Asistență Tehnică pentru Supervizarea contractelor de lucrări din cadrul proiectului: ” Proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din județul Mureș” Cod Contract: MS–CS-S2

CNContract noticecn1082565CSCOMPANIA AQUASERV S.A.
Estimated valueRON 23,195,594
DeadlineExpired27 May 2026, 21:00
Competition11 participant
Lots11 lot

Keep momentum on this opportunity

Save it on this device now. Create an account when you are ready to track deadlines, notes, and teamwork.

  • Save and reuse search filters
  • Track opportunities as pursuits
  • Get notified when new notices match
Quick actions

Keep this notice in a shortlist so you can return to it without starting a bid.

Keep notes, monitor deadlines and collaborate with your team. This does not submit a bid or contact the buyer.

Receive alerts

Key information

Identifier
Contract type
Deadline
27 May 2026, 21:00
CPV codes
71356200 - Technical assistance services71520000 - Construction supervision services71521000 - Construction-site supervision services
Status
UNKN
Notice type
CNContract notice
Estimated value
RON 23,195,594
Publication date
24 Jun 2025, 10:00

Overview

Asistență Tehnică pentru Supervizarea contractelor de lucrări din cadrul proiectului : ” Proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din județul Mureș” Cod Contract: MS–CS-S2 Serviciile de supervizare vor contribui la atingerea următoarelor obiective specifice: • Îndeplinirea rolului de Supervizor conform HG1/2018, inclusiv, dar nelimitându-se la supervizarea execuţiei, a 15 contracte de lucrări; • Asigurarea execuției unor lucrări de calitate, pe fiecare categorie de lucrări, conform legislației, reglementărilor tehnice și standardelor aplicabile; • Asigurarea unei evaluarări adecvate a cantităților de lucrărilor, determinarea corectă a costului lucrărilor, conform Contractelor de Lucrări sau, după caz, conform condițiilor pieței; în orice moment, Supervizorul trebuie să fie capabil să furnizeze o prognoză a fluxului de numerar și o estimare a costului la finalizarea lucrărilor; • Monitorizarea și evaluarea mobilizării Antreprenorilor, a aprovizionării cu materii prime și materiale conforme și a ritmului execuției lucrărilor; în orice moment, Supervizorul trebuie să fie capabil să furnizeze un grafic realist de finalizare a lucrărilor și să furnizeze înregistrări și documente pentru orice eventuală întârziere în execuția lucrărilor; • Asigurarea respectării de către Entitatea Contractantă şi Antreprenori a condiţiilor contractuale; • Asigurarea îndeplinirii obligațiilor Entității Contractante în calitate de Investitor, conform legislației privind calitatea în construcții. Numărul de zile până la care operatorii economici pot solicita clarificări privind documentația de atribuire, înainte de data limită de depunere a ofertelor: 18 zile. În conformitate cu prevederile art.29, alin.(3) din HG nr. 394/2016, entitatea contractantă stabilește două termene-limită în care va răspunde în mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificare/informaţiilor suplimentare după cum urmează: - cu 20 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor pentru solicitările de clarificare primite cu cel puțin 27 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor - în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor pentru solicitările de clarificare primite în intervalul 26-18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor Entitatea Contractantă va răspunde doar la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor.

Ofertanții unici, ofertanții asociați, terții susținători și subcontractanții NU trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 177, 178 si 180 din Legea nr. 99/2016 cu modificările și completările ulterioare. Ofertanții unici, ofertanții asociați, subcontractorii și terții susținători nu trebuie să se regăsească în niciuna din situațiile prevăzute la art. 72, 73 din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale actualizată. Persoanele cu funcții de decizie din cadrul Entității Contractante sunt următoarele: Nume și Prenume Funcția Ocupată Soos Zoltan- Membru AGA Kelemen Attila-Marton- Membru AGA Sîrbu Ioan Iulian- Membru AGA, Mark Endre Dezso- Membru AGA, Moldovan Ioan Cristian- Membru AGA, Dudila Marius- Membru AGA, Megheșan Nicolae Sorin- Membru AGA, Beleanu Celestin Stefan- Membru AGA, Szasz Zoltan Tibor- Membru AGA, Moldovan Horatiu- Membru AGA, Koncz Hunor Janos- Membru AGA, Bakos Levente Attila- Presedinte CA, Cioban Calin- Membru CA, Sipos Levente- Director General/Membru CA, Butiulcă Cosmin Rareș- Director Operațiuni/Membru, Takács Elek-Director Economic, Bota Judith- Manager comercial, Sîrb Claudia Cristina- Manager finanţe, Bauer Csaba- Manager operaţiuni tratare ape, Koncz Kálmán- Manager operaţiuni suport, Dumitrache Gabriel- Manager operațiuni rețele, Bauer Andrea- Șef UIP/Membru de rezervă al Comisiei de evaluare, Fekete Ferenc-Șef Serviciu Achiziții și Aprovizionare/Membru de rezervă al Comisiei de evaluare, Torzsok Sandor- Președintele Comisiei de evaluare cu drept de vot, Bucur Mirela- Specialist achiziţii/Membru al Comisiei de evaluare, Obreja Carmen Tania- Specialist achiziţii/Membru al Comisiei de evaluare, Jakabffi Kinga- Manager de proiect/ Membru al Comisiei de evaluare, Șincan Radu- Manager de proiect/ Membru al Comisiei de evaluare. Persoanele cu funcții de decizie din cadrul Furnizorului de servicii de achiziție, Asocierea Ramboll South East Europe SRL – Ramboll Danmark A/S sunt: Stoica Silviu Director general Ramboll South East Europe SRL, Zglimbea Cătălin-Sorin Lider de Echipă, Slavu Codrin Lider adjunct de echipă, Alina Colniceanu – Expert Cooptat Modalitatea de îndeplinire: se completează DUAE Înainte de a fi declarat câștigător, la solicitarea entității contractante, ofertantul clasat pe primul loc va prezenta documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE după cum urmează: Persoanele juridice române vor prezenta: -certificate constatatoare privind lipsa datoriilor restante cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contribuţiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.), valabile la momentul prezentării pentru sediul principal, iar pentru punctele de lucru/sediile secundare se va prezenta o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat, -cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare de conducere sau supraveghere al respectivului operator economic sau a celor ce au putere de reprezentare, decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC/actul constitutiv, -după caz, documente prin care se demonstrează faptul că operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 178 alin. (3), art. 179 si art. 184 din Legea 99/2016 privind achizițiile sectoriale; - informații privind beneficiarii reali ai personei juridice (situația la zi) din Registrul beneficiarilor reali, conform Legii nr, 129/2019 -alte documente edificatoare, după caz Persoanele juridice străine vor prezenta: -orice document edificator pentru dovedirea eligibilității – eliberate de autorități ale țării de origine (certificate, caziere fiscal, alte documente echivalente) din care să rezulte lipsa datoriilor restante cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc), valabile la momentul prezentării; -cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare de conducere sau supraveghere al respectivului operator economic sau a celor ce au putere de reprezentare, decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC/actul constitutiv - informații privind beneficiarii reali ai personei juridice (situația la zi) conform Legii nr. 129/2019 Precizări - Persoanele juridice străine vor prezenta orice document edificator pentru dovedirea eligibilității – eliberate de autorități din țara de origine (certificate, caziere judiciare, alte documente echivalente) prin care să dovedească că și-au îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor, taxelor și contribuțiilor către bugetul de stat și bugetul local în conformitate cu cerințele EC. - În cazul în care țara de origine sau în țara în care este stabilit operatorul economic nu se emit astfel de documente sau acestea nu vizează toate situațiile atunci se acceptă o declarație autentică dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens. - Documentele emise în altă limbă decât limba română trebuie să fie însoțite de traducerea autorizată în limba română. - Formularele și/sau documentele solicitate mai sus, vor fi prezentate de ofertantul clasat pe primul loc, de fiecare membru al asocierii (în cazul unei asocieri), și, daca e cazul, de către subcontractant și de către terțul susținător Operatorii economici ce depun oferta trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara de rezidență, din care sa reiasă că este legal constituit, că nu se află în niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii precum și că are capacitatea profesională de a realiza activitățile care fac obiectul contractului de achiziție publică/sectorială. Ofertantii au obligatia de a prezenta inclusiv informații privind beneficiarii reali ai personei juridice (situația la zi) conform Legii nr. 129/2019.Cerința se aplică inclusiv pentru asociați, subcontractanți care completează informațiile aferente situației lor la nivelul unui DUAE distinct. Modalitatea de îndeplinire: se completează DUAE Înainte de a fi declarat câștigător, ofertantul clasat pe primul loc va prezenta documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE , după cum urmează: Persoane juridice române vor prezenta: Documente de confirmare – Prezentarea certificatului constatator emis de Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Teritorial, din care să rezulte ca activitatea principala/ secundara pe care o desfasoara operatorul economic conform codificarii CAEN corespunde obiectului contractului. Informații privind beneficiarii reali ai personei juridice (situația la zi) conform Legii nr. 129/2019 De asemenea, in Certificatul Constatator emis de Oficiul Registrului Comertului de pe langa Tribunalul Teritorial trebuie sa se regaseasca si urmatoarele informatii: datele de identificare ale operatorului economic, actionarii/ asociatii, organele de conducere, administratorii, membrii Consiliului de Administratie, membrii Consiliului de Supraveghere, cotele de participare. Persoane juridice străine vor prezenta: Documente de confirmare – Prezentarea de documente care dovedesc o formă de înregistrare / atestare ori apartenența din punct de vedere profesional, conform legii țării de rezidență a operatorului economic, din care să rezulte cel puțin informațiile legate de reprezentanții legali, domeniul / domeniile de activitate (se va verifica prin accesarea http://ec.europa.eu/markt/ecertis/login.do) Prezentarea Certificatului de Rezidență Fiscală (evitarea dublei impuneri) sau o declarație valabilă pentru anul calendaristic în curs. Informații privind beneficiarii reali ai personei juridice (situația la zi) conform Legii nr. 129/2019 Precizări 1. Toți participanții la procedura de atribuire (ofertant unic/ofertant asociat/subcontractant/tert sustinator) vor completa DUAE cu informațiile referitoare la îndeplinirea cerințelor privind capacitatea de exercitare a activității profesionale. 2. Informațiile din certificatele constatatoare trebuie să fie reale/actuale la data prezentării acestora, în urma solicitării Entității Contractante. 3. În cazul unei asocieri, se vor prezenta documente pentru fiecare dintre membrii asocierii. Pentru îndeplinirea cerinței este suficient ca obiectul de activitate al fiecărui membru să fie în concordanță cu partea din contract pe care o va realiza. 4. In situatia in care ofertantul beneficiaza de sustinere din partea unor terti sau in situatia in care subcontracteaza parti din contract, acesta va prezenta Certificatul Constatator si pentru tertii sustinatori/subcontractantii declarati in DUAE. 5. Pentru subcontractantii declarati in DUAE, obiectul de activitate inscris in Certificatul Constatator va fi in concordanta cu partea din contract pe care acestia o vor realiza 6. Documentele vor fi prezentate la momentul solicitării de către Entitatea Contractantă

Cifră de afaceri medie anuală

Pentru contractele de achiziție de servicii: executarea de servicii de tipul specificat Proporția de subcontractare Certificate emise de organisme independente cu privire la standardele de asigurare a calității

Experienţa similară a operatorului economic Ofertantul trebuie să facă dovada că a prestat în ultimii 5 (cinci) ani calculaţi până la data de depunere a ofertelor, servicii similare în domeniul infrastructurii de mediu, duse la bun sfârşit, în valoare cumulată egală sau mai mare de 23.000.000,00 lei (fără TVA) valoare ce poate fi concretizată în cadrul a maxim 3 (trei) contracte. Se va prezenta doar valoarea pentru partea prestată de operatorul economic, în cazul în care a participat într-o asociere sau în calitate de subcontractant. Note: 1.Prin ”domeniul infrastructurii de mediu” se înţelege: •Investiţiile din domeniul alimentare cu apă şi/sau canalizare SAU •Investiţiile din domeniul managementului deşeurilor SAU •Investiţiile din domeniul amenajări şi construcţii hidrotehnice (inclusiv prevenirea inundaţiilor şi zone costiere) 2.Prin ”servicii similare” se înțelege: servicii de supervizare efectuate în calitate de Inginer FIDIC și/sau Supervizor în conformitate cu prevederile legale de la data prestarii acestor servicii. 3.Prin ”servicii duse la bun sfârşit” se înţelege: a) servicii recepţionate parţial, cu condiţia ca specificul contractului/activităţilor ce reprezintă experienţă similară să permită elaborarea unui livrabil care a fost acceptat pentru a fi utilizat de Entitatea Contractantă ca rezultat independent b) servicii recepţionate la sfârşitul prestării; sfârşitul prestării nu presupune expirarea perioadei de garanţie, respectiv a perioadei de notificare a defectelor în cadrul contractelor de tip FIDIC. 4.Modul de calcul al perioadei indicate mai sus (ultimii 5 ani, impliniti la data termenului limita pentru depunerea ofertelor) va fi afectat de eventuale decalări ale termenului prevazut in anuntul de participare. Se va extinde corespunzator (cu zilele de decalare) si perioada aferenta experientei similare. 5.Pentru contractele a căror valoare este exprimată în alte monede decât lei se va folosi pentru conversie rata medie anuală de schimb lei/valută comunicată de către Banca Națională a României pentru anul respectiv (http://www.bnr.ro). 6.În cazul în care oferta este depusă de un grup de operatori economici, cerința privind experiența similară se poate îndeplini prin cumul iar documentele solicitate care probează îndeplinirea cerinței vor fi prezentate de cei care îndeplinesc această cerință. 7.Documentele emise în altă limbă decât limba română trebuie să fie însoțite de traducerea autorizată în limba română. La nivelul DUAE se vor preciza cel puţin următoarele informatii: Descrierea serviciilor prestate, ponderea si/sau activitatile pentru care a fost responsabil în cadrul contractului,data si numarul documentului care confirmă prestarea serviciilor, numarul si data contractului invocat drept experienta similara, valoarea, moneda, data începerii şi data finalizării, beneficiarul. Înainte de a fi declarat câștigător, ofertantul clasat pe primul loc va prezenta documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, după cum urmează: Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE: -certificate sau documente emise sau contrasemnate de o autoritate ori de catre clientul beneficiar (recomandari sau documente constatatoare referitoare la îndeplinirea obligatiilor contractului sau procese-verbale de predare-primire sau echivalent), din care sa reiasa îndeplinirea corespunzatoare a contractului, partile contractante, obiectul, serviciile prestate si valoarea acestora, precum si perioada de prestare, partea efectiv prestata in cadrul contractului. Documentele prin care operatorii economici pot îndeplini cerinţa privind experienţa similară sunt următoarele, fără a se limita la, enumerarea nefiind cumulativă: -copii ale unor părţi relevante ale contractelor pe care le-au îndeplinit; certificate de predare-primire; recomandări; procese-verbale de recepţie; certificări de bună execuţie; certificate constatatoare; rapoarte finale aprobate de catre Beneficiar Documentele reprezentând certificări de bună execuție/recomandări/procese-verbale de recepție la terminarea lucrări/ raport final aprobat de beneficiarul lor vor fi prezentate în copie lizibilă şi semnate cu semnătură electronică extinsă. În cazul în care un grup de operatori economici depun ofertă comună, atunci îndeplinirea indicatorului „Experiență similară” se demonstrează prin luarea în considerare a resurselor tuturor membrilor grupului. Documentele justificative care probează cele asumate în DUAE vor fi solicitate doar ofertantului clasat pe primul loc în clasamentul intermediar în urma aplicării criteriului de atribuire ofertelor admisibile. În cazul în care există incertitudini sau neclarități în ceea ce privește anumite documente prezentate, Entitatea Contractantă are dreptul de a solicita detalii, precizări sau confirmări suplimentare atât de la ofertantul în cauză, cât și de la autoritățile competente care pot furniza informații în acest sens. În cazul în care operatorul economic își demonstrează situația privind capacitatea tehnică și/sau profesională invocând și susținerea acordată, de către unul sau mai mulți terți, conform art. 196 din Legea nr, 99/2016, ofertantul va prezenta odata cu oferta angajamentul ferm al terțului susținător- Formular nr. 7 - Angajament ferm privind sustinerea tehnica și profesională, împreună cu documentele și informațiile solicitate prin Instrucțiuni pentru ofertanți cap.III.1.3 a) Capacitatea tehnică și/sau profesională. Informații privind partea din contract pe care operatorul economic are eventual intenția să o subcontracteze Ofertantul are dreptul sa subcontracteze o parte/parti din contract. Ofertantul va preciza partea/partile din contract pe care urmeaza sa le subcontracteze, procentele din valoarea totala a contractului ale partilor subcontractate si datele de identificare ale subcontractantilor propusi. Ofertantul are obligatia de a prezenta acordul/acordurile de subcontractare. Modalitatea de îndeplinire: se completează DUAE Împreuna cu DUAE se va prezenta și Formularul nr.5 - Acord de subcontractare. Acordurile de subcontractare vor fi încheiate în conditii similare cu cele prevăzute în contractul principal și vor include cel puțin următoarele informații: denumirea și datele de identificare ale subcontractanului, specializarea acestuia, serviciile care urmează a fi realizate de către subcontractant precum şi procentul aferent activităților indicate în ofertă ca fiind realizate de acesta din prețul ofertat. Înainte de a fi declarat câștigător, la solicitarea Entității Contractante ofertantul clasat pe primul loc va prezenta documentele justificative care susțin îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE de către subcontractanţi. Subcontractantul nu trebuie să se afle în situația care determină excluderea din procedura de atribuire conform prevederilor art. 177 din Legea 99/2016 art.178 din Legea nr.99/2016 si art.180 din Legea nr.99/2016 și art.72-73 din Legea nr. 99/2016. Precizări 1.Documentele emise în altă limbă decât limba română trebuie să fie însoțite de traducerea autorizată în limba română. 2.Contractele încheiate cu Subcontractanți vor deveni anexe la contractul încheiat între Entitatea Contractantă și acesta. Acestea trebuie să conțină cel puțin următoarele elemente: numele/denumirea completă, datele de contact, reprezentanții legali ai subcontractantului, activitățile ce urmează a fi subcontractate, procentul din valoarea contractului la care se ridică partea/părțile subcontractate, opțiunea privind realizarea plăților direct către subcontractant. Se vor respecta prevederile art. 232 alin. (4) si (5) din Legea nr.99/2016. 3.Entitatea Contractantă poate respinge subcontractantul propus dacă acesta nu îndeplinește cerințele de calificare privind capacitatea sau se încadrează printre motivele de excludere și solicită candidatului/ ofertantului o singură dată – înlocuirea acestuia și prezentarea unui alt subcontractant Cerința: Sistem de asigurare a calității Implementarea unui sistem de management al calității în conformitate cu SR EN ISO 9001 sau echivalent. Ofertantul va prezenta dovada implementării sistemului de management al calității conform SR EN ISO 9001 sau echivalent, prin prezentarea unor certificate valabile la data prezentării acestora, emise de organisme independente sau alte probe/dovezi care confirmă asigurarea unui nivel corespunzător al calității pentru cazurile în care operatorul economic nu are acces la un certificat de calitate astfel cum a fost solicitat ori nu are posibilitatea de a-l obține în termenul stabilit. Ofertantul va prezenta un certificat valid sau alte documente echivalente, care atestă ca acesta are implementat un sistem de management al calității. Operatorii economici vor completa DUAE cu informațiile aferente situației lor. Documentele justificative vor fi prezentate obligatoriu la solicitarea Entității Contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile, și vor fi valabile la momentul prezentării. Aceste documente sunt: • certificat valabil emis de organisme independente, care atestă că acesta are implementat, conform ISO 9001 sau echivalent, un sistem de management al calității sau • alte documente care probează în mod concludent îndeplinirea cerinței (spre exemplu, proceduri/ manuale de calitate, activitate procedurată, etc. similare cu cele prevăzute drept condiție pentru obținerea unei certificări SR EN ISO 9001), pentru cazurile în care operatorul economic nu a avut acces la un certificat de calitate/mediu astfel cum a fost solicitat ori nu a avut posibilitatea de a-l obține în termenul stabilit, conform art. 195 alin. 3 din Legea nr. 99/2016 actualizată. În cazul unei asocieri, cerința privind sistemul de management al calității trebuie să fie îndeplinită de fiecare asociat.

Contracting authorities1

CS

CUI RO10755074

roTargu Mures, Romania
[email protected]

Lots1

Documentation18

18 documents
  • Vol 1- Anexa I la Fisa de date.pdf

    PDF document

    427.6 KB
  • Vol 1-Instructiuni catre ofertanti.pdf

    PDF document

    11.3 MB
  • Vol 2 - Anexa la Caietul de sarcini- Cap.9 Prezentarea proiectului din SF.pdf

    PDF document

    10.6 MB
  • FisaDate_DF1248177.pdf

    File

    142.8 KB
  • Vol 2- Caiet de Sarcini.pdf

    PDF document

    24.4 MB
  • Vol 3- Formulare.docx

    Word document

    173.7 KB
  • Vol 4- Acord contractual+Conditii contractuale.pdf

    PDF document

    15.3 MB
  • Vol 3- Formular 22 - Anexa XIII -Defalcare contract.xlsx

    Word document

    37.2 KB
  • Raspuns consolidat 4

    PDF document

    5.1 MB
  • Contestatie CCAT SOLUTION GRUP SRL-pagina 2

    PDF document

    366.3 KB
  • Clarificare_Oficiu_Automata_CN1082565.pdf

    File

    59.4 KB
  • Raspuns consolidat 3

    PDF document

    10.1 MB
  • Raspuns consolidat 2

    Word document

    13.7 MB
  • Clarificare_Oficiu_Automata_CN1082565 (2).pdf

    File

    59.7 KB
  • Clarificare_Oficiu_Erata_Automata_DF1248177.pdf

    File

    71.4 KB
  • Raspuns consolidat 1 la solicitarile de clarificare

    PDF document

    10.3 MB

Award criteria0

No procedure-level award criteria recorded.

Participants1