Achiziționarea unui număr de 20 microbuze electrice pentru proiectul cu titlul „Asigurarea accesului la educație a elevilor din județul Ilfov prin achiziția de microbuze școlare”

Estimated valueRON 20,420,168
DeadlineExpired21 Nov 2025, 22:00
Competition11 participant
Lots11 lot

Keep momentum on this opportunity

Save it on this device now. Create an account when you are ready to track deadlines, notes, and teamwork.

  • Save and reuse search filters
  • Track opportunities as pursuits
  • Get notified when new notices match
Quick actions

Keep this notice in a shortlist so you can return to it without starting a bid.

Keep notes, monitor deadlines and collaborate with your team. This does not submit a bid or contact the buyer.

Receive alerts

Key information

Identifier
Contract type
Deadline
21 Nov 2025, 22:00
CPV codes
34144900 - Electric vehicles50113000 - Repair and maintenance services of buses80530000 - Vocational training services
Status
Evaluating offers
Notice type
CNContract notice
Estimated value
RON 20,420,168
Publication date
7 Apr 2025, 10:00

Overview

Prin proiectul „Asigurarea accesului la educație a elevilor din județul Ilfov prin achiziția de microbuze școlare", vor fi achiziţionate 20 de microbuze electrice de 16 locuri pe scaune, din care 1 loc pentru persoane cu dizabilități + 1 loc pentru conducătorul auto pentru elevii din Județul Ilfov. Microbuzele vor fi dotate cu facilităţi pentru accesul elevilor cu mobilitate redusă (rampă şi/sau alte dotări specifice). Următoarele UAT-uri vor beneficia de microbuzele electrice: Comuna Afumați; Comuna Brănești; Orașul Buftea; Comuna Cernica; Comuna Ciolpani; Comuna Clinceni; Comuna Dascălu; Comuna Dărăști; Comuna Domnești; Comuna Dragomirești-Vale; Comuna Găneasa; Comuna Gruiu; Comuna Jilava; Comuna Moara Vlăsiei; Comuna Mogoșoaia; Comuna Nuci; Comuna Periș; Comuna Snagov; Comuna Tunari; Comuna Vidra. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18. Autoritatea contractantă va publica răspunsul consolidat în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.

Cerința 1: Ofertanții, terții susținători și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 164, 165, 167 din Legea nr. 98/2016. Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE de către op. ec. participanți cu informațiile aferente situației lor. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea A.C. doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor, astfel: Cazier judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului op.ec. sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC/actul constitutiv - în vederea demonstrării neîncadrării în prevederile art. 164 din Legea nr. 98/2016. Certificate constatatoare privind lipsa datoriilor restante - conform prevederilor art.165 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare, astfel: Certificatul privind impozitele și taxele locale eliberat de DITL, valabil la momentul prezentării. Certificatul de atestare fiscală eliberat de ANAF pentru obligațiile de plată către buget, valabil la momentul prezentării. Certificatul privind impozitele și taxele locale se va prezenta pentru sediul principal, valabil la momentul prezentării. Pentru sediile secundare/punctele de lucru va fi prezentată o declaraţie pe propria răspundere privind îndeplinirea obligaţiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuţiilor la bugetul general consolidat datorate.Persoanele juridice/fizice străine ce doresc să participe la procedură vor prezenta orice documente edificatoare, eliberate de autorități competente din țara în care aceștia sunt rezidenți, valabile la momentul prezentării, în conformitate cu prevederile art. 168 alin. (1) și (3) din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare.După caz, se vor prezenta documente prin care se domonstrează faptul că operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea nr. 98/2016 . În cazul în care în țara de origine sau țara în care este stabilit ofertantul/terțul susținător/subcontractantul nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art.164, 165 și 167 din Legea nr. 98/2016, A.C. are obligația de a accepta o declarație pe proprie răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o declarație autentificată dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens, din România. Cerința nr. 2: Ofertanții, terții susținători și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.59-60 din Legea nr. 98/2016. Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor. Persoanele cu funcții de decizie sunt: THUMA HUBERT PETRU ȘTEFAN -Președinte RĂDULESCU ȘTEFAN -Vicepreședinte VĂSII ALEXANDRU-BOGDAN - Vicepreședinte CIOBANU-OPRESCU OLIVIA ANA -Administrator public ;IACOBUȘ DORU MARIUS - Director Cabinet TRANDAFIR MONICA - Secretar General ALDEA GABRIELA - Șef Serviciu ANGHEL PERSON ILEANA VIRGINIA - Director executiv BADEA CĂTĂLIN - Șef Serviciu BOGASIEVICI GEORGIANA - Director CĂLINOIU CONSTANTIN - Director general CÂRCIUMĂRESCU ALINA IOANA CHELU GEORGETA COMAN ADRIANA JENICA - Director executiv CONSTANTIN ADRIANA- Șef Serviciu COSTEA BOGDAN DRAGOMIR ONORIU GABRIEL - Director general DRĂGUȘANU GINA - Șef Serviciu DUMITRACHE IOANA-MIRABELA BRĂILEANU DANIELA-Șef Serviciu GALEȘ LAURENȚIU-GABRIEL-Șef Serviciu GHINEA MARIUS CĂTĂLIN -Șef Serviciu GRIGORE-TAȘCU SIMONA-ELENA IDITA ANAMARIA-RAMONA-Șef Serviciu MOISE NICULAE-DANIEL NEDELCU MARA-Director NEGRILĂ IOANA-CRISTINA Șef Serviciu NEGULESCU TEODOR GABRIEL-Director executiv NICOLETA ȘTEFAN-Șef Serviciu PĂDURE MARILENA Director Executiv Adjunct PETRESCU JANA EUGENIA POP FRANCO - Director executiv RACOVIȚĂ NICOLETA-Director Executiv Adjunct RADU MARIOARA - Sef Serviciu STOENESCU ANCA-CRISTINA - Șef Serviciu SULIMAN IRINA - Director Executiv adjunct ȘERBAN CRISTINA-ELENA - Șef Serviciu TATU ALEXANDRA - Director Executiv adjunct TĂBĂCARU FLORICA - Șef Serviciu TOBĂ DIANA-MARIA Șef Serviciu TORTORA LAURENȚIA-GEORGETA TUDORA HILDE-ANDRADA-ȘTEFANIA DOBRE DANIEL EUGEN ȚÎNCĂ MARIUS VASILE LUANA-TEODORA VIȘANU IULIAN - Arhitect șef al județului VLĂDUȚESCU IONICA - Șef Serviciu VOICU RAMONA - Șef Serviciu STATE GABRIELA - Șef Serviciu DRĂGUȘANU EDUARD-ȘTEFAN - Șef Serviciu. Cerința nr. 3: Declaratie privind neîncadrarea în prevederile art. 5k alin. (1) din Regulamentul (UE) 2022/576 al Consiliului de modificare a Regulamentului (UE) nr. 833/2014 privind măsuri restrictive având în vedere acțiunile Rusiei de destabilizare a situației în Ucraina. Modalitatea de îndeplinire: Se va depune în oferta Declaratia, conform Formularului nr. 12, odată cu DUAE. Cerința nr. 4:Ofertantul trebuie să se asigure că, atât el cât și partenerii propuși, nu prejudiciază în mod semnificativ pe durata furnizarii produselor niciunul dintre cele 6 obiective de mediu, prin raportare la prevederile art. 17 din Regulamentului (UE) 2020/852Modalitatea de îndeplinire: Se va depune în oferta Declaratia privind respectarea aplicarii principiului DNSH - Formularul nr. 10, odata cu DUAE.Documentele emise în altă limbă vor fi însoțite de traducerea autorizată în limba română. Operatorii economici care depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara rezidentă, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna din situațiile de anulare a constituirii, precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile ce fac obiectul contractului de achiziție publică/sectorială. Cerința se aplică inclusiv pentru subcontractanți pentru partea din contract pe care aceștia urmează să o realizeze, care vor completa informațiile aferente situației lor la nivelul unui DUAE distinct. Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire a contractului de achiziție publică/sectorială cu informațiile solicitate de către autoritatea/entitatea contractantă – informații referitoare la îndeplinirea cerințelor privind capacitatea de exercitare a activității profesionale. Documentul justificativ care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificatul constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților persoane juridice/fizice străine, documentele echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba română, urmează să fie prezentate, la solicitarea Autorității/entității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit după aplicarea criteriului de atribuire.

Pentru contractele de achiziție de bunuri: executarea de livrări de tipul specificat Proporția de subcontractare

Ofertantul va face dovada că în ultimii trei ani raportați la termenul limită de depunere a ofertelor a furnizat produse similare, la nivelul unuia sau mai multor contracte, în valoare cumulată de cel puțin 20.000.000,00 lei fără T.V.A. NOTE: 1. Prin „produse similare" se înțelege: Furnizare de autobuze, microbuze, alte autovehicule de transport public de persoane, indiferent de tipul de motorizare. 2. În cazul în care contractele prezentate ca experiență similară au ca obiect furnizarea mai multor tipuri de produse, atunci ofertantul are obligația de a evidenția și dovedi în mod clar în documentele prin care probează furnizarea respectivă, care sunt produsele prezentate ca mod de îndeplinire a cerinței privind experiența similară. 3. Daca Autoritatea Contractantă este nevoită, indiferent de motive, să procedeze la decalarea termenului-limită stabilit pentru depunerea ofertelor, termenului de raportare a experienţei similare (ultimii 3 ani, calculati prin raportare la data-limită de depunere a ofertelor) se extinde cu perioada de timp aferentă decalării, urmând a fi considerată îndeplinită cerinţa pentru toţi operatorii care au prezentat dovada că serviciile de furnizare aferente contractelor de experienţă similară prezentate au fost duse la bun sfârșit în intervalul de timp nou rezultat. Modalitatea de îndeplinire: Documentele justificative care probează îndeplinirea experienței similare asumate prin completarea DUAE se vor solicita de către autoritatea contractantă, numai ofertantului clasat pe prima poziție în clasamentul intermediar, întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. Pentru susținerea celor menționate în DUAE, în vederea demonstrării experienței similare, ofertantului clasat pe primul loc, i se va solicita prezentarea de documente prin care se confirmă experiența similară, respectiv certificate / recomandări/procese verbale de recepție sau alte documente echivalente emise sau contrasemnate de către autoritatea sau clientul beneficiar care să conțină informații din care să rezulte faptul că au fost livrate în conformitate cu obligațiile contractuale și din care să reiasă următoarele informații: beneficiar (indiferent dacă acesta este autoritate contractantă sau client privat), obiectul contractului, perioada de furnizare, valoarea finală efectiv realizată. În cazul în care un grup de operatori economici depune oferta comună, atunci îndeplinirea cerinței privind „experiența similară” se demonstrează prin luarea în considerare a resurselor tuturor membrilor grupului. În acest caz, fiecare asociat este obligat să prezinte documentele doveditoare pentru partea de experiență pe care o prezintă. În cazul în care ofertantul își demonstrează experiența similară invocând susținerea de către o altă persoană, atunci acesta are obligația de a dovedi susținerea prin prezentarea unui angajament ferm (Formular nr. 13), al persoanei respective. Persoana care asigură îndeplinirea cerinței nu trebuie să se afle în situațiile prevăzute la art. 164, art. 165 și art. 167 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare. În cazul demonstrării capacitații prin susținerea unui/unor terț/terți, aceștia vor completa DUAE separat. Angajamentul terțului susținător (împreună cu documente anexe la angajament, transmise acestora de către terț/terții susținători, din care rezultă modul efectiv în care se va materializa susținerea acestuia/acestora) se prezintă odată cu DUAE. Echivalența lei/valută se va efectua la cursul mediu anual comunicat de BNR, pentru fiecare an în parte. În cazul în care părți din contractul ce urmează a fi atribuit vor fi îndeplinite de către unul sau mai mulți subcontractanți, ofertantul are obligația de a preciza partea/părțile din contract pe care acesta urmează să le subcontracteze. Operatorii economici vor indica în cadrul DUAE informații cu privire la partea/părțile din contract pe care intenționează să le subcontracteze. Conform prevederilor legale, activitatea de furnizare nu poate fi subcontractată, se va completa doar în cazul serviciilor și lucrărilor conexe activității principale de furnizare ce se intenționează a fi subcontractate. Modalitatea de îndeplinire: DUAE atașat documentației de atribuire completat în mod corespunzător de fiecare entitate participantă în parte (după caz, ofertant, ofertant asociat, subcontractant declarat) împreună cu Acordul/Acordurile de subcontractare, în scopul de a face dovada preliminară a îndeplinirii cerințelor menționate anterior. Informații privind subcontractanții (dacă este cazul). Înainte de atribuirea contractului, autoritatea contractantă va solicita ofertantului clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire să prezinte documentele justificative prin care confirmă îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare, în conformitate cu cerințele stabilite prin DUAE și prin documentația de atribuire. Resursele privind capacitatea tehnică și profesională a subcontractanților declarați se vor lua în considerare pentru partea lor de implicare în contractul care urmează a fi atribuit, dacă sunt prezentate documente relevante în acest sens de către ofertantul care invocă susținerea din partea subcontractanților. Autoritatea contractantă își rezervă dreptul de a solicita ofertantului clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire să prezinte informații și documente relevante referitoare la capacitatea tehnică și profesională a subcontractanților propuși, cu privire la partea/ părțile din contract pe care aceștia urmează să o/le îndeplinească efectiv. Ofertantul are obligația, potrivit art. 150 alin. (2) din H.G. 395/2016, de a cuprinde în oferta sa denumirea subcontractanților și datele de contact ale acestora, partea/ părțile din contract care urmează a fi îndeplinite de către aceștia, valoarea la care se ridică partea/ părțile respective, precum și acordul subcontractanților cu privire la aceste aspecte. Autoritatea contractantă va verifica existența unei situații de excludere prevăzute la art. 164, 165 și 167 în legătură cu subcontractanții propuși. În cazul în care este identificată o situație de excludere, cu aplicarea în mod corespunzător a dispozițiilor art. 171 din Legea nr. 98/2016, autoritatea contractanta va solicita ofertantului, o singură data, să înlocuiască un subcontractant în legătură cu care a rezultat, în urma verificării, ca se află în această situație. Noii subcontractanți au obligația de a prezenta o declarație pe propria răspundere prin care își asumă respectarea prevederilor caietului de sarcini și a propunerii tehnice depuse de către contractant la ofertă, aferentă activității supuse subcontractării.

Contracting authorities1

Lots1

Documentation0

Documents have not been synced yet. Last checked 5 Sept 2026, 13:29.

Award criteria0

No procedure-level award criteria recorded.

Participants1