Intocmire documentatii cadastrale in vederea inscrierii in cartea funciara a sectoarelor de Autostrada A2 si a Spatiilor de Servicii aferente Autostrazii A2 aflate in administrarea C.N.A.I.R S.A – DRDP Constanta –judetul Calarasi si judetul Ialomita

77 days left
Estimated valueRON 291,398
Deadline77 days left19 Nov 2026, 22:00
Competition11 participant
Lots11 lot

Keep momentum on this opportunity

Save it on this device now. Create an account when you are ready to track deadlines, notes, and teamwork.

  • Save and reuse search filters
  • Track opportunities as pursuits
  • Get notified when new notices match
Quick actions

Keep this notice in a shortlist so you can return to it without starting a bid.

Keep notes, monitor deadlines and collaborate with your team. This does not submit a bid or contact the buyer.

Receive alerts

Key information

Identifier
scn1177107
Contract type
Deadline
19 Nov 2026, 22:00
CPV codes
71354300 - Cadastral surveying services
Status
Evaluating offers
Notice type
SCNSimplified contract notice
Source
SEAP/SICAP
Estimated value
RON 291,398
Publication date
3 Jul 2026, 11:56

Overview

Autoritatea contractanta doreste sa achizitioneze servicii de intocmire documentatii cadastrale in vederea inscrierii in cartea funciara a sectoarelor de Autostrada A2 si a Spatiilor de Servicii aferente Autostrazii A2 aflate in administrarea C.N.A.I.R S.A – D.R.D.P. Constanta –judetul Calarasi si judetul Ialomita, conform cerintelor caietului de sarcini. Autoritatea contractanta isi rezerva dreptul de a modifica contractul potrivit art. 221 din Legea 98/2016 modificata si completata, cu conditia ca aceste modificari sa nu se incadreze in prevederile art. 221 alin. (7) din Legea 98/2016, modificata si completata, adica sa nu reprezinte modificari substantiale. Obiectul modificarilor: 1.Partile contractante; 2.Inceperea si executia serviciilor; 3.Durata contractului. 4. Modificari generate de includerea de noi subcontractanti si/sau inlocuirea subcontractantilor initiali. 5. Orice alte cauze ce nu pot fi prevazute; Cauza modificărilor: 1.Partile contractante -din punct de vedere al schimbarii denumirii, al statutului, ale actionarilor, al formei societatii, care nu atrag crearea unei persoane juridice noi, al schimbarii sediului social; 2.Inceperea si executia serviciilor -in cazul in care, orice motiv de intarziere ce nu se datoreaza Prestatorului, sau alte circumstante neobisnuite, susceptibile de a surveni altfel decat prin incalcarea contractului de catre Prestator, indreptatesc Prestatorului sa solicite prelungirea perioadei de prestare a serviciilor, sau a oricarei faze a acestora, atunci partile vor revizui, de comun acord, perioada de prestare si vor semna un act aditional. 3.Durata contractului -Prelungirea duratei de executie, cauzate de diverse cerinte ale Autoritatii Contractante/Prestatorului. 4. Includerea de noi subcontractanti si/sau inlocuirea subcontractantilor initiali - conform prevederilor legale si contractuale. Limitele modificărilor: 1.Partile contractante – limite legale; 2.Inceperea si executia serviciilor – limite legale, care nu vor fi sub prevederile contractuale; 3.Durata contractului – extindere duratei conform cerintelor autoritatii contractante; 4.Includerea de noi subcontractanti si/sau inlocuirea subcontractantilor initiali - conform prevederilor legale si contractuale. Oportunitatea modificărilor: Pentru a nu bloca finalizarea prestarii serviciilor si ducerea la indeplinire a obiectului contractului. Mecanismul propus pentru realizarea eventualelor modificări: Conform prevederilor contractuale legale. Orice modificare se va materializa intr-un Act Aditional la contract ce va fi semnat de Prestator si Achizitor. A) Numar de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 7 zile. B) Conform obligatiei prevazute la art.160 alin 2 din Legea 98/2016, modificata si completata, autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si concret la toate solicitarile de clarificari in a 5-a zi dinainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor. Orice solicitare de clarificare transmisa dupa data mentionata la punctul A), va pune autoritatea contractanta in imposibilitatea de a oferi un raspuns in termenul mentionat la punctul B) si drept urmare orice solicitare de clarificare in termenele mentionate se va considera tardiva.

Motive excludere privind situația operatorului economic: Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu I. Ofertantul unic/ Of asociat/ Subcontr/ Tertul sustinator trebuie sa demonstreze ca nu se incadreaza in prevederile art. 164 din Legea nr. 98/ 2016. Of clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire, anterior atribuirii contractului, va prezenta, la solicitarea Autoritatii Contractante, urmatoarele documente edificatoare care probeaza/ confirma neincadrarea in situatiile prevazute la art. 164 de mai sus, atat pentru Ofertantul unic/ Ofertantul asociat cat si pentru Subcontractantul/ Tertul sustinator declarati in oferta: cazierul judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control in cadrul acestuia, asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC/ actul constitutiv; alte documente edificatoare, dupa caz. II. Of unic/ Of asociat/Subcontr/ Tertul sustinator trebuie sa demonstreze ca nu se incadreaza in prevederile art. 165 din Legea nr. 98/ 2016. Of clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire, anterior atribuirii contractului, va prezenta, la solicitarea AC, urmat documente edificatoare care probeaza/ confirma neincadrarea in situatiile prevazute la art. 165 de mai sus, atat pentru Ofertantul unic/ Ofertantul asociat, cat si pentru Subcontractantul/ Tertul sustinator declarati in oferta: A. Persoanele juridice romane trebuie sa prezinte: A/-Certificate de atestare fiscala privind indeplinirea obligatiilor de plata a impozitelor si taxelor locale si alte venituri ale bugetului local pentru sediul principal, valabile la momentul prezentarii. Pentru sediile secundare/punctele de lucru declarate in cadrul Certificatului Constatator emis de Oficiul Registrului Comertului de pe langa Tribunalul Teritorial, ofertantul va prezenta o declaraţie pe propria răspundere privind îndeplinirea obligaţiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuţiilor la bugetul general consolidat datorate, valabila la momentul prezentarii, conform O.G. nr 3/2021. - Certificat de atestare fiscala privind indeplinirea obligatiilor de plata a impozitelor, taxelor si contributiilor de asigurari sociale la bugetul general consolidat (Agentia Nationala de Administrare Fiscala – Directia Generala a Finantelor Publice); B. Persoanele juridice straine vor prezenta orice documente edificatoare eliberate de institutiile autorizate ale tarii de origine (certificate de atestare fiscala, caziere judiciare, alte documente echivalente, etc.) prin care sa dovedeasca faptul ca si-au indeplinit obligatiile de plata a impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat, in conformitate cu legislatia nationala a tarii de rezidenta a Ofertantului unic/ Ofertantului asociat/ Subcontractantului/ Tertului sustinator sau a tarii in care Ofertantul unic/Ofertantul asociat/ Subcontractantul/Tertul sustinator este stabilit. Din documentele edificatoare prezentate trebuie sa reiasa lipsa datoriilor restante la momentul prezentarii acestora. III. Ofertantul unic/Ofertantul asociat/Subcontractantul/Terțul susținător trebuie să demonstreze că nu se încadrează în prevederile art.167 din Legea nr.98/2016. Ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire, anterior atribuirii contractului, va prezenta, la solicitarea Autorității Contractante, următ docum edificatoare care probează/ confirmă neîncadrarea în situațiile prevăzute la art.167 din Legea nr.98/2016, atât pentru ofert unic/ Ofert asociat cât și pentru Subcontrac/Terțul susținător declarați în ofertă: - Cazierul fiscal al operatorului economic - valabil la momentul prezentarii;certificate, caziere, documente prin care se demonstrează faptul că operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art.166 alin (2), art.167 alin. (2) si art. 171 din Legea nr.98/2016 privind achizitiile publice; - alte documente edificatoare, după caz. Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii conform cerinta 1 Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale conform cerinta 1 Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței conform cerinta 1 Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice IV. Persoane cu functii de decizie din cadrul Autoritatii Contractante, precum si persoanele din cadrul Autoritatii Contractante ce pot influenta continutul documentatiei de atribuire si/ sau desfasurarea procedurii de atribuire sunt: Ing. Ichim Marian – Director Regional; Ing. Tudor Steliana-Gabriela – Director Directia Intretinere Drumuri Nationale si Autostrazi; Ec. David Roxana - Director Economic; Ing. Ungureanu Delia – Sef Serv. Tehnic, CTE; Ing.Antoci Laura Cristina - Serv. Tehnic, CTE; Ing.Cosma Cristina - Serv. Tehnic, CTE; Cons. Jur. Ciobana Adriana -Serviciul Juridic -Compartiment Contencios; Ing. Paun Mariana – Serviciu Intretinere Drumuri si Autostrazi; Ing. Chirica Teodora-Hrisi - Sef Serv. Achizitii; Ec. Trandafir Georgiana - Serv. Achizitii; Ec. Tulba Roxana -Serv. Achizitii; Tehn. Pantazescu Veronica - Serv. Achizitii; Ec. Balbae Oana-Despina - Serv. Achizitii; Ec. Popescu Florentina - Serv. Achizitii; Ec. Iorgoveanu Cristi-Dima - Serv. Achizitii; Cons. Jur. Enache Alexandru -Serv. Achizitii; Cons. Jur. Iusco Corina-Simona - Serv. Achizitii; Cons. Jur. Tisa Adrian - Sef Serv. Juridic; Cons. Jur. Stefan Georgiana – Serv. Juridic-Comp Analiza si Avizare; Ec. Mateciuc Carmen –Sef Serv. Contabilitate; Ec. Resit Emre - Sef Serv. Financiar-Salarizare; Ec. Satrapele Doina - Serv. Finan. Salarizare - Comp. CFP. Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice conform cerinta 1 Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile conform cerinta 1 Activitățile economice sunt suspendate conform cerinta 1 Faliment conform cerinta 1 Insolvență conform cerinta 1 Active administrate de lichidator conform cerinta 1 Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul conform cerinta 1 Concordat conform cerinta 1 Abaterea profesională gravă conform cerinta 1 Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri conform cerinta 1 Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor: Înregistrare într-un registru comercial Autoritatea contractanta solicita ofertantului clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire sa prezinte Cerificatul Constatator emis de Oficiul Registrului Comertului de pe langa Tribunalul Teritorial in integralitate, din care sa rezulte ca activitatea principala/secundara pe care o desfasoara conform codificarii CAEN corespunde obiectului contractului. Operatorul economic va face dovada ca detine sau dispune in baza unor documente, conform legislatiei in vigoare, cel putin un punct de lucru pe raza de activitate a D.R.D.P. Constanta (judetele Constanta, Calarasi, Ialomita si Tulcea) pentru categoria de servicii ce face obiectul Caietului de sarcini. In conformitate cu prevederile art.53 alin (2) din Legea 98/2016 modificata (Legea 148/23.07.2020) autoritatea contractanta solicita ofertantilor datele de identificare a detinatorilor/beneficiarilor reali ai actiunilor la purtator, in situatia in care forma de organizare a operatorului economic ofertant/candidat/tert sustinator sau subcontractant la procedura este de societate pe actiuni cu capital social reprezentat prin actiuni la purtator. De asemenea, in Certificatul Constatator emis de Oficiul Registrului Comertului de pe langa Tribunalul Teritorial trebuie sa se regaseasca si urmatoarele informatii: datele de identificare ale operatorului economic, actionarii/ asociatii, organele de conducere, administratorii, membrii Consiliului de Administratie, membrii Consiliului de Supraveghere, cotele de participare. In vederea demonstrarii indeplinirii criteriului de capacitate de exercitare a activitatii profesionale, Ofertantul unic/Ofertantul asociat va completa DUAE - Partea IV "Criteriile de selectie" - Sectiunea A "Capacitatea de a corespunde cerintelor" - subsectiunea "Inscrierea in Registrul Comertului” Nota 1: Pentru persoanele juridice straine, se vor prezenta documente edificatoare care dovedesc o forma de inregistrare in conformitate cu prevederile legale din tara in care ofertantul este stabilit, din care sa reiasa informatiile solicitate de catre Autoritatea Contractanta. Nota 2: In cazul unei asocieri, se vor prezenta documente pentru fiecare dintre membrii asocierii. Pentru indeplinirea cerintei este suficient ca obiectul de activitate al fiecarui membru sa fie in concordanta cu partea din contract pe care o va realiza. Nota 3: Autoritatea contractanta solicita ofertantului clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative actualizate prin care sa demonstreze prin care sa demonstreze indeplinirea tuturor cerintelor de calificare in conformitate cu informatiile cuprinse in DUAE, conform art.196 (2) din Legea 98/2016, modificata.

Contracting authorities1

Lots1

Documentation10

10 documents
  • Caiet de sarcini.pdf

    PDF document

    1.9 MB
  • Form prop finan.docx

    Word document

    23.5 KB
  • Formulare.doc.doc

    Word document

    314.0 KB
  • model contract.pdf

    PDF document

    4.9 MB
  • GPL emisa de institutie de credit.docx.docx

    Word document

    26.3 KB
  • GBE emisa de societate de asigurari.docx (4).docx

    Word document

    29.0 KB
  • GPL emisa de societate de asigurari.docx

    Word document

    17.3 KB
  • Raspuns consolidat

    PDF document

    164.6 KB
  • Instructiuni_ofertanti_FisaDate_DF1274833.pdf

    PDF document

    142.8 KB
  • SGBE emisa de institutie de credit.docx.docx

    Word document

    35.6 KB

Award criteria1

Criterion information

Name
Pretul cel mai scazut
Weight
100% (100 of 100)
Order number
#0
Price criterion
Yes
Directly proportional
No

Participants1