Executie lucrari in cadrul obiectivului de investitie: "MODERNIZARE INFRASTRUCTURA RUTIERA IN COMUNA MANASTIREA HUMORULUI, JUDETUL SUCEAVA”

SCNSimplified contract noticescn1163815CHCOMUNA MANASTIREA HUMORULUI
Estimated valueRON 8,063,517
DeadlineExpired30 Nov 2025, 16:00
Competition11 participant
Lots11 lot

Keep momentum on this opportunity

Save it on this device now. Create an account when you are ready to track deadlines, notes, and teamwork.

  • Save and reuse search filters
  • Track opportunities as pursuits
  • Get notified when new notices match
Quick actions

Keep this notice in a shortlist so you can return to it without starting a bid.

Keep notes, monitor deadlines and collaborate with your team. This does not submit a bid or contact the buyer.

Receive alerts

Key information

Identifier
Contract type
Deadline
30 Nov 2025, 16:00
CPV codes
45233120 - Road construction works
Status
Awarded
Notice type
SCNSimplified contract notice
Estimated value
RON 8,063,517
Publication date
10 Jun 2025, 13:28

Overview

Procedura de achizitie organizata de catre Autoritatea contractanta are ca obiect executia de lucrari pentru modernizarea infrastructurii rutiere prin asfaltarea a 5 tronsoane de drumuri de interes local (strazi) din comuna Manastirea Humorului, judetul Suceava, ce insumeaza o lungime totala de interventie de 4,374 km. Cele 5 tronsoane supuse modernizarii sunt: 1. Strada Chilia - 1,43 km 2. Strada Ciprian Porumbescu - 0,295 km 3. Strada Mihail Sadoveanu - 0,973 km 4. Strada Larga - TRONSON 2 - 0,702 km 5. Strada Mihai Eminescu - 0,974 km Nota: Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 10 zile. Autoritatea contractanta va răspunde solicitărilor de clarificări înainte cu 6 zile de data limita de depunere a ofertelor.

Cerinta 1: Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art. 164, 165, 167 din Legea nr. 98/2016. Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire (inclusiv eventualii terti si subcontractanti) cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele ce se vor solicita ofertantului clasat pe primul loc sunt: - certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentarii; Nota: a) pentru sediul principal al operatorului economic: certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat, etc.) valabile la momentul prezentarii; b) pentru sediile secundare/punctele de lucru al operatorului economic: o declaratie pe propria raspundere privind indeplinirea obligatiilor de plata a impozitelor, taxelor sau contributiilor la bugetul general consolidat datorate; - cazierul judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv; - dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea 98/2016 privind achizitiile publice; - alte documente edificatoare, dupa caz. Autoritatea contractanta va accepta ca fiind suficient si relevant pentru demonstrarea faptului ca ofertantul nu se incadreaza in una dintre situatiile prevazute la art. 164, 165 si 167, orice document considerat edificator, din acest punct de vedere, in tara de origine sau in tara in care ofertantul este stabilit, cum ar fi certificate, caziere judiciare sau alte documente echivalente emise de autoritati competente din tara respectiva. Cerinta 2: Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca în situatiile prevazute la art. 59-60 din Legea nr. 98/2016. Operatorul economic (lider, asociat, tert sustinator, subcontractant) va completa cerinta în formularul DUAE si va prezenta odata cu DUAE. Persoanele ce detin functii de decizie din cadrul autoritatii contractante sunt: Croitoru Viorel – Primar, Andrieș Florinel - Secretarul comunei, Hîrtopanu Cristensen Andra - Consilier superior urbanism, Macovei Dănuț Iulian - Consilier juridic, Nisioi Mădălina- Consilier debutant, Popa Ramona Iuliana - Consilier principal Comp.buget,finanțe, salarizare, Hojbotă Viorel - Consilier local, Jucan Constantin - Consilier local, Motoc Viorel Ioan - Consilier local, Ucraineț Gheorghe - Consilier local, Hojbotă Vasile - Consilier local, Galiș Dumitru Emilian - Consilier local, Hojbotă George - Consilier local, Cîmpanu Florin - Consilier local, Iuraszek Lucaș - Consilier local, Crăciun Maria - Consilier local, Macovei Marian Mihai - Consilier local, Jucan Gheorghe - Consilier local, Rotundu Ludvina Bogușea - Consilier local. Furnizorul de servicii de consultanta: SC OFFICE PROIECTE SRL – Macovei Cristian-Mihai. Nota: Se vor depune, odata cu DUAE, urmatoarele documente: - Formular A1- Declaraţie pe propria răspundere cu privire la conflictul de interese definit de art. 59 din LEGEA Nr. 98 /2016 privind achiziţiile publice; - Formular A2- DECLARATIE privind neîncadrarea in prevederile art. 60 din LEGEA Nr. 98/2016 privind achiziţiile publice (evitarea conflictului de interese); -Angajamentul ferm al terțului susținător din care rezultă modul efectiv în care se va materializa susținerea acestuia, a acordului de subcontractare și/sau a acordului de asociere, după caz. Operatorii economici care depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara de rezidență, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii sale precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile care fac obiectul contractului. Modalitatea de îndeplinire a cerinței: Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor. Documentul justificativ care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificatul constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților persoane juridice/fizice străine, documentele echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba română, urmează să fie prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. In situația în care vor fi executate părți din contract de către subcontractanți, dovada înregistrării și corespondența activităților principale/secundare din cadrul acestuia cu obiectul achiziției se va prezenta obligatoriu și de către subcontractanți, pentru partea din contract pe care o vor realiza.

Cifra de afaceri anuală generală Alte cerințe economice sau financiare

Pentru contractele de achiziție de lucrări: executarea de lucrări de tipul specificat Proporția de subcontractare

Ofertantul trebuie să fi executat lucrări similare în ultimii 5 ani, raportați la data-limită de depunere a ofertelor, în valoare cumulată de cel puțin 8.000.000,00 lei, fără TVA. Se acceptă însumarea valorilor aferente lucrărilor executate în cadrul a maximum 1 contract. Prin lucrări similare, se înțelege: - lucrări de construire/reabilitare/modernizare/extindere/reparatii infrastructura rutiera. Pentru contractele a caror valoare este exprimata în alta valuta decât în lei, data la care se va calcula echivalenta leu/alta valuta: - conform cursului B.N.R. din data publicarii anuntului . In cazul in care este depusa o oferta de catre operatori economici care participa in comun la procedura de atribuire, indeplinirea criteriilor referitoare la experienta similara se realizeaza prin cumul. Capacitatea tehnică și/sau profesională a operatorului economic poate fi susținută în conformitate cu art. 182 din Legea nr. 98/2016. Modalitatea de indeplinire: Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile ce descriu nivelul lor de experiență, prin raportare la contractele executate în trecut, corespunzător cerințelor autorității contractante. Asociatul/asociații nominalizați va/vor prezenta distinct DUAE în care se vor cuprinde informațiile solicitate. La nivelul DUAE trebuie precizate următoarele informații: 1. numarul și data contractului, 2. tipul/categoria lucrarilor executate, 3. valoarea, 4. beneficiarul 5. data și numarul documentului de recepție. Următoarele documente justificative care probează îndeplinirea cerinței vor fi prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor: - procesul-verbal de receptie finala/procesul-verbal de receptie la terminarea lucrarilor/proces-verbal pe obiect intocmite in conditiile actelor normative care reglementeaza receptia lucrarilor, care sa ateste faptul ca lucrarile au fost executate in conformitate cu normele legale in domeniu si ca au fost duse la bun sfarsit si/sau alte documente din care sa reiasa urmatoarele informatii: beneficiarul,cantitatea (indicatori tehnici ce caracterizeaza obiectul lucrarii), perioada (inclusiv data incheierii contractului), valoarea lucrarilor si locul executiei lucrarilor. În cazul depunerii unei oferte comune, DUAE va fi completat de către fiecare operator economic în parte. Acordul de asociere (Formular nr.3) va fi prezentat odata cu depunerea DUAE, iar documentele justificative vor fi prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul (în cazul asocierii de către fiecare operator economic care face parte din asociere) clasat pe locul I dupa aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile. Modalitate de îndeplinire: în DUAE completat de ofertant se vor include și informațiile cu privire la existența unei susțineri de terță parte, precum și celelalte aspecte solicitate prin formatul standard al DUAE. Tertul/tertii sustinatori vor completa DUAE cu informatii privind nivelul lor de experienta, prin raportare la contractele executate în trecut, corespunzator sustinerii acordate. Angajamentul ferm al tertului sustinator/angajamentele ferme ale tertilor sustinatori prin care se dovedeste ca ofertantul va avea acces în orice moment la sustinerea tertului (Formular nr. 4) se va/vor prezenta odata cu depunerea DUAE. Ofertantul are obligaţia de a preciza partea/părţile din contract pe care urmează să le subcontracteze şi datele de recunoaştere ale subcontractanţilor propuşi (formular nr. 5). Modalitatea de indeplinire: In DUAE completat de ofertant se vor include si informatiile solicitate cu privire la subcontractanti. În cazul în care ofertantul utilizeaza capacitatile subcontractantului/ subcontractantilor pentru a îndeplini criteriile de calificare, se va prezenta câte un formular DUAE separat pentru fiecare dintre respectivii subcontractanti, completat si semnat în mod corespunzator de catre fiecare dintre acestia. Acordul/acordurile de subcontractare (Formular 5) se va/vor prezenta odata cu depunerea DUAE. Subcontractanții precizează în DUAE informațiile aferente criteriilor de calificare pe care le îndeplinesc menționând numărul și data contractului/acordului de subcontractare pentru partea propusă pentru subcontractare. Dacă prin subcontractant nu se îndeplinește o cerință de calificare, atunci acesta va prezenta DUAE doar în scopul demonstrării neîncadrării în motivele de excludere. Documente justificative care probeaza îndeplinirea cerintei vor fi solicitate doar ofertantului clasat pe locul I dupa aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile.

Contracting authorities1

CH

CUI 4535597

roManastirea Humorului, Romania
[email protected]

Lots1

Documentation0

Documents have not been synced yet. Last checked 4 Sept 2026, 02:05.

Award criteria0

No procedure-level award criteria recorded.

Participants1