,,Modernizare, Reabilitare sectie chirurgie - Bloc Central si Dotare sectii care deservesc pacientii critici politrauma din cadrul Spitalului Municipal Campulung jud Arges”

Estimated valueRON 7,847,093
DeadlineExpired9 Feb 2026, 13:00
Competition00 participants
Lots33 lots

Keep momentum on this opportunity

Save it on this device now. Create an account when you are ready to track deadlines, notes, and teamwork.

  • Save and reuse search filters
  • Track opportunities as pursuits
  • Get notified when new notices match
Quick actions

Keep this notice in a shortlist so you can return to it without starting a bid.

Keep notes, monitor deadlines and collaborate with your team. This does not submit a bid or contact the buyer.

Receive alerts

Key information

Identifier
Contract type
Deadline
9 Feb 2026, 13:00
CPV codes
33100000 - Medical equipments
Status
Evaluating offers
Notice type
CNContract notice
Estimated value
RON 7,847,093
Publication date
8 Jan 2026, 07:00

Overview

Furnizare, transport, instalare, punere în functiune, instruire utilizare si service în perioada de garantie pentru ,,Modernizare, Reabilitare sectie chirurgie - Bloc Central si Dotare sectii care deservesc pacientii critici politrauma din cadrul Spitalului Municipal Campulung jud Arges” 3 loturi; Procedura de atribuire a contractului de achiziție publică pentru atribuirea contractului de achizitie publica avand ca obiect ,,Modernizare, Reabilitare sectie chirurgie - Bloc Central si Dotare sectii care deservesc pacientii critici politrauma din cadrul Spitalului Municipal Campulung jud Arges” este initiata sub incidenta unei clauze suspensive avand in vedere ca fondurile vor fi asigurate dupa aprobarea cererii de finantare a proiectului cu fonduri europene nerambursabile, Programului Sanatate, Ghidul solicitantului Apel nr. . Investiții în infrastructura publică a unităților sanitare care tratează pacienți critici -politraumă Cod apel nr. PS/647/PS_P3/OP4/RSO4.5/PS_P3_RSO4.5_A7,in sensul ca incheierea contractului de achizitie publica este conditionata de alocarea fondurilor necesare cu aceasta destinatie din fondurile PS, semnarea contractului facandu-se cu respectarea dispozitiilor referitoare la angajarea cheltuielor din bugetele care intra sub incidenta legislatiei privind finantele publice.Având în vedere dispozițiile Legii 98/2016 privind achizitiile publice și HG nr. 395/2016 cu modificările și completările ulterioare, Autoritatea Contractantă precizează că va încheia contractul cu ofertantul declarat câștigător numai în măsura în care fondurile necesare achiziției vor fi asigurate prin alocarea creditelor bugetare cu aceasta destinatie. In cazul in care, indiferent de motive, creditele bugetare nu vor fi alocate, Autoritatea Contractanta, dupa primirea notificarii cu privire la neacordarea finantarii, isi rezerva dreptul de a anula procedura de atribuire, in conditiile in care nu exista o alta sursa de finantare in conformitate cu prevederile art.212 ali.(1) lit.c) teza 2 din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, fiind imposibila incheierea contractului de achizitie publica.Ofertantii din cadrul acestei proceduri inteleg ca Autoritatea Contractanta nu poate fi considerata raspunzatoare pentru vreun prejudiciu in cazul anularii procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia si indiferent daca Autoritatea Contractanta a fost notificata asupra existentei unui asemenea prejudiciu. Ofertantii din cadrul acestei proceduri accepta utilizarea conditiilor speciale de mai sus/clauze suspensive, asumandu-si intreaga raspundere in raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi in situatia descrisa. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este 11 zile, conform art. 160 din Legea 98 /2016. Autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari/ informatii suplimentare, in a 6-a zi inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor, conform art. 161 din Legea 98 /2016. OFERTANTII POT SA DEPUNA OFERTE PENTRU UNUL SAU MAI MULTE LOTURI. Cerinta nr. 1 Neincadrarea in situatiile de excludere cf. prevederilor art. 164, 165, 167 din legea 98/2016 Operatorul economic participant la procedura, indiferent de calitatea acestuia (ofertant, ofertant asociat, subcontractant, tert sustinator), nu trebuie sa se afle sub incidenta prevederilor art. 164, 165 sau 167 din Legea nr. 98/2016 care determina excluderea din procedura de atribuire. Daca un grup de operatori economici depune oferta comuna, aceste cerinte trebuie indeplinite de fiecare membru al asocierii. Modalitatea de indeplinire: conform art. 193 din Legea nr. 98/2016, se va completa si prezenta DUAE (documentul unic de achizitie european) pentru fiecare operator economic participant la procedura (nominalizat la nivelul unei oferte). DUAE va fi completat in mod distinct si furnizat exclusiv in format electronic, de catre ofertant / asociati / subcontractanti / tert sustinator. Nedepunerea DUAE odata cu oferta (inclusiv pentru asociat/subcontractant/tert sustinator) atrage respingerea acesteia ca inacceptabila. Odata cu depunerea DUAE, daca este cazul, se va prezenta in mod obligatoriu angajamentul tertului sustinator (impreuna cu documente anexe la angajament, transmise acestora de catre tert/tertii sustinatori, din care rezulta modul efectiv in care se va materializa sustinerea acestuia/acestora), acordul de asociere si acordul de subcontractare, daca este cazul. Documentele justificative care probeaza cele asumate in angajamente/acorduri vor fi prezentate de ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar (intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, dupa aplicarea criteriului de atribuire ofertelor admisibile), la solicitarea autoritatii contractante. Inainte de atribuirea contractului de achizitie publica, autoritatea contractanta va solicita ofertantului clasat pe primul loc in clasamentul intermediar (intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, dupa aplicarea criteriului de atribuire ofertelor admisibile), sa prezinte documente justificative actualizate, valabile la data prezentarii, cf. art. 196, alin 2) din Legea nr. 98/2016, prin care sa demonstreze indeplinirea tuturor criteriilor de calificare, in conformitate cu informatiile cuprinse in DUAE. Se vor solicita/prezenta urmatoarele documente justificative, in conditiile art. 196, alin (1) din legea 98/2016: 1. - CERTIFICATE CONSTATATOARE privind lipsa datoriilor restante cu privire la plata impozitelor, taxelor si a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) pentru toate punctele de lucru, sedii principale si secundare pentru care exista obligatii fiscale, valabile la momentul prezentarii; 2. - CAZIERUL JUDICIAR al operatorului economic, respectiv cazierul judiciar pentru fiecare dintre persoanele membre ale organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, respectiv persoane care au putere de reprezentare, de decizie sau de control in cadrul acestuia, asa cum rezulta din certificatul constatator emis de Ministerul Justitiei - Oficiul Registrului Comertului/Actul constitutiv al operatorului economic; 3. Dupa caz, alte documente prin care operatorul economic demonstreaza ca se incadreaza in situatiile de exceptie care nu determina excluderea din procedura, prevazute la art. 165 alin. (2), art. 166, art. 167 alin. (2), respectiv art. 171 din Legea 98/2016; 4. Dupa caz, orice alte documente echivalente edificatoare, conform prevederilor art. 168 alin. (1) din Legea nr. 98/2016. In conformitate cu prevederile art. 168 alin. (3) din Legea nr. 98/2016, in cazul in care in tara de origine sau in tara in care este stabilit operatorul economic nu se emit documente de natura celor de mai sus sau respectivele documente nu vizeaza toate situatiile prevazute la art. 164, 165 si 167 din Legea nr. 98/2016, se va accepta o declaratie pe propria raspundere sau, daca in tara respectiva nu exista prevederi legale referitoare la declaratia pe propria raspundere, o declaratie autentica data in fata unui notar, a unei autoritati administrative sau judiciare sau a unei asociatii profesionale care are competente in acest sens. Cerinta nr. 2 Inexistenta conflictului de interese cf. prevederilor art. 59-60 din legea 98/2016. Orice operator economic care a depus oferta in mod individual sau in asociere/subcontractant/ tert sustinator, nu trebuie sa se afle in niciuna dintre situatiile prevazute de art. 59 si 60 din Legea nr. 98/2016; Notă! Persoanele care aprobă bugetul, care au funcție de decizie sau care sunt implicate în procesul de achiziție în cadrul autorităţii contractante sunt: NR.CRT. Numele şi prenumele persoanei cu funcţie de decizie din cadrul autorităţii contractante: Funcţia pe care o deţine în cadrul autorităţii contractante persoana cu funcţie de decizie 1 Jr. Florea Petrina – manager; Dr. Mailat Cristina – director medical; Ec. Zidaru Alina – director financiar contabil ; Anca Adriana - director ingrijiri; ing. Stoica Virgil – expert tehnic echipa proiect; Ec. Constantin Dorina Mariana – asistent manager; Ec. Malureanu Alina Andreea -responsabil derulare activitati; jr. Sarariu Vlad Cristian – comp. juridic; Orice operator economic care a depus oferta in mod individual sau in asociere/subcontractant/ terț susținător, nu trebuie sa se afle in niciuna dintre situațiile prevăzute de art. 60 din Legea nr. 98/2016 Daca un grup de operatori economici depune oferta comuna, aceste cerinte trebuie indeplinite de fiecare membru al asocierii. Modalitatea de indeplinire: conform art. 193 din Legea nr. 98/2016, se va completa si prezenta DUAE (documentul unic de achizitie european) pentru fiecare operator economic participant la procedura (nominalizat la nivelul unei oferte) cu informatiile aferente situatiei lui, insotit de Declaratie privind neincadrarea in prevederile art. 60 din Legea 98/2016 (Formularul nr. 8 din fisierul “Modele de formulare”) 1.Prezentarea certificat constatator emis de Oficiul Registrului Comertului în conformitate cu prevederile Legii nr. 26/1990 sau echivalent în cazul societatilor de nationalitate straina - original sau copie legalizata sau copie lizibila cu mentiunea „conform cu originalul - este cerut de autoritatea contractanta pentru a se vedea ca informatiile cuprinse in certificatul constatator trebuie sa fie reale/actuale la momentul prezentarii acestuia . Certificat constatator emis de Oficiul Registrului Comertului, în original sau copie conform cu originalul semnat si stampilat de catre persoana autorizata, iar informatiile cuprinse in Certificatul constatator sa fie reale/actuale la momentul prezentarii acestuia,document din care sa rezulte obiectul de activitate al respectivului operator economic. Obiectul contractului trebuie sa aiba corespondent in codul CAEN din certificatul constatator emis de ORC. Persoane juridice/ fizice straine: documente edificatoare care sa dovedeasca o forma de inregistrare ca persoana juridica sau inregistrare/ atestare din punct de vedere profesional, in conformitate cu prevederile legale din tara in care ofertantul este rezident Persoane juridice/ fizice: Certificat constatator emis de ONRC din care sa rezulte obiectul de activitate al operatorului economic. Obiectul contractului trebuie sa aiba corespondent in codul CAEN din certificatul constatator emis de ONRC. Se va prezenta in original sau copie conform cu originalul. Nota: Ofertantantii clasati pe primul loc, in cazul in care a depus in copie „conform cu originalul” Certificatul constatator, li se va solicita sa prezinte pentru conformitate documentul in original/copie legalizata, inainte de transmiterea comunicarii privind rezultatul procedurii de atribuire. Criteriile minime de calificare pe care trebuie sa le indeplineasca fiecare participant la procedura se gasesc in documentatia de atribuire si fac obiectul DUAE. In cazul in care exista discrepante intre informatiile prevazute in DUAE si cele prevazute in fisa de date, preleveaza informatiile din fisa de date . 2. Avizul de functionare eliberat de Ministerul Sanatatii pentru activitati de import si distributie dispozitive medicale din care sa reiasa ca ofertantul este autorizat/are capacitatea sa comercializeze dispozitive medicale ale producatorilor din anexa acestuia Actul normativ care impune obligativitatea acestei avizari: Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I nr. 652/28 august 2015 ( Titlul XX Dispozitive medicale – art. 924 - 941).

Contracting authorities1

Lots3

Documentation0

Documents have not been synced yet. Last checked 6 Sept 2026, 16:46.

Award criteria0

No procedure-level award criteria recorded.

Participants7