Încărcătoare frontale cu braț telescopic și servicii de întreținere

CNContract noticecn1095405DVDIRECTIA SILVICA VASLUI
11 days left
Estimated value€1,168,238
Deadline11 days left15 Sept 2026, 12:00
Competition00 participants
Lots11 lot

Keep momentum on this opportunity

Save it on this device now. Create an account when you are ready to track deadlines, notes, and teamwork.

  • Save and reuse search filters
  • Track opportunities as pursuits
  • Get notified when new notices match
Quick actions

Keep this notice in a shortlist so you can return to it without starting a bid.

Keep notes, monitor deadlines and collaborate with your team. This does not submit a bid or contact the buyer.

Receive alerts

Key information

Identifier
cn1095405
Contract type
Deadline
15 Sept 2026, 12:00
CPV codes
42418900 - Loading or handling machinery50100000 - Repair, maintenance and associated services of vehicles and related equipment
Status
Ongoing
Notice type
CNContract notice
Source
SEAP/SICAP
Estimated value
€1,168,238
Publication date
14 Aug 2026, 10:10

Overview

Regia Natională a Pădurilor – Romsilva dorește să achiziționeze încărcătoare frontale cu braț telescopic și servicii de întreținere (reviziile tehnice periodice). Utilajele sunt destinate dotării depozitelor proprii de materiale lemnoase, în vederea creșterea capacității de sortare și manipulare a materialelor lemnoase, pentru îndeplinirea obligațiilor impuse de legislația silvică privind valorificarea masei lemnoase. Cantitatea: 10 buc. încărcătoare cu braț telescopic și graifăr pentru bușteni. Servicii de intreținere (reviziile tehnice ) ale utilajelor, pentru o perioadă de 48 luni după livrare (în limita a 4000 ore de funcționare per utilaj).

Motive excludere privind situația operatorului economic: Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu Ofertanții nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării. Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii Ofertanții nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării. Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale Ofertanții nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării. Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței Ofertanții nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării. Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice Persoanele cu functie de decizie din cadrul autoritatii contractante implicate in procedura de achizitie publică sunt: Director General: Director General: Jean Vișan, Directori: Rusu Vasile, Eleodor Olavi Nițescu, Direcția Regenerare Dezvoltare: Adrian Mușuroi – șef serviciu, Ionel Uță – consilier juridic, Liviu Pavel – sef serviciu, Adrian Giurcă – inginer, Mihai Lucan – inginer, Ady Kissinger – inginer, Cătălin Munteanu – inginer, George Frumosu – economist, Direcția Silvică Arad: Mircea Pașcalău – Director, Adrian Grăjdănescu – inginer. În conformitate cu art. 193 din Legea nr. 98/2016, ofertanții vor completa DUAE, urmand ca la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic. Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice Persoanele cu functie de decizie din cadrul autoritatii contractante implicate in procedura de achizitie publică sunt: Director General: Jean Vișan, Directori: Rusu Vasile, Eleodor Olavi Nițescu, Direcția Regenerare Dezvoltare: Adrian Mușuroi – șef serviciu, Ionel Uță – consilier juridic, Liviu Pavel – sef serviciu, Adrian Giurcă – inginer, Mihai Lucan – inginer, Ady Kissinger – inginer, Cătălin Munteanu – inginer, George Frumosu – economist, Direcția Silvică Arad: Mircea Pașcalău – Director, Adrian Grăjdănescu – inginer. În conformitate cu art. 193 din Legea nr. 98/2016, ofertanții vor completa DUAE, urmand ca la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic. Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile Ofertanții nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative. Activitățile economice sunt suspendate Ofertanții nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării. Faliment Ofertanții nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării. Insolvență Ofertanții nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării. Active administrate de lichidator Ofertanții nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării. Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul Ofertanții nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării. Concordat Ofertanții nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării. Abaterea profesională gravă Ofertanții nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării. Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri Ofertanții nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării. Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor: Înregistrare într-un registru comercial Operatorii economici implicați în procedură – ofertant, ofertant asociat, subcontractant, tert sustinător – trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara de rezidență din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit și că nu se află în niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii. La solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative precum Certificatul constatator eliberat de Oficiul Registrului Comerțului, sau în cazul ofertanților străini, documente echivalente emise în țara de rezidență. Informațiile cuprinse în documentele justificative trebuie să fie reale/valide la data prezentării acestora. Documentele care dovedesc o forma de înregistrare / atestare pentru persoane juridice/fizice străine vor fi prezentate în traducere în limba română. Fiecare operator economic implicat în procedura de achiziție – ofertant, ofertant asociat, subcontractant, terț susținător – are obligația completării și prezentării in mod individual a documentului DUAE 1. Nedepunerea DUAE odată cu oferta (inclusiv pentru asociat/terț susținător/subcontractant) atrage respingerea acesteia ca inacceptabilă. 2. Se vor depune, odata cu DUAE, urmatoarele documente: angajamentul ferm al terțului susținător din care rezultă modul efectiv în care se va materializa susținerea acestuia, a acordului de subcontractare și/sau a acordului de asociere, după caz. Angajamentul ferm al terțului susținător, acordul de subcontractare și/sau acordul de asociere, după caz, trebuie să fie prezentate la termenul limită de depunere a ofertelor, odată cu DUAE.

Pentru contractele de achiziție de bunuri: executarea de livrări de tipul specificat Proporția de subcontractare

Ofertantul trebuie să facă dovada că în ultimii trei ani raportați la data limita de depunere a ofertelor a furnizat produse similare , în valoare cumulată de minim 1.168.000,00 euro, fara TVA. Modalitatea de îndeplinire: Ofertanții au obligația să includă informații cu privire la experiența similară în documentul DUAE prin completarea unei liste cu produsele furnizate în cursul unei perioade care acoperă ultimii 3 ani, cu indicarea valorilor, datelor şi a beneficiarilor publici sau privaţi. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate obligatoriu doar la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe primul loc în în urma aplicării criteriului de atribuire. Acestea pot fi, dar fără a se limita la inscrisuri reprezentand certificari/documente constatatoare (contracte si dovada indeplinirii acestora) pentru acele produse pe care ofertantul considera ca autoritatea contractanta trebuie sa le ia in considerare pentru evaluarea indeplinirii cerintei privind experienta similara. Respectivele certificari vor trebui sa indice: a) Obiectul/natura produselor astfel incat sa fie furnizate toate informatiile solicitate si necesare pentru a se verifica indeplinirea cerintelor privind experienta similara; b) procentul realizat de catre ofertant in cadrul contractului; c) beneficiarii, indiferent daca acestia sunt autoritati contractante sau client privati, d) valoarea in euro fara tva inclusiv valoarea executate in perioada de referinta (ultimii 3 ani) e) perioada, mai exact intervalul periodic (data de inceput si data de finalizare) in care au fost furnizate produsele f) locul furnizării g) sa precizeze daca produsele au fost furnizate in conformitate cu normele profesionale din domeniu si daca au fost duse la bun sfarsit. 1) Certificarile vor fi emise sau contrasemnate de beneficiar (autoritate contractanta sau client privat). Intra in categoria documentelor reprezentand certificari de buna executie procese verbale de receptie /recomandari /documente constatatoare sau alte documente similare in masura in care acestea sunt emise sau contrasemnate de beneficiar si furnizeaza toate informatiile solicitate pentru demonstrarea indeplinirii cerintei de calificare privind experienta similara. 2) Persoanele juridice straine vor prezenta certificatele/documentele edificatoare insotite de traducere autorizata in limba romana. Prin produse similare se înțeleg utilaje autopropulsate de încărcare, ridicare sau manipulare (din categoria codului CPV 42418900-8 sau echivalent), ce pot fi dotate cu atașamente specifice pentru manipularea materialului lemnos/buștenilor (graifer/clește hidraulic). Justificare: Cerința respectă prevederile art. 179 lit. b) din Legea nr. 98/2016. Ofertantul are obligația să declare subcontractanții și partea de contract pe care intenționează să o subcontracteze. Modalitatile prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: Ofertanții au obligația să includă informații cu privire la subcontractanți în documentul DUAE. Operatorii economici participanți la procedură – ofertant individual, ofertant asociat, subcontractant – vor completa DUAE la secțiunea “Criteriile de selecție” – punctul C “Capacitatea tehnică și profesională”: proporția de subcontractare. Se va prezenta câte un DUAE separat pentru fiecare dintre respectivii subcontractanți, completat și semnat în mod corespunzător de către fiecare din aceștia. Documentele suport care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate obligatoriu doar la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe primul loc în în urma aplicării criteriului de atribuire. Autoritatea contractantă respinge subcontractantul propus dacă acesta nu îndeplinește cerințele de calificare privind capacitatea sau se încadrează printre motivele de excludere și solicită ofertantului o singură dată – înlocuirea acestuia și prezentarea unui alt subcontractant. Atentionari speciale: 1. Acordul/Acordurile de subcontractare se depune/depun odată cu DUAE, până la termenul limită de depunere a ofertelor. 2. Acordurile de subcontractare trebuie să conțină minim următoarele informații: denumirea, datele de contact, reprezentanții legali ai subcontractantului, activitățile ce urmează să fie subcontractate, procentul de subcontractare, opțiunea privind realizarea plăților direct către subcontractant 3. Angajamentul ferm al terțului susținător, acordul de subcontractare și/sau acordul de asociere, după caz, trebuie să fie prezentate la termenul limită de depunere a ofertelor, odată cu DUAE. 4. Fiecare subcontractant are obligația să completeze propriul Document Unic de Achiziții European „DUAE”. 5. Subcontractanții pe ale căror capacități ofertantul se bazează pentru demonstrarea îndeplinirii criteriilor de calificare sunt considerați și terți susținători, caz în care acordul de subcontractare reprezintă, în același timp și angajamentul ferm. În situația în care subcontractantul are și calitatea de terț susținător, acordul de subcontractare va include în mod obligatoriu clauzele minime din cuprinsul formularului Angajament privind susținerea tehnică și profesională a ofertantului/candidatului/grupului de operatori 6. În situația în care ofertantul este asociere, acordul de subcontractare va fi semnat de reprezentanții legali ai tuturor membrilor asocierii și de către reprezentantul legal al subcontractantului.

Contracting authorities1

DV

CUI RO1590120

roVaslui, Romania
[email protected]

Lots1

Documentation4

4 documents
  • Instructiuni_ofertanti_FisaDate_DF1277869.pdf

    PDF document

    142.8 KB
  • Contract FURNIZARE incarcatoare brat telescopic.docx

    Word document

    80.3 KB
  • cs incarcatoare.pdf

    PDF document

    1.1 MB
  • Formulare incarcatoare brat telescopic.docx

    Word document

    62.1 KB

Award criteria4

Criterion information

Name
Pretul ofertei
Weight
75% (75 of 100)
Order number
#0
Price criterion
No
Directly proportional
No
Description
Componenta financiara
Algorithm
Punctajul se acorda astfel: a) Pentru cel mai scazut dintre preturi se acorda punctajul maxim alocat; b) Pentru celelalte preturi ofertate punctajul P(n) se calculeaza proportional, astfel: P(n) = (Pret minim ofertat / Pret n) x punctaj maxim alocat.

Participants0

No participants recorded for this notice.