Execuție lucrări pentru obiectivul de investiții ’’PUNEREA ÎN VALOARE A PATRIMONIULUI CULTURAL PRIN REABILITAREA ȘI CONSERVAREA BISERICII „SFÂNTUL NICOLAE” (COD LMI GR-II-m-B-15032), SAT MÂRȘA, COMUNA MÂRȘA, JUDEȚUL GIURGIU”

SCNSimplified contract noticescn1166453PMParohia Marsa
Estimated valueRON 2,140,624
Deadline
Competition00 participants
Lots11 lot

Keep momentum on this opportunity

Save it on this device now. Create an account when you are ready to track deadlines, notes, and teamwork.

  • Save and reuse search filters
  • Track opportunities as pursuits
  • Get notified when new notices match
Quick actions

Keep this notice in a shortlist so you can return to it without starting a bid.

Keep notes, monitor deadlines and collaborate with your team. This does not submit a bid or contact the buyer.

Receive alerts

Key information

Identifier
Contract type
Deadline
CPV codes
45454100 - Restoration work45210000 - Building construction work45212350 - Buildings of particular historical or architectural interest
Status
Cancelled
Notice type
SCNSimplified contract notice
Estimated value
RON 2,140,624
Publication date
8 Aug 2025, 05:26

Overview

Execuție lucrări pentru proiectul ’’Punerea în valoare a patrimoniului cultural prin reabilitarea și conservarea bisericii „Sfântul Nicolae” (COD LMI GR-II-m-B-15032), sat Mârșa, comuna Mârșa, județul Giurgiu”, conform Contract de finantare nerambursabila nr. 119/12.12.2024, incheiat intre Institutul Naţional al Patrimoniului, denumit în continuare INP si PAROHIA „SFÂNTUL IERARH NICOLAE” Mârșa in vederea acordarii finantarii nerambursabile pentru proiectul mai sus mentionat. Lucrările ce urmează a fi executate în conformitate cu soluția tehnică aprobată la nivelul Proiectului tehnic. Conform listelor de cantități din devizul general, valoarea estimată include: Cap. 2 – Cheltuieli pentru asigurarea utilitatilor necesare obiectivului de investitii – 5.463,67 cap. 4.1 - Constructii şi instalații - 1.864.826,07 lei fără TVA; cap. 4.2 - Montaj utilaje, echipamente tehnologice și funcționale – 10.024,47 cap. 4.3 - Utilaje, echipamente tehnologice și funcționale care necesită montaj și echipamente de transport – 66.829,8 cap. 4.5 – Dotari – 155.983,19 cap. 5.1 - Organizarea șantierului – 37.497,01 Valoarea estimată totală: 2.140.624,21 lei fără TVA Ofertanții, ofertanții asociați, terții susținători și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.164, 165, 167 din Legea nr.98/2016 . Modalitatea de îndeplinire Se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 Documentele doveditoare se vor prezenta doar de către ofertantul calificat pe primul loc, la solicitarea autorității contractante. Aceste documente pot fi: a) certificate constatatoare privind lipsa datoriilor restante cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) la momentul prezentării. Aceste certificate se prezinta pentru sediul principal iar pentru sediile secundare /punctele de lucru se va prezenta o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate; b) cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC la actul constitutiv; c) după caz, documente prin care se demonstrează faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea 98/2016 privind achizițiile publice; d) alte documente edificatoare, după caz. In cazul în care în tara de origine sau în tara în care este stabilit ofertantul/terțul susținătorul subcontractantul nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art. 164, art.165 și art.167, autoritatea contractanta are obligația de a accepta o declarație pe propria răspundere sau, daca în tara respectiva nu exista prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o declarație autentica data în fata unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens. II. Operatorii economici participanți la procedura (lider, asociat, terții susținători și subcontractanții) nu trebuie să fie într-o situaţie de conflict de interese, astfel cum sunt prevăzute la art. 59-60, din Legea nr.98/2016. Modalitate de îndeplinire în cadrul procedurii: Ofertanții (inclusiv eventualii asociați/ subcontractanți/ terț susținător) vor completa la nivelul DUAE, partea a III a C: MOTIVE LEGATE DE INSOLVENȚĂ, CONFLICT DE INTERESE SAU ABATERI PROFESIONALE, informațiile aferente situației lor până la data limita de depunere a ofertelor. Persoanele care dețin funcții de decizie în cadrul autorității contractante sunt următoarele: MANEA ION VIOREL- PREOT PAROH TUDOR CONSTANTIN - Membru Consiliul Parohial GHITA GHEORGHE - Membru Consiliul Parohial ZAHARIA TIU - Membru Consiliul Parohial BADEA MARIN - Membru Consiliul Parohial SPATARU NICOLAE - Membru Consiliul Parohial VOICU ILIE - Membru Consiliul Parohial BABOI COSTEL - Membru Consiliul Parohial RANETE NICOLAE - Membru Consiliul Parohial CROITORU CORNELIUS - Membru Consiliul Parohial IVASCU MIRCEA-IOAN - Membru Consiliul Parohial PONOR MARIAN MIHAI - Membru Consiliul Parohial TANASE CORNEL - Membru Consiliul Parohial 2. 1. Încadrarea într-una din situațiile prevăzute la art.164, art.165 și art. 167 din Legea nr.98/20 16, atrage excluderea ofertantului din procedura de achiziție publica. Daca exista incertitudini referitoare la situația unui operator economic, autoritatea contractanta are dreptul să solicite informații direct de la autoritățile competente. 2. Nedepunerea documentului DUAE odată cu oferta (inclusiv pentru asociat terț Susținătorul subcontractant) atrage respingerea acesteia ca inacceptabilă. Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedească o forma de înregistrare in condițiile legii din tara de rezidenta, sa reiasă ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla in niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitățile care fac obiectul contractului. Activitatea operatorului economic trebuie sa fie autorizata conf. Legea nr. 265/2022 privind registrul comerțului și pentru modificarea și completarea altor acte normative cu incidență asupra înregistrării în registrul comerțului. Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerinței: Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire a contractului de achiziție publică cu informațiile solicitate de către autoritatea – informații referitoare la îndeplinirea cerințelor privind capacitatea de exercitare a activității profesionale. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificat constatator emis de ONRC, sau in cazul ofertanților străini, documente echivalente emise in tara de rezidenta, urmează sa fie prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.

Contracting authorities1

PM

MISC 16139480

roMarsa, Romania
[email protected]

Lots1

Documentation0

Documents have not been synced yet. Last checked 4 Sept 2026, 16:17.

Award criteria1

Criterion information

Name
Pretul cel mai scazut
Weight
100% (100 of 100)
Order number
#1
Price criterion
Yes
Directly proportional
No

Participants0

No participants recorded for this notice.