în direcția satului Fata; drumul este înscris în reţeaua de drumuri comunale din judeţul Argeş ca legătură între satul Blejani și satul Fata.  DC 172A Dincani – Fata, sectorul analizat km 0+000 – km 1+045, având rol de legătură rutieră între satul Dincani și satul Fata. Ambele sectoare asigură conectivitatea locală între satele componente ale comunei Vedea și prin intermediul reţelei de drumuri comunale și judeţene, legătura cu drumul judeţean DJ 703B și drumul naţional DN 67B, pe direcţia Vedea – Poiana Lacului – Pitești. Amplasamentul se află într-o zonă de deal joasă, cu relief ușor accidentat, specific vestului judeţului Argeş, cu pante moderate, versanţi domoli și văi cu scurgere naturală a apelor de suprafaţă. Tronsoanele de drum traversează atât zone intravilane ale satelor Blejani și Dincani, cât și sectoare de extravilan cu terenuri agricole, pășuni și parcele cu vegetație spontană. Fronturile construite sunt, în general, dispuse liniar de-a lungul drumului, cu accese direct din platforma rutieră, în special în intravilane. Terenul ocupat de drumurile DC 170 și DC 172A este parte din domeniul public al U.A.T. Comuna Vedea, conform inventarului bunurilor din domeniul public al unității administrativ-teritoriale și încadrării în reţeaua de drumuri comunale a judeţului Argeş. Valoarea estimata a contractului este de 3.102.899,62 lei fara TVA conform indicatorilor tehnico economici – Devizul General al obiectivului aprobat in sedinta de consiliu local Vedea format din capitolele: CAPITOLUL 3. Cheltuieli pentru proiectare şi asistenţă tehnică 85.000,00 lei 3.5.5. Verificarea tehnica de calitate a proiectului tehnic si a detaliilor de executie 5.000 lei 3.5.6. Proiect Tehnic si Detalii de Executie 75.000,00 lei fara TVA 3.8. Asistenta tehnica din partea proiectantului 5.000,00 lei fara TVA CAPITOLUL 4. Cheltuieli pentru investitia de baza 3.017.899,62 lei 4.1. Constructii si instalatii 3.017.899,62 lei CAPITOLUL 5. Organizare de santier 0,00 lei 5.1. Organizare de santier 0,00 lei “Cheltuieli diverse și neprevăzute” înseamnă o suma reprezentand procentul de maxim 5 % din valoarea ofertata aferenta contractului de achizitie publica, reglementat de art. 221 alin. (1) lit. f) din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice, destinat acoperirii eventualelor modificari aparute pe parcursul derularii contractului, necuprinse în lucrările contractate initial şi preţul contractual, modificari ce pot fi incidente in perioada de valabilitate a contractului şi nu reprezintă modificări substanţiale ale acestuia şi care se plătesc Antreprenorului, numai cu aprobarea Achizitorului si nu necesita aplicarea unei proceduri de atribuire. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 11 zile. Autoritatea contractanta va raspunde solicitarilor de clarificari inainte cu 7 zile de data limita de depunere a ofertelor.

Motive excludere privind situația operatorului economic: Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre fiecare ofertant Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre fiecare ofertant Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre fiecare ofertant Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre fiecare ofertant Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre fiecare ofertant Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre fiecare ofertant Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre fiecare ofertant Activitățile economice sunt suspendate Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre fiecare ofertant Faliment Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre fiecare ofertant Insolvență Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre fiecare ofertant Active administrate de lichidator Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre fiecare ofertant Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre fiecare ofertant Concordat Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre fiecare ofertant Abaterea profesională gravă Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre fiecare ofertant Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri Modalitatea de indeplinire a cerintei de catre fiecare ofertant Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor: Înregistrare într-un registru comercial Cerinta nr. 1 Se vor prezenta documente care dovedesc forma de înregistrare a operatorului economic, respectiv Certificatul constatator emis de Oficiul Registrului Comertului în raza caruia este situat sediul ofertantului din care sa rezulte cel putin informatiile legate de: structura actionarilor si a reprezentantilor legali, obiectul de activitate, modul de organizare si functionare al operatorului economic, împrejurarea daca societatea se afla în stare de dizolvare, lichidare sau insolventa. Certificatul constatator trebuie sa contina date actuale/ reale la momentul prezentarii. Nota nr. 1. Operatorii economici vor completa in DUAE conform „Noul mod de lucru în DUAE ” cu selectarea „Da” sau „Nu” în Partea IV. Criterii de selecție. Înainte de atribuirea contractului de achizitie publică, autoritatea contractanta va solicita ofertantului clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire sa prezinte documentele justificative prin care confirma îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare, în conformitate cu cerintele stabilite prin DUAE si prin documentatia de atribuire. Nota nr. 2 Obiectul contractului trebuie sa aiba corespondent în codul CAEN din Certificatul Constatator emis de ONRC, iar ofertantul trebuie sa fie autorizat sa desfasoare activitatile aferente contractului de achizitie publică, conform art. 15 din Legea nr. 359/2004. În cazul persoanelor fizice autorizate se va prezenta autorizatia de functionare sau alte documente echivalente din care sa rezulte competenta acestora de a realiza activitatile care fac obiectul prezentului contract. Nota nr. 3 Operatorii economici nerezidenti (straini): vor prezenta documente echivalente care dovedesc o forma de înregistrare/atestare ori apartenenta din punct de vedere profesional în conditiile legii din tara de rezidenta, din care sa rezulte ca operatorul economic este adecvat constituit, ca nu se afla în niciuna din situatiile de anulare a constituirii si ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul prezentului contract în corelare cu cerintele mai sus mentionate si reglementarile aplicabile în tara de origine/tara în care operatorul economic este stabilit. Nota nr. 4 În cazul participarii la procedura cu oferta comuna si/sau în situatia în care ofertantul intetioneaza sa subcontracteze parti din contract, cerintele aferente acestui criteriu de calificare pot fi îndeplinite în conditiile art. 51 din H.G. nr. 395/2016.

Indicator financiar

Pentru contractele de achiziție de lucrări: executarea de lucrări de tipul specificat Pentru contractele de achiziție de servicii: executarea de servicii de tipul specificat Proporția de subcontractare

Experiența similară componenta lucrari Cerinta nr. 1 –EXECUTIE Ofertantul trebuie să fi executat lucrări similare în ultimii 5 ani, raportați la data-limită de depunere a ofertelor, în valoare cumulată de cel puțin 3.000.000 lei fără TVA. Se acceptă însumarea valorilor aferente lucrărilor executate în cadrul a maxim 2 (doua) contracte. Pentru calcularea termenului de raportare a experienţei similare în conformitate cu prevederile alin. (1) lit. b), dar Autoritatea Contractanta este nevoită, indiferent de motive, să procedeze la decalarea termenului-limită stabilit pentru depunerea candidaturilor/ofertelor, publicând în acest sens o erată, limita inferioară a perioadei de 5 ani se extinde cu perioada de timp aferentă decalării, urmând a fi considerată îndeplinită cerinţa pentru toţi operatorii care au prezentat dovada finalizării contractului de experienţă similară în intervalul de timp nou rezultat. Prin lucrări similare, se înțelege: - lucrări de construire /reabilitare/modernizare/extindere infrastructura rutiera. Operatorii economici vor completa in DUAE conform „Noul mod de lucru în DUAE ” cu selectarea „Da” sau „Nu” în Partea IV. Criterii de selecție. Următoarele documente justificative care probează îndeplinirea cerinței, vor fi prezentate la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor - procesul-verbal de recepție finală / procesul-verbal de recepție la terminarea lucrărilor / proces verbal de recepție pe obiect, întocmite în condițiile actelor normative care reglementează recepția lucrărilor, care să ateste faptul că lucrările au fost executate în conformitate cu normele legale în domeniu și că au fost duse la bun sfârșit și/sau alte documente din care sa reiasă urmatoarele informații: beneficiarul, cantitatea (indicatori tehnici ce caracterizează obiectul lucrării), perioada (inclusiv data încheierii contractului) și locul execuției lucrarilor. Modalitatea de indeplinire: Ofertantul trebuie sa completeze DUAE Documentele justificative care probeaza indeplinirea exprientei similare asumate prin completarea DUAE se vor solicita de catre autoritatea contractanta numai ofertantului clasat pe primul loc dupa finalizarea evaluarii ofertelor, respectiv certificate/documente emise sau contrasemnate de o autoritate ori de catre clientul privat beneficiar, sau orice alte documente relevante. Documentele depuse pentru dovedirea experientei similare trebuie sa indice beneficiarii, valoarea si durata executiei, modul de indeplinire a obligatiilor contractuale pe parcursul derularii contractului respectiv. In cazul in care ofertantii isi demonstreaza experienta similara invocand sustinerea de catre o alta persoana, atunci acestia au obligatia ca odata cu depunerea DUAE sa prezinte angajamentul ferm al tertului sustinator (impreuna cu documente anexe la angajament, transmise acestora de catre tert/terti sustinatori, din care sa rezulta modul efectiv in care se va materializa sustinerea acestuia/acestora) (Formular nr. 2 si Formular 1), acordul de asociere. Documentele justificative care probeaza cele asumate in angajamente/acorduri vor fi solicitate doar ofertantului clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire la solicitarea autoritatii contractante. Persoana care asigura indeplinirea cerintei nu trebuie sa se afle in situatiile prevazute la art. 164, art.165 si art.167 din Legea nr.98/2016, prin completarea declaratiilor aferente. Experienta similara Cerinta nr. 2. PROIECTARE Operatorii economici vor face dovada ca au prestat servicii similare de proiectare care sa priveasca lucrari de construire /reabilitare/modernizare/extindere infrastructura rutiera, în ultimii 3 ani de la data limita de depunere a ofertelor, la nivelul a minimum un contract – a maxim 2 contracte în valoare cumulata de cel putin 75.000,00 lei fara TVA . Pentru calcularea termenului de raportare a experienţei similare în conformitate cu prevederile alin. (1) lit. b), dar Autoritatea Contractanta este nevoită, indiferent de motive, să procedeze la decalarea termenului-limită stabilit pentru depunerea candidaturilor/ofertelor, publicând în acest sens o erată, limita inferioară a perioadei de 3 ani se extinde cu perioada de timp aferentă decalării, urmând a fi considerată îndeplinită cerinţa pentru toţi operatorii care au prezentat dovada finalizării contractului de experienţă similară în intervalul de timp nou rezultat. Modalitati de indeplinire: Operatorii economici vor face dovada ca au prestat servicii similare de proiectare care sa priveasca lucrări de construire /reabilitare/modernizare/extindere infrastructura rutiera, în ultimii 3 ani de la data limita de depunere a ofertelor, la nivelul a minimum un contract - a maxim 2 contracte în valoare cumulata de cel putin 75.000,00 lei fara TVA. Experienta similara trebuie sa priveasca servicii similare de proiectare prestate in domeniul infrastructurii rutiere sau al unor lucrari similare din punct de vedere al complexitatii superioare cu lucrarile aferente contractului supus achizitiei. Pana la data limita de depunere a ofertelor se va prezenta DUAE, urmând ca la solicitarea autoritatii contractante operatorul/ii economic/i clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, sa prezinte documente în sustinerea acestei cerinte, respectiv certificari de buna prestare pentru serviciile similare de proiectare . Respectivele certificari trebuie sa indice: a) obiectul serviciilor astfel incat sa fie furnizate toate informatiile solicitate si necesare pentru a se verifica indeplinirea cerintei privind experienta similara b) beneficiarii, indiferent daca acestia sunt autoritati contractante sau clienti privati c)valoarea in lei fara TVA d) perioada (mai exact intervalul periodic - data de inceput si data de finaliare) in care s-au executat serviciile e) locul prestarii serviciilor f) se precizeaza daca au fost efectuate in conformitate cu normele profesionale in domeniu. Certificarile vor fi emise sau contrasemnate de beneficiar (autoritate contractanta sau client privat) trebuie sa probeze indeplinirea obligatiilor asumate prin DUAE. Intra in categoria documentelor reprezentand certificari de buna prestare procesele verbale de receptie sau recomandari sau documente constatatoare sau alte documente similare in masura in care acestea sunt emise sau contrasemnate de beneficiar si furnizeaza toate informatiile solicitate pentru demonstarea indeplinirii cerintei de calificare privind experienta similara. Documentele edificatoare vor fi transmise in SEAP, semnate cu semnătură electronică in conformitate cu prevederile art.60 alin.(1), alin.(4) din HG nr.395/2016, cu modificarile si completarile ulterioare. Persoanele juridice straine vor prezenta certificatele/documentele edificatoare fi transmise in SEAP, semnate cu semnătură electronică in conformitate cu prevederile art.60 alin.(1), alin.(4) din HG nr.395/2016, cu modificarile si completarile ulterioare insotite de traducere autorizata in limba romana. Cerința nr. 3 Informații privind partea/părţile din contract pe care operatorul economic intenţionează să o/le subcontracteze Capacitatea tehnică și/sau profesională a operatorului economic poate fi susținută în conformitate cu art. 182 din Legea nr.98/2016. Modalitatea de indeplinire: Autoritatea contractantă solicită ofertantului/candidatului să precizeze în ofertă ori în solicitarea de participare: a) categoriile de servicii/lucrări din contract pe care intenţionează să le subcontracteze, precum şi procentul sau valoarea aferentă activităţilor indicate în ofertă ca fiind realizate de către subcontractanţi; şi b) datele de identificare ale subcontractanţilor propuşi, dacă aceştia din urmă sunt cunoscuţi la momentul depunerii ofertei sau a solicitării de participare”. DUAE completat de ofertant în care va include și informații privind partea din contract care urmează a fi subcontractată și va avea anexat acordul de subcontractare (model orientativ Formular nr.3). Subcontractanții pe a căror capacități se bazează ofertantul vor completa la rândul lor un DUAE separat, incluzând informațiile referitoare la situațiile de excludere astfel cum acestea sunt menționate la art.164, 165 și 167 din Legea nr.98/2016 precum și cele care prezintă relevanță din perspectiva capacităților pe care se bazează ofertantul. Dacă prin subcontractant nu se îndeplinește o cerință de calificare, atunci acesta va prezenta DUAE doar în scopul demonstrării neîncadrării în motivele de excludere. Operatorul economic clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile va face dovada îndeplinirii cerințelor de calificare prin subcontractanți prin prezentarea de documente justificative ale acestora, la solicitarea AC. Autoritatea contractantă poate respinge subcontractantul propus dacă acesta nu îndeplinește cerințele de calificare privind capacitatea sau se încadrează printre motivele de excludere și solicită candidatului/ ofertantului o singură dată – înlocuirea acestuia și prezentarea unui alt subcontractant. DUAE completat de ofertant în care va include și informațiile cu privire la existența unei susțineri de terță parte, precum și celelalte aspecte solicitate prin formatul standard al DUAE. Terțul/terții susținători vor completa DUAE cu informații privind nivelul lor de experiență, prin raportare la contractele executate în trecut, corespunzător susținerii acordate. Odată cu depunerea DUAE se prezintă angajamentul terțului susținător (model orientativ Formularul nr.2)

Contracting authorities1

CV

CUI 5050573

roVedea, Romania
[email protected]

Lots1

Documentation10

10 documents
  • Sf Vedea.doc

    Word document

    11.2 MB
  • Avize Acorduri.doc

    Word document

    11.0 MB
  • CU.doc

    Word document

    11.0 MB
  • Grafic de executie.docx

    Word document

    65.1 KB
  • Lista de Cantitati.pdf

    PDF document

    1.2 MB
  • CAIET de SARCINI

    PDF document

    16.9 MB
  • Instructiuni_ofertanti_FisaDate_DF1275750.pdf

    PDF document

    142.8 KB
  • Parte Desenata.pdf

    PDF document

    3.2 MB

Award criteria6

Criterion information

Name
Pretul ofertei
Weight
40% (40 of 100)
Order number
#0
Price criterion
No
Directly proportional
No
Description
Componenta financiara
Algorithm
Punctajul se acorda astfel: a) Pentru cel mai scazut dintre preturi se acorda punctajul maxim alocat; b) Pentru celelalte preturi ofertate punctajul P(n) se calculeaza proportional, astfel: P(n) = (Pret minim ofertat / Pret n) x punctaj maxim alocat.

Participants0

No participants recorded for this notice.