Acord cadru de furnizare TESTE PENTRU DETERMINAREA SUMARULUI DE URINĂ COMPATIBILE CU ANALIZORUL DIRUI H 100 AFLAT ÎN DOTARE

34 days left
Estimated valueRON 120 – RON 2,880
Deadline34 days left5 Oct 2026, 12:00
Competition00 participants
Lots11 lot

Keep momentum on this opportunity

Save it on this device now. Create an account when you are ready to track deadlines, notes, and teamwork.

  • Save and reuse search filters
  • Track opportunities as pursuits
  • Get notified when new notices match
Quick actions

Keep this notice in a shortlist so you can return to it without starting a bid.

Keep notes, monitor deadlines and collaborate with your team. This does not submit a bid or contact the buyer.

Receive alerts

Key information

Identifier
cn1095839
Contract type
Deadline
5 Oct 2026, 12:00
CPV codes
33696500 - Laboratory reagents
Status
Ongoing
Notice type
CNContract notice
Source
SEAP/SICAP
Estimated value
RON 120 – RON 2,880
Publication date
26 Aug 2026, 06:00

Overview

TESTE PENTRU DETERMINAREA SUMARULUI DE URINĂ COMPATIBILE CU ANALIZORUL DIRUI H 100 AFLAT ÎN DOTARE – cantitate minima CS: 1, cantitate maxima CS: 24, cantitate minima AC: 2, cantitate maxima AC: 48., Contractele subsecvente se vor incheia in functie de necesitati si in functie de prevederea bugetara.Contr. Sscv. se vor incheia pentru perioada de o luna, un trimestru sau pentru un an în functie de buget . valoare maxima estimata a celui mai mare contract subsecvent:1440 ron fara TVA,Termenul de raspuns al autoritatii contractante la solicitarile de clarificari/informatii suplimentare – in a 11 a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor – 20

Motive excludere privind situația operatorului economic: Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu In masura cunostintelor sale, operatorul economic si-a Incalcat obligatiile In domeniul legislatiei mediului? Astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice In legislatia nationala, In anuntul relevant sau In documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.164, 165, 167 din Legea 98/23.05.2016. Operatorul economic va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire. Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii In masura cunostintelor sale, operatorul economic si-a Incalcat obligatiile In domeniul legislatiei muncii? Astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice In legislatia nationala, In anuntul relevant sau In documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.164, 165, 167 din Legea 98/23.05.2016. Operatorul economic va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire. Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale In masura cunostintelor sale, operatorul economic si-a Incalcat obligatiile In domeniul legislatiei sociale? Astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice In legislatia nationala, In anuntul relevant sau In documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.164, 165, 167 din Legea 98/23.05.2016. Operatorul economic va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire. Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței Operatorul economic se face vinovat de acorduri cu alti operatori economici care vizeaza denaturarea concurentei? Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice Operatorul economic are cunostinta de vreun conflict de interese, astfel cum se precizeaza In legislatia nationala, anuntul relevant sau documentele achizitiei, care decurge din participarea sa la procedura de achizitii publice? Operatorul economic va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire. Încadrarea în situatia prevazuta la art. 59-60 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice, atrage excluderea ofertantului din procedura aplicata pentru atribuirea contractului de achizitie publica. Persoanele cu functie de decizie din cadrul autoritatii contractante, in ceea ce priveste organizarea, derularea si finalizarea procedurii de atribuire, sunt: Manager: Dr.Ciorba Mariana Anisoara, Director Financiar contabil: Popsor Liana, Ec.Chetan Alina, Ref.Borz Simona, Ec. Gorea Corina, Pleșa Carmen-Mihaela Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice Operatorul economic sau o Intreprindere care are legaturi cu acesta a oferit consultanta autoritatii contractante sau entitatii contractante sau a participat In orice alt mod la pregatirea procedurii de achizitii publice? Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile Operatorul economic s-a aflat Intr-o situatie In care un contract de achizitii publice anterior, un contract anterior Incheiat cu o entitate contractanta sau un contract de concesiune anterior a fost reziliat anticipat sau au fost impuse daune-interese sau alte sanctiuni comparabile In legatura cu respectivul contract anterior? Activitățile economice sunt suspendate Activitatile economice ale operatorului economic sunt suspendate? Documentele doveditoare pentru neîncadrarea în art. 164;165;167 din Legea 98/2016 (privind excluderea din procedura de atribuire din motive precum falimentul, datoriile fiscale sau abateri profesionale) includ Certificate constatatoare cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat(buget local, buget de stat, etc) în termen de valabilitate la momentul prezentarii, caziere judiciare solicitate de autoritatea contractantă doar ofertantilor clasati pe primele 3 locuri in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor,pentru verificarea declarației pe propria răspundere a operatorului economic Faliment Operatorul economic este In stare de faliment? Documentele doveditoare pentru neîncadrarea în art. 164;165;167 din Legea 98/2016 (privind excluderea din procedura de atribuire din motive precum falimentul, datoriile fiscale sau abateri profesionale) includ Certificate constatatoare cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat(buget local, buget de stat, etc) în termen de valabilitate la momentul prezentarii, caziere judiciare solicitate de autoritatea contractantă doar ofertantii clasati pe primele 3 locuri in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor,pentru verificarea declarației pe propria răspundere a operatorului economic Insolvență Operatorul economic este In situatie de insolventa sau de lichidare? Documentele doveditoare pentru neîncadrarea în art. 164;165;167 din Legea 98/2016 (privind excluderea din procedura de atribuire din motive precum falimentul, datoriile fiscale sau abateri profesionale) includ Certificate constatatoare cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat(buget local, buget de stat, etc) în termen de valabilitate la momentul prezentarii, caziere judiciare solicitate de autoritatea contractantă doar ofertantii clasati pe primele 3 locuri in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor,pentru verificarea declarației pe propria răspundere a operatorului economic Active administrate de lichidator Activele operatorului economic sunt administrate de un lichidator sau de o instanta? Documentele doveditoare pentru neîncadrarea în art. 164;165;167 din Legea 98/2016 (privind excluderea din procedura de atribuire din motive precum falimentul, datoriile fiscale sau abateri profesionale) includ Certificate constatatoare cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat(buget local, buget de stat, etc) în termen de valabilitate la momentul prezentarii, caziere judiciare solicitate de autoritatea contractantă doar ofertantilor clasati pe primele 3 locuri in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor,pentru verificarea declarației pe propria răspundere a operatorului economic Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul Operatorul economic se afla Intr-o situatie similara, cum ar fi falimentul, care rezulta dintr-o procedura similara din legislatiile sau reglementarile nationale? Documentele doveditoare pentru neîncadrarea în art. 164;165;167 din Legea 98/2016 (privind excluderea din procedura de atribuire din motive precum falimentul, datoriile fiscale sau abateri profesionale) includ Certificate constatatoare cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat(buget local, buget de stat, etc) în termen de valabilitate la momentul prezentarii, caziere judiciare solicitate de autoritatea contractantă doar ofertantii clasati pe primele 3 locuri in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor,pentru verificarea declarației pe propria răspundere a operatorului economic Concordat Operatorul economic este In concordat preventiv? Documentele doveditoare pentru neîncadrarea în art. 164;165;167 din Legea 98/2016 (privind excluderea din procedura de atribuire din motive precum falimentul, datoriile fiscale sau abateri profesionale) includ Certificate constatatoare cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat(buget local, buget de stat, etc) în termen de valabilitate la momentul prezentarii, caziere judiciare solicitate de autoritatea contractantă doar ofertantii clasati pe primele 3 locuri in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor,pentru verificarea declarației pe propria răspundere a operatorului economic Abaterea profesională gravă Operatorul economic se face vinovat de o abatere profesionala grava? Daca este cazul, a se vedea definitiile din legislatia nationala, din anuntul relevant sau din documentele achizitiei Documentele doveditoare pentru neîncadrarea în art. 164;165;167 din Legea 98/2016 (privind excluderea din procedura de atribuire din motive precum falimentul, datoriile fiscale sau abateri profesionale) includ Certificate constatatoare cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat(buget local, buget de stat, etc) în termen de valabilitate la momentul prezentarii, caziere judiciare solicitate de autoritatea contractantă doar ofertantilor clasati pe primele 3 locuri in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor,pentru verificarea declarației pe propria răspundere a operatorului economic Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri Operatorul economic s-a aflat într-una dintre situațiile următoare: a) Nu s-a făcut grav vinovat de declarații false la furnizarea informațiilor necesare pentru verificarea absenței motivelor de excludere sau a îndeplinirii criteriilor de selecție, b) a ascuns astfel de informații, c) nu a fost în măsură să furnizeze, fără întârziere, documentele justificative solicitate de autoritatea contractantă sau de entitatea contractantă, și d) a încercat să influențeze în mod nepermis procesul decizional al autorității contractante sau entității contractante, să obțină informații confidențiale care i-ar putea conferi avantaje necuvenite în cadrul procedurii de achiziții publice sau că a furnizat din neglijență informații false care pot avea o influență semnificativă asupra deciziilor privind excluderea, selecția și atribuirea? Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor: Înregistrare într-un registru profesional relevant Dovada avizării operatorului economic pentru activităţile de comercializare, de distribuţie şi de prestări de servicii în domeniul dispozitivelor medicale ofertate, prin prezentarea Avizului de functionare emis de catre Agenția Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale, în conformitate cu prevederile art. 926 din Legea nr. 95/2006 rep., cu modificările și completările ulterioare și ale Normelor metodologice de aplicare a titlului XX din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii – aprobate prin Ordinul ministrului sănătății nr. 566/2020, aviz care trebuie să fie în termen de valabilitate la data prezentării documentului solicitat de către autoritatea contractantă ofertantilor clasati pe primele 3 locuri in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Prin prezentarea acestui aviz, operatorul economic demonstrează că este autorizat să comercializeze si să distribuie reactivii ofertati, pentru a fi utilizati în conformitate cu scopul propus, conform art. 927 din Legea nr. 95/2006 rep., cu modificările și completările ulterioare . Pentru persoanele juridice străine – documente edificatoare care dovedesc o formă de autorizare în conformitate cu prevederile legale din țara unde are sediul, din care să rezulte explicit informațiile solicitate de către autoritatea contractantă – însoțite de traducerea autorizată a acestora în limba română. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, valabile la data prezentării acestora, urmează să fie prezentate, la solicitarea autorității contractante, la finalizarea evaluării ofertelor, doar de către ofertanții clasați pe primele 3 locuri. Toate documentele vor fi transmise in SEAP, semnate cu semnatura electronica extinsa, bazata pe un certificat calificat,eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat, conform art.60,alin.4 din HG 395/2016. - In situatia in care din documentele solicitate in acest sens nu reiese ca ofertantul este autorizat pentru desfasurarea de activitati ce fac obiectul achizitiei, conditia referitoare la capacitatea de exercitare a activitatii profesionale (înregistrare) va fi considerata neindeplinita, iar oferta inacceptabila in baza art.134-137 din HG 395/2016. Persoanele juridice /fizice straine: vor prezenta documente echivalente, emise in conf. cu legislatia aplicabila in tara de rezidenta – însoțite de traducerea autorizată a acestora în limba română. Modalitate prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Operatorii economici clasati pe primele 3 locuri in clasamentul intermediar de la finalizarea evaluarii ofertelor vor fi obligati sa le prezinte doar la solicitarea autoritatii contractante. Documentele se vor prezenta in SEAP insotite de traducerea autorizata a acestora in limba romana. Înregistrare într-un registru comercial Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de inregistrare in conditiile legii din tara de rezidenta, sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla in niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Modalitate prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: se va complete DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE sunt: certificat constatator emis de O.R.C. de pe lângă tribunalul în a cărui rază teritorială are sediul operatorul economic – ofertant, documente echivalente emise in tara de rezidenta– însoțite de traducerea autorizată a acestora în limba română, urmeaza sa fie prezentate la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantii clasati pe primele 3 locuri in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.Persoanele juridice /fizice straine: vor prezenta documente echivalente, emise in conf. cu legislatia aplicabila in tara de rezidenta – însoțite de traducerea autorizată a acestora în limba română. Modalitate prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Operatorii economici clasati pe primele 3 locuri in clasamentul intermediar de la finalizarea evaluarii ofertelor vor fi obligati sa le prezinte doar la solicitarea autoritatii contractante. Documentele se vor prezenta in SEAP insotite de traducerea autorizata a acestora in limba romana.

Certificate emise de organisme independente cu privire la standardele de asigurare a calității

Implementarea unui sistem de management al calitatii in conformitate cu SR EN ISO 9001 sau ECHIVALENT, sau alte documente care probeaza în mod concludent îndeplinirea cerintei, spre exemplu, proceduri/manuale de calitate, activitate procedurata, etc. similare cu cele prevazute drept conditie pentru obtinerea unei certificari SR EN ISO 9001”.Modalitatea de indeplinire Completare DUAE Nota: operatorii economici clasati pe primele 3 locuri in clasamentul intermediar de la finalizarea evaluarii ofertelor vor fi obligati sa le prezinte doar la solicitarea autoritatii contractante.

Contracting authorities1

Lots1

Documentation4

4 documents

Award criteria1

Criterion information

Name
Pretul cel mai scazut
Weight
100% (100 of 100)
Order number
#0
Price criterion
Yes
Directly proportional
No

Participants0

No participants recorded for this notice.