LN3 – Remediere neetanseitati conducte canalizare tehnologica, apa potabila si de incendiu din CTE Progresu

CNContract noticecn1095506ESElectrocentrale Bucuresti S.A.
17 days left
Estimated valueRON 293,953
Deadline17 days left17 Sept 2026, 12:00
Competition11 participant
Lots11 lot

Keep momentum on this opportunity

Save it on this device now. Create an account when you are ready to track deadlines, notes, and teamwork.

  • Save and reuse search filters
  • Track opportunities as pursuits
  • Get notified when new notices match
Quick actions

Keep this notice in a shortlist so you can return to it without starting a bid.

Keep notes, monitor deadlines and collaborate with your team. This does not submit a bid or contact the buyer.

Receive alerts

Key information

Identifier
cn1095506
Contract type
Deadline
17 Sept 2026, 12:00
CPV codes
45231111 - Pipeline lifting and relaying
Status
Ongoing
Notice type
CNContract notice
Source
SEAP/SICAP
Estimated value
RON 293,953
Publication date
17 Aug 2026, 03:54

Overview

LN3 – Remediere neetanseitati conducte canalizare tehnologica, apa potabila si de incendiu din CTE Progresu - detalii in Caietul de Sarcini nr.58P/2026. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 15 Entitatea Contractanta va raspunde solicitarilor formulate de posibilii ofertanti in termenul stabilit anterior - in a 11 - a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Orice operator economic poate solicita Entitatii Contractante clarificari la documentatia de atribuire, inainte de data limita de depunere a ofertelor. Solicitarea de clarificări trebuie transmisă în SEAP si trebuie semnata cu semnatura electronica extinsa.

Motive excludere privind situația operatorului economic: Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu Se solicita prezentarea Declaratiei privind respectarea conditiilor de mediu, social si al relatiilor de munca pe toata durata de indeplinire a contractului, inclusiv pentru subcontractanti, terti sustinatori si asociati. Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii Se solicita prezentarea Declaratiei privind respectarea conditiilor de mediu, social si al relatiilor de munca pe toata durata de indeplinire a contractului, inclusiv pentru subcontractanti, terti sustinatori si asociati. Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale Se solicita prezentarea Declaratiei privind respectarea conditiilor de mediu, social si al relatiilor de munca pe toata durata de indeplinire a contractului, inclusiv pentru subcontractanti, terti sustinatori si asociati. Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.177, 178, 180 din Legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale (se vor intocmi Declaratii pe proprie raspundere). Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.73, art.177, art.178, art.180 din Legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale. Modalitatea de indeplinire: se vor transmite Declaratii pe proprie raspundere privind neincadrarea in articolele din Legea 99/2016 mentionate mai sus. Persoanele cu funcție de decizie din cadrul Entității Contractante cu privire la organizarea, derularea și finalizarea procedurii de atribuire sunt: PRENUME NUME FUNCTIA 1. Mirela Adriana Pavel Director General 2. Adrian Catalin Tudora Director General Adjunct 3. Marcel Vilca Director Financiar 4. Mihai Dorian Volf Director Directia Juridica si Achizitii 5. Stelian Mazilu Director Tehnic 6. Florin Nicu Inginer Sef CTE Progresu 7. Horia Radocea Sef Serviciul Tehnic si Coordonare Mentenanta 8. Dragos Stoica Sef STMIU CTE Progresu 9. Ionut Olaru Sef Sectia Turbine CTE Progresu 10. Razvan Ion Vatafu Sef Sectia Cazane CTE Progresu 11. Rodica Mititelu Responsabil STMIU CTE Progresu si membru in Comisia de evaluare oferte 12. Irina Popescu Inginer Serviciul Tehnic si Coordonare Mentenanta 13. Mioara Misloschi Sef Serviciul Juridic si Contractare 14. Roxana Kedei Sef Serviciul Achizitii si Monitorizare Proceduri 15. Ioana Untila Responsabil Coordonare Contractare 16. Anca Ordean Responsabil Coordonare Proceduri de Achizitie 17. Dan Arosculesei Economist pr. sp. – Serviciul Bugete si Patrimoniu 18. Simona Gabriela Matei Presedinte Comisie de evaluare a ofertelor-Economist 19. Cornelia Ionita Presedinte rezerva Comisie de evaluare oferte - Economist 20. Diana Tisu Membru Comisie de evaluare oferte - Inginer 21. Gabriel Bunescu Membru de rezerva Comisie evaluare oferte - Inginer 22. Elly Madalina Balaceanu Georgescu Membru Comisie evaluare oferte - Jurist 23. Mihai Carasca Membru rezerva Comisie evaluare oferte - Jurist 24. Carmen Ionescu Membru Comisie de evaluare oferte - Jurist 25. Denisa Ioana Babit Neagu Membru de rezerva Comisie evaluare oferte - Economist Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.177, 178, 180 din Legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale (se vor intocmi Declaratii pe proprie raspundere). Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.177, 178, 180 din Legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale (se vor intocmi Declaratii pe proprie raspundere). Activitățile economice sunt suspendate Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.177, 178, 180 din Legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale (se vor intocmi Declaratii pe proprie raspundere). Faliment Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.177, 178, 180 din Legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale (se vor intocmi Declaratii pe proprie raspundere). Insolvență Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.177, 178, 180 din Legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale (se vor intocmi Declaratii pe proprie raspundere). Active administrate de lichidator Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.177, 178, 180 din Legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale (se vor intocmi Declaratii pe proprie raspundere). Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.177, 178, 180 din Legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale (se vor intocmi Declaratii pe proprie raspundere). Concordat Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.177, 178, 180 din Legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale (se vor intocmi Declaratii pe proprie raspundere). Abaterea profesională gravă Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.177, 178, 180 din Legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale (se vor intocmi Declaratii pe proprie raspundere). Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.177, 178, 180 din Legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale (se vor intocmi Declaratii pe proprie raspundere). Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor: Înregistrare într-un registru comercial 1) Ofertantul trebuie sa dovedeasca o forma de inregistrare in conditiile legii tarii de rezidenta a operatorului economic, din care sa reiasa ca acesta este legal constituit, ca nu se afla in niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii, precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. a)Pentru Persoane juridice/fizice romane – Modalitate de indeplinire: se va completa DUAE. Documentele justificative care probeaza declaratiile din DUAE pot fi: Certificat Constatator emis de ONRC / altele echivalente.” b)Pentru Persoane juridice/fizice straine - Modalitate de indeplinire: se va completa DUAE. Documentele justificative care probeaza declaratiile din DUAE pot fi: documente care dovedesc o forma de inregistrare / atestare ori apartenenta din punct de vedere profesional conforme legii tarii de rezidenta a operatorului economic. NOTA : In conformitate cu art.205, alin.(2) din Legea 99/2016, se va prezenta DUAE ca prima dovada a indeplinirii cerintelor, urmand ca Entitatea Contractanta sa solicite ofertantului clasat pe primul loc in clasament, intocmit dupa finalizarea etapei de licitatie electronica, sa prezinte documentele justificative prin care demonstreaza indeplinirea criteriilor de calificare si selectie cuprinse in DUAE. In cazul in care documentele solicitate nu sunt emise in limba romana se va prezenta si traducerea autorizata in limba romana.

Pentru contractele de achiziție de lucrări: executarea de lucrări de tipul specificat Proporția de subcontractare Certificate emise de organisme independente cu privire la standardele de asigurare a calității

Referințe despre lucrarile specificate. Informatii privind experienta similara demonstrata prin Lista principalelor executiii de lucrari efectuate in cursul unei perioade care acopera cel mult ultimii 5 ani. Ofertantul trebuie sa faca dovada ca a finalizat cel putin un contract la nivelul caruia sa fi executat lucrari similare, si anume: lucrari de demontare si inlocuire conducte aferente circuitelor de conducte (circuit hidrotehnic, apa potabila si incendiu, canalizare, etc.), similare din punct de vedere al complexitatii, cu cele care fac obiectul achizitiei. Informatiile prezentate trebuie sa dovedeasca experienta operatorului economic in executarea de lucrari similare. Se va avea in vedere perioada de 5 ani determinata pornind de la data limita de depunere a ofertelor; in cazul în care Entitatea Contractantă este nevoită, indiferent de motive, să procedeze la decalarea termenului-limită stabilit pentru depunerea ofertelor, publicând în acest sens o Erată, limita inferioară a perioadei de 5 ani se extinde cu perioada de timp aferentă decalării, urmând a fi considerată îndeplinită cerinţa pentru toţi operatorii care au prezentat dovada finalizării contractului de experienţă similară în intervalul de timp nou rezultat. Modul de calcul al perioadei nu va fi afectat de eventualele decalari ale termenului limita prevazut in invitatia de participare publicata initial. Daca se decaleaza termenul de depunere al ofertelor, se va extinde corespunzator (cu zilele de decalare) si perioada aferenta experientei similare. Modalitatea de indeplinire: In conformitate cu art.205, alin.(2) din Legea 99/2016, Entitatea Contractanta va solicita ofertantului clasat pe primul loc in clasament intocmit dupa finalizarea etapei de licitatie electronica, sa prezinte documentele justificative (certificate/documente emise sau contrasemnate de catre clientul Beneficiar, a oricaror alte documente din care sa reiasa indeplinirea cerintei privind experienta similara) ca dovada a informatiilor cuprinse in DUAE. Dovada se va face prin prezentarea de certificate/documente emise sau contrasemnate de o autoritate ori de clientul beneficiar din care sa rezulte obiectul contractului, valoarea, perioada de executie, calitatea lucrarii. Următoarele documente justificative care probează îndeplinirea cerinței vor fi prezentate doar de către ofertantul/ofertanții clasat/clasați pe primul/ primele _ x _ locuri în clasament, intocmit dupa finalizarea etapei de licitatie electronica: - Procesul-Verbal de recepție sau alte documente din care să reiasă următoarele informații: Beneficiarul, valoarea lucrarii, durata si locul de executie; - Recomandări; - Alte documente echivalente. Asociatul/asociații nominalizați va/vor prezenta distinct DUAE în care se vor cuprinde informațiile solicitate. In cazul in care ofertantul recurge la sustinerea unui tert sau in cazul in care intentioneaza sa subcontracteze o parte din contract, atat pentru terti, cat si pentru subcontractantii declarati, ofertantul va transmite odata cu oferta informatii si documente relevante referitoare la capacitatea tehnica si profesionala a acestora cu privire la partea/partile din contract pe care acestia urmeaza sa le indeplineasca efectiv. Informatii privind subcontractantii, in masura in care acestia sunt cunoscuti la momentul depunerii ofertei. Acord/Acorduri de subcontractare din care sa rezulte datele de identificare ale subcontractantului/subcontractantilor si categoriile de lucrari din contract pe care intenţionează să le subcontracteze, precum și procentul sau valoarea aferentă activităților indicate în ofertă ca fiind realizate de către subcontractanți. Modalitatea de indeplinire: In cazul in care subcontractantii sunt cunoscuti la momentul depunerii ofertei se vor prezenta: Acord/Acorduri de subcontractare, atasat DUAE, din care sa rezulte datele de identificare ale subcontractantului/subcontractantilor si categoriile de lucrari executate din contract pe care intenţionează să le subcontracteze, precum și procentul sau valoarea aferentă activităților indicate în ofertă ca fiind realizate de către subcontractanți. Se va atasa DUAE al subcontractantului. Formularul DUAE al subcontractantului declarat va fi incarcat in SEAP, completat corespunzator, inclusiv la Capitolul C Capacitatea tehnica si profesionala. Necunoasterea subcontractantului la momentul depunerii ofertei nu exclude obligatia ofertantului de a preciza in oferta, categoriile de lucrari executate din contract pe care intenţionează să le subcontracteze, precum și procentul sau valoarea aferentă activităților indicate în ofertă ca fiind realizate de către subcontractanți. In conformitate cu art.205, alin.(2) din Legea 99/2016, Entitatea Contractanta va solicita ofertantului clasat pe primul loc in clasament intocmit dupa finalizarea etapei de licitatie electronica, sa prezinte documentele justificative ca dovada a informatiilor cuprinse in DUAE. Certificate emise de organisme independente cu privire la standardele de asigurare a calitatii. Dovada implementarii unui sistem de management al calitatii in conformitate cu SR EN ISO 9001/editia in vigoare sau echivalent, document eliberat de un organism de certificare a sistemului calitatii acreditat in tara sau strainatate (obligatoriu acesta va fi pentru activitatea care face obiectul achizitiei). Se accepta documente echivalente emise de organisme stabilite in alte state ale Uniunii Europene. In cazul in care operatorul economic nu are un asemenea Certificat/Atestat se va prezenta orice alt document echivalent care sa confirme asigurarea unui nivel corespunzator al calitatii: proceduri/manuale de calitate, activitate procedurata, etc. similare cu cele prevazute drept conditie pentru obtinerea unei certificari SR EN ISO 9001. In conformitate cu art.205, alin.(2) din Legea 99/2016, Entitatea Contractanta va solicita ofertantului clasat pe primul loc in clasament intocmit dupa finalizarea etapei de licitatie electronica, sa prezinte documentele justificative care demonstreaza indeplinirea criteriilor de calificare si selectie cuprinse in DUAE. Se va prezenta Certificatul/Atestatul care dovedeste implementarea sistemului de management al calitatii sau orice alt document echivalent care sa confirme asigurarea unui nivel corespunzator al calitatii : proceduri/manuale de calitate, activitate procedurata, etc. similare cu cele prevazute drept conditie pentru obtinerea unei certificari SR EN ISO 9001.

Contracting authorities1

ES

CUI RO15189596

roBucuresti, Romania
[email protected]

Lots1

Documentation4

4 documents
  • Formulare.docx

    Word document

    156.6 KB
  • Instructiuni_ofertanti_FisaDate_DF1278156.pdf

    PDF document

    142.8 KB
  • CAIETUL DE SARCINI.pdf

    PDF document

    3.7 MB
  • MODELUL DE CONTRACT.docx

    Word document

    131.8 KB

Award criteria1

Criterion information

Name
Pretul cel mai scazut
Weight
100% (100 of 100)
Order number
#0
Price criterion
Yes
Directly proportional
No

Participants1