Achizitie Sistem de imagistica cu rezonanta mangentica (inclusiv montajul si punerea in functiune)

13 days left
Estimated valueRON 8,800,000
Deadline13 days left18 Sept 2026, 12:00
Competition00 participants
Lots11 lot

Keep momentum on this opportunity

Save it on this device now. Create an account when you are ready to track deadlines, notes, and teamwork.

  • Save and reuse search filters
  • Track opportunities as pursuits
  • Get notified when new notices match
Quick actions

Keep this notice in a shortlist so you can return to it without starting a bid.

Keep notes, monitor deadlines and collaborate with your team. This does not submit a bid or contact the buyer.

Receive alerts

Key information

Identifier
cn1095374
Contract type
Deadline
18 Sept 2026, 12:00
CPV codes
33113000 - Magnetic resonance imaging equipment
Status
Ongoing
Notice type
CNContract notice
Source
SEAP/SICAP
Estimated value
RON 8,800,000
Publication date
13 Aug 2026, 10:00

Overview

Sistem de imagistica de rezonanta magnetica cu intensitatea campului magnetic de minim 1.5 Tesla, conform specificatiilor tehnice atasate documentatiei de atribuire.

Motive excludere privind situația operatorului economic: Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu Ofertantii nu trebuie sa se afle in situatia de excludere prevazute la art.167 din Legea 98 / 2016. In acest sens, in conformitate cu art.193 din Legea 98/2016, ofertantii vor completa DUAE, urmand ca , la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe locul 1 in urma aplicarii criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise ONRC si / sau alte documente echivalente emise de autoritatile competente din tara in care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentarii. Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii Ofertantii nu trebuie sa se afle in situatia de excludere prevazute la art.167 din Legea 98 / 2016. In acest sens, in conformitate cu art.193 din Legea 98/2016, ofertantii vor completa DUAE, urmand ca , la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe locul 1 in urma aplicarii criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise ONRC si / sau alte documente echivalente emise de autoritatile competente din tara in care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentarii. Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale Ofertantii nu trebuie sa se afle in situatia de excludere prevazute la art.167 din Legea 98 / 2016. In acest sens, in conformitate cu art.193 din Legea 98/2016, ofertantii vor completa DUAE, urmand ca , la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe locul 1 in urma aplicarii criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise ONRC si / sau alte documente echivalente emise de autoritatile competente din tara in care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentarii. Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței Ofertantii nu trebuie sa se afle in situatia de excludere prevazute la art.167 din Legea 98 / 2016. In acest sens, in conformitate cu art.193 din Legea 98/2016, ofertantii vor completa DUAE, urmand ca , la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe locul 1 in urma aplicarii criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise ONRC si / sau alte documente echivalente emise de autoritatile competente din tara in care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentarii. Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii trebuie sa respecte Regulile de evitare a conflictului de interese prevazute la art. 59-60 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice. Se va prezenta o Declaratie de neincadrare in prevederile art. 60. Declaratia se va prezenta odata cu DUAE, de catre toti participantii la procedura de atribuire (ofertant, asociat, subcontractant si tert sustinator). In cazul in care ofertantul se incadreaza in oricare din situatiile prevazute la art. 59 din legea nr. 98/ 2016 oferta acestuia va fi respinsa ca inacceptabila. Persoanele cu functie de decizie in cadrul AC in ceea ce priveste organizarea, derularea si finalizarea procedurii sunt : 1.Manager – Prof.Dr.Grigore Tinica; 2.Director Financiar Contabil - Ec.Bulgaru Sergiu Costel 3.Director Medical – Dr.Burlacu Alexandru; 4.Consilier Juridic – Jr.Cazaciuc Ovidiu Florian; 5.Dr.Chistol Raluca Ozana – Presedinte Comisie de Evaluare, cu drept de vot; 6.Dr.Dabija Anca - Membru Comisie de Evaluare, cu drept de vot 7. Dr.Luca Cristina- Membru Comisie de Evaluare, cu drept de vot 8. Dr.Mihalache Raluca - Membru supleant Comisie de Evaluare, cu drept de vot 9. Florescu George Bogdan, Insp.Specialitate -- secretar comisie, fara drept de vot Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii trebuie sa respecte Regulile de evitare a conflictului de interese prevazute la art. 59-60 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice. Se va prezenta o Declaratie de neincadrare in prevederile art. 60. Declaratia se va prezenta odata cu DUAE, de catre toti participantii la procedura de atribuire (ofertant, asociat, subcontractant si tert sustinator). In cazul in care ofertantul se incadreaza in oricare din situatiile prevazute la art. 59 din legea nr. 98/ 2016 oferta acestuia va fi respinsa ca inacceptabila. Persoanele cu functie de decizie in cadrul AC in ceea ce priveste organizarea, derularea si finalizarea procedurii sunt : 1.Manager – Prof.Dr.Grigore Tinica; 2.Director Financiar Contabil - Ec.Bulgaru Sergiu Costel 3.Director Medical – Dr.Burlacu Alexandru; 4.Consilier Juridic – Jr.Cazaciuc Ovidiu Florian; 5.Dr.Chistol Raluca Ozana – Presedinte Comisie de Evaluare, cu drept de vot; 6.Dr.Dabija Anca - Membru Comisie de Evaluare, cu drept de vot 7. Dr.Luca Cristina- Membru Comisie de Evaluare, cu drept de vot 8. Dr.Mihalache Raluca - Membru supleant Comisie de Evaluare, cu drept de vot 9. Florescu George Bogdan, Insp.Specialitate -- secretar comisie, fara drept de vot Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile Ofertantii nu trebuie sa se afle in situatia de excludere prevazute la art.167 din Legea 98 / 2016. In acest sens, in conformitate cu art.193 din Legea 98/2016, ofertantii vor completa DUAE, urmand ca , la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe locul 1 in urma aplicarii criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise ONRC si / sau alte documente echivalente emise de autoritatile competente din tara in care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentarii. Activitățile economice sunt suspendate Ofertantii nu trebuie sa se afle in situatia de excludere prevazute la art.167 din Legea 98 / 2016. In acest sens, in conformitate cu art.193 din Legea 98/2016, ofertantii vor completa DUAE, urmand ca , la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe locul 1 in urma aplicarii criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise ONRC si / sau alte documente echivalente emise de autoritatile competente din tara in care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentarii. Faliment Ofertantii nu trebuie sa se afle in situatia de excludere prevazute la art.167 din Legea 98 / 2016. In acest sens, in conformitate cu art.193 din Legea 98/2016, ofertantii vor completa DUAE, urmand ca , la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe locul 1 in urma aplicarii criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise ONRC si / sau alte documente echivalente emise de autoritatile competente din tara in care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentarii. Insolvență Ofertantii nu trebuie sa se afle in situatia de excludere prevazute la art.167 din Legea 98 / 2016. In acest sens, in conformitate cu art.193 din Legea 98/2016, ofertantii vor completa DUAE, urmand ca , la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe locul 1 in urma aplicarii criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise ONRC si / sau alte documente echivalente emise de autoritatile competente din tara in care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentarii. Active administrate de lichidator Ofertantii nu trebuie sa se afle in situatia de excludere prevazute la art.167 din Legea 98 / 2016. In acest sens, in conformitate cu art.193 din Legea 98/2016, ofertantii vor completa DUAE, urmand ca , la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe locul 1 in urma aplicarii criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise ONRC si / sau alte documente echivalente emise de autoritatile competente din tara in care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentarii. Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul Ofertantii nu trebuie sa se afle in situatia de excludere prevazute la art.167 din Legea 98 / 2016. In acest sens, in conformitate cu art.193 din Legea 98/2016, ofertantii vor completa DUAE, urmand ca , la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe locul 1 in urma aplicarii criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise ONRC si / sau alte documente echivalente emise de autoritatile competente din tara in care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentarii. Concordat Ofertantii nu trebuie sa se afle in situatia de excludere prevazute la art.167 din Legea 98 / 2016. In acest sens, in conformitate cu art.193 din Legea 98/2016, ofertantii vor completa DUAE, urmand ca , la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe locul 1 in urma aplicarii criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise ONRC si / sau alte documente echivalente emise de autoritatile competente din tara in care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentarii. Abaterea profesională gravă Ofertantii nu trebuie sa se afle in situatia de excludere prevazute la art.167 din Legea 98 / 2016. In acest sens, in conformitate cu art.193 din Legea 98/2016, ofertantii vor completa DUAE, urmand ca , la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe locul 1 in urma aplicarii criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise ONRC si / sau alte documente echivalente emise de autoritatile competente din tara in care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentarii. Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri Ofertantii nu trebuie sa se afle in situatia de excludere prevazute la art.167 din Legea 98 / 2016. In acest sens, in conformitate cu art.193 din Legea 98/2016, ofertantii vor completa DUAE, urmand ca , la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe locul 1 in urma aplicarii criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise ONRC si / sau alte documente echivalente emise de autoritatile competente din tara in care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentarii.

Pentru contractele de achiziție de bunuri: executarea de livrări de tipul specificat

Experienta similara in livrari de produse. Ofertantul trebuie sa faca dovada ca în ultimii 3 ani de la data limita stabilita pentru depunerea ofertelor a livrat, la nivelul unui contract sau a mai multe contracte, produse similare de natura si complexitate similara/comparabila sau superioara cu produsele care fac obiectul contractului in valoare/valoare cumulata de cel putin 8.000.000 lei. Prin produse similare de natura si complexitate similara/comparabila sau superioara cu produsele care fac obiectul contractului se intelege: echipamente medicale similar de orice fel si orice categorie; Modalitatea de indeplinire: Operatorii economici vor completa DUAE, avand in vedere ca vor trebui să completeze câmpul α:Indicaţia globală pentru toate criteriile de selecţie (respectiv „DA” sau „NU”) în conformitate cu prevederile art. 193 alin. (6) din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare si Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2016/7 al Comisie din 5 ianuarie 2016 de stabilire a formularului standard pentru documentul european de achiziție unic. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate in DUAE urmeaza a fi prezentate la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor dupa aplicarea criteriului de atribuire.

Contracting authorities1

Lots1

Documentation6

6 documents
  • Instructiuni_ofertanti_FisaDate_DF1277773.pdf

    PDF document

    142.8 KB
  • 01.Caiet de sarcini achizitie sistem de imagistica cu rezonanta mangentica_signed.pdf

    PDF document

    6.9 MB
  • 02.Specificatii tehnice sistem de imagistica cu rezonanta mangentica.docx

    Word document

    57.8 KB
  • 02.Specificatii tehnice sistem de imagistica cu rezonanta mangentica_signed.pdf

    PDF document

    4.7 MB
  • 03.Model acord cadru si contract subsecvent_signed.pdf

    PDF document

    652.3 KB
  • 04.Modele Formulare.docx

    Word document

    79.5 KB

Award criteria3

Criterion information

Name
Pretul ofertei
Weight
40% (40 of 100)
Order number
#0
Price criterion
No
Directly proportional
No
Description
Componenta financiara
Algorithm
Punctajul se acorda astfel: a) Pentru cel mai scazut dintre preturi se acorda punctajul maxim alocat; b) Pentru celelalte preturi ofertate punctajul P(n) se calculeaza proportional, astfel: P(n) = (Pret minim ofertat / Pret n) x punctaj maxim alocat.

Participants0

No participants recorded for this notice.