Contract achizitie produs “Presă hidraulică pentru calibrarea tuburilor de artilerie”

SCNSimplified contract noticescn1178278UTUNITATEA MILITARA NR. 01263 TARGOVISTE
24 days left
Estimated valueRON 330,579
Deadline24 days left30 Sept 2026, 15:00
Competition00 participants
Lots11 lot

Keep momentum on this opportunity

Save it on this device now. Create an account when you are ready to track deadlines, notes, and teamwork.

  • Save and reuse search filters
  • Track opportunities as pursuits
  • Get notified when new notices match
Quick actions

Keep this notice in a shortlist so you can return to it without starting a bid.

Keep notes, monitor deadlines and collaborate with your team. This does not submit a bid or contact the buyer.

Receive alerts

Key information

Identifier
scn1178278
Contract type
Deadline
30 Sept 2026, 15:00
CPV codes
42636100 - Hydraulic presses
Status
Ongoing
Notice type
SCNSimplified contract notice
Source
SEAP/SICAP
Estimated value
RON 330,579
Publication date
4 Aug 2026, 07:05

Overview

contract achiziție produs “Presă hidraulică pentru calibrarea tuburilor de artilerie”.Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (https://e-licitatie.ro/pub ). Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor este de 9 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 7-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor”,

Motive excludere privind situația operatorului economic: Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu Ofertantii si tertii sustinatori nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art. 164, 165 si 167 din Legea nr. 98/2016. Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre ofertanti cu informatiile aferente situatiei lor și vor transmite in SEAP Formularele F1- Declarație privind neîncadrarea în prevederile art. 164 din Legea 98/2016 și F2 - Declarație privind neîncadrarea în prevederile art. 165 si 167 din Legea 98/2016. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Aceste documente pot fi: a) certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) VALABILE la momentul prezentarii, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declaratie pe propria raspundere privind indeplinirea obligatiilor de plata a impozitelor, taxelor sau contributiilor la bugetul general consolidat datorate; b) cazierul judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control in cadrul acestuia, asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC/actul constitutiv; c) dupa caz, documentele prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea nr. 98/2016; d) alte documente edificatoare, dupa caz. In cazul operatorilor economici straini se va prezenta orice document considerat edificator, din acest punct de vedere, în ţara de origine sau în ţara în care ofertantul este stabilit, cum ar fi certificate, caziere judiciare sau alte documente echivalente emise de autorităţi competente din ţara respectivă. Documentele se prezinta inclusiv de catre ofertantul asociat si tert sustinator. Potențialii Ofertanți, rezidenți în Uniunea Europeană și în țările din Spațiul Economic European (SEE), pot utiliza site-ul web al Comisiei Europene disponibil la următoarea adresă: https://ec.europa.eu/tools/ecertis/search pentru a identifica documentele care urmează să fie prezentate ca documente justificative (dacă acestea sunt disponibile în țara respectivă). Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii Operatorul economic nu se află în situațiile prevăzute la art. 165 și 167 din Legea 98/2016 . Completare DUAE și declarație. Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale Operatorul economic nu se află în situațiile prevăzute la art. 165 și 167 din Legea 98/2016 . Completare DUAE și declarație. Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței Operatorul economic nu se află în situațiile prevăzute la art. 165 și 167 din Legea 98/2016 . Completare DUAE și declarație. Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice Ofertantii si tertii sustinatori trebuie sa respecte regulile de evitare a conflictului de interese prevazute la art. 59 și 60 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice. Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: Ofertantii si tertii sustinatori vor completa in SEAP/ DUAE daca au cunostinta de vreun conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achizitii publice, astfel cum se precizeaza în legislatia nationala, anuntul de participare sau documentele achiziției și vor transmite in SEAP Formularul F3- Declarație privind neîncadrarea in prevederile art. 59 si 60 din Legea nr 98/2016 . Persoanele care detin functie de decizie in cadrul autoritatii contractante: 1. Boboc Lucian – Imputernicit Inlocuitor al comandantului 2. Zagoneanu Sebastian-Costin-Șef de stat major 3. Voicilă Grațiela – Șef al logisticii, 4. Stoian Fănică – Inlocuitor Contabil Șef, 5. Cozma Mariana- Economist 6. Năstase Ana-Gabriela – Consilier juridic, 7. Nițu Mihai Costin- sef birou ARAM 8. Dinu Ion – Șef compartiment urmărire derulare contracte, 9. Mateescu Ana-Maria – Tehnician Birou achiziții, 10. Stroe Sorin- Șef birou infrastructură și administrare cazărmi, 11. Stoian Alexandru- Subofiter de stat major birou în biroul ATAM, 12. Gheorghe Alexandru-George-Subofiter de stat major birou în biroul Mentenanta 13. Miloșioiu Cătălin -Consilier juridic. Neindeplinirea cerintelor de mai sus, constituie motive de excludere a ofertantilor. Tertul/tertii sutinator(i) va/vor completa DUAE cu informatiile aferente. Angajamentul tertului sustinator se va prezenta odata cu depunerea DUAE. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Autoritatea contractanta are obligația completării formularului de integritate conform art. 5 din Legea nr. 184/2016 privind instituirea unui mecanism de prevenire a conflictului de interese în procedura de atribuire a contractelor de achiziție publică. Notă: 1. Nedepunerea DUAE odată cu oferta (inclusiv pentru asociat/ terț susținător) atrage respingerea acesteia ca inacceptabilă. 2. Se vor depune, odată cu DUAE următoarele documente: angajamentul ferm al tertului susținător din care rezultă modul efectiv in care se va materializa susținerea acestuia și/sau acordul de asociere, după caz. Nedepunerea acestora odată cu DUAE constituie temei pentru solicitarea de clarificări pentru eventualele inadvertente de forma ale informațiilor cuprinse in secțiunile DUAE, atât ale ofertantului/candidatului, cât și ale subcontractantului/tertului susținăror, acest lucru fiind necesar pentru a asigura desfășurarea corespunzătoare a procedurii de atribuire. 3. Autoritatea contractanta va exclude de la procedura orice ofertant/ofertant asociat/tertsustinator care se incadreaza in vreuna din situatiile prevazute la art.58-63, art.164, art.165 şi art.167 din Legea nr.98/2016. Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice Operatorul economic nu se află în situațiile prevăzute la art. 165 și 167 din Legea 98/2016 . Completare DUAE și declarație. Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile Operatorul economic nu se află în situațiile prevăzute la art. 165 și 167 din Legea 98/2016 . Completare DUAE și declarație. Activitățile economice sunt suspendate Operatorul economic nu se află în situațiile prevăzute la art. 165 și 167 din Legea 98/2016 . Completare DUAE și declarație. Faliment Operatorul economic nu se află în situațiile prevăzute la art. 165 și 167 din Legea 98/2016 . Completare DUAE și declarație. Insolvență Operatorul economic nu se află în situațiile prevăzute la art. 165 și 167 din Legea 98/2016 . Completare DUAE și declarație. Active administrate de lichidator Operatorul economic nu se află în situațiile prevăzute la art. 165 și 167 din Legea 98/2016 . Completare DUAE și declarație. Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul Operatorul economic nu se află în situațiile prevăzute la art. 165 și 167 din Legea 98/2016 . Completare DUAE și declarație. Concordat Operatorul economic nu se află în situațiile prevăzute la art. 165 și 167 din Legea 98/2016 . Completare DUAE și declarație. Abaterea profesională gravă Operatorul economic nu se află în situațiile prevăzute la art. 165 și 167 din Legea 98/2016 . Completare DUAE și declarație. Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri Operatorul economic nu se află în situațiile prevăzute la art. 165 și 167 din Legea 98/2016 . Completare DUAE și declarație. Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor: Înregistrare într-un registru comercial Operatorii economici care depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara rezidentă, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna din situațiile de anulare a constituirii, precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile ce fac obiectul contractului de achiziție publică/sectorială. Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire a contractului de achiziție publică cu informațiile solicitate de către autoritatea contractantă – informații referitoare la îndeplinirea cerințelor privind capacitatea de exercitare a activității profesionale. Ofertantul individual/ofertantul asociat organizat ca societate pe acţiuni cu capital social reprezentat prin acţiuni la purtător are obligația de a respecta prevederile art.53 alin.(2) şi (3) din Legea nr.98/2016. DUAE va fi configurat de către autoritatea contractantă direct în SEAP la definirea documentației de atribuire. Răspunsurile la DUAE ale operatorilor economici care participă la procedură vor fi completate în SEAP în mod direct, după autentificare, de către fiecare participant. Detalii cu privire la întocmirea DUAE veți regăsi, după autentificarea în sistem, în secțiunea „Informații DUAE” – Ghid de completare DUAE. Documentul justificativ care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificatul constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților persoane juridice/fizice străine, documentele echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba română, urmează să fie prezentate, la solicitarea Autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluării ofertelor. Informatiile cuprinse in certificatul constatator trebuie sa fie reale/actuale la momentul prezentarii acestuia, la solicitarea autoritatii contractante.

Contracting authorities1

Lots1

Documentation5

5 documents
  • 20260724_N_A2131-Caiet sarcini-signed.pdf

    PDF document

    6.3 MB
  • 20260731_N_AnexaA2217-Proiect contract achizite-signed.pdf

    PDF document

    1.1 MB
  • Instructiuni_ofertanti_FisaDate_DF1277159.pdf

    PDF document

    142.8 KB
  • 20260731_N_A2216-Declaratie persoane functii decizie-signed.pdf

    PDF document

    528.7 KB
  • 20270731_N_AnexaA2217-Modele de formulare-signed.pdf

    PDF document

    1011.9 KB

Award criteria1

Criterion information

Name
Pretul cel mai scazut
Weight
100% (100 of 100)
Order number
#0
Price criterion
Yes
Directly proportional
No

Participants0

No participants recorded for this notice.